Hydroizolácia sokla

Zdravím, S čím a ako izolovať sokel proti zemskej vlhkosti? Ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
Pod vodorovnou HI na podkladovom betone to nena zmysel izolovat. Ak tehly zacinaju aspon 300mm nad buducim terenom, nemusis to riesit vobec.
Odpovedať
@matto_wednesday Mezi zakladovou deskou a zdivem by mela byt vodorovna hydroizolace takze vlhkost ze zakladu by se nemela dostavat do zdiva… nebo mate vplanu navysovat teren nebo je problem s vodorovnou izolaci? Nejak nerozumim ceho chcete dosahnout🙂
Odpovedať
Lepenka ktorou ste izolovali zakladovu dosku mala plynulo prechadzat z dosky smerom dohora na zvisle tehlove steny (sokel , norma hovori o 30cm, a natavit to na sokel, plus nato styrodur, na ten nopova folia, a zahrnut...jelikoz vam ziadna lepenka nevychadza z dosky von, mate trochu problem bo tu suvislu hydroizolaciu vlastne nemate o co napojit a vytiahnut ju na sokel...
Odpovedať
ale nevesajte hlavu nalepte pekne lepenkove pasy tak aby presahovali nad teren a zakryvali tie DT tvarnice...nikdy v zivote tam nebudete mat nic vlhke...
Odpovedať
Mám to rovnako ako Ty. Horná hrana základového pásu je ja úrovni terénu, samotný základ je z monolitického betónu hrúbky 30 cm. Na tom je hydroizolačný pás, ktorý prečnieva len niečo cez 5 cm, niekde ani to nie. Zateplenie sokla mám styrodurom hrúbky 10 cm, tento je položený na základovom páse, jeho výška je 40 cm. To znamená, že mi siaha cca do polovice spodného radu tehál. Ďalej už pokračujem normálne izoláciou fasády.
Odpovedať
@hubert8 @detonator Medzi základovou doskou a tehlovým múrom je natavená 2x lepenka (IPA hrúbky 3mm). Rozmýšľal som tak, že márne nechám určitú rezervu na zvislú časť, keď sa lepenka ohne o 90° tak má tendenciu sa polámať. Teraz tam natavím lepenku zvislo, od spodku DT do prvého radu tehál, bude to tak OK? Akú lepenku použiť? hrúbku 3,5mm alebo 3mm?
Odpovedať
Profilova fotka
@hubert8 nikdy v zivote tam nebude mat vlhkost? To akoze ta lepenka, co mu radis, ma zabranit tej vlhkosti? 😄 😄 boze daj rozum tymto ludom.... Vlhkost tam ide od zakladu. A vzdy aj pojde. Ked mas taketo dristy pisat, tak radsej nepis, lebo ani nevies co pises.
Odpovedať
@pipulkoo @hubert8 Teraz to treba hydroizolovať alebo nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@matto_wednesday sokel nie. Na co? A kvadre iba v tom pripade ze by bol teren vyssie ako deka.
Odpovedať
@matto_wednesday za me pokud je funkcni vodorovna izolace a nebude zvysovat teren nad uroven vodorovne izolace (ta by mela byt vys alespon 30cm kvuli snehu atd - zalezi kde bydlite). Tak za me neni duvod. Jediny v cem by mohl byt problem ze skrz budouci zatepleni/fasadu/lepidlo se muze voda tahat nad vodorovnou izolaci(proto se delaji ruzne zpetne spoje atd…). Ale hydroizolovat nejak uplne zaklady nema smysl kdyt z druhe strany / ze spodu je taky nemate zaizolovane. Takze nevidim duvod(predpokladam ze na druhe strane neni sklep…)
Odpovedať
@pipulkoo Terén bude vyššie cca. o 5-10cm ako deka.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ahojte. Chystám sa robiť hydroizoláciu sokla a chcel by som počuť váš názor na moju situáciu. Ipu, ktorá mi trčí 10cm z podkladového betónu, tak ju zvislo natavím - klasika. Potom urobím spätný spoj a to tak, že dám ipu 15 cm pod vodorovnú ipu a 25cm nad budúci terén - tu som si ešte istý. Nakolko mám vedľa seba 5 francúzke okná, tak nechcem veľmi pri nich behať s horákom. V tých miestach chcem použiť tekutú hydroizoláciu. Otázka sa týka spätného spoja ipy pri oknách. Tam mi stačí, ak s tekutou izoláciu pôjdem len do úrovne špáry, kde je zakladacia malta na prvý rád tvárnic, však ? Nemusím s tekutou hydroizoláciou pretierať 10cm zvislú ipu ? Či ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@purplesticks nedávno si sa opisoval svoju únavu zo stavby.....nuž ja myslím že často riešiš príliš detailne veci, ktoré riešiť netreba... a potom si zbytočne unavený (tá hydroizolácia nad úrovňou spodného okraja okna vyvoláva naozaj úsmev).....všetká tá zvislá hydroizolácia plní jediný účel....vytvára dobrý pocit majiteľa....inak je zbytočná.
Odpovedať
@eagleowl zo všetkým s tebou súhlasím. Avšak som taký, neviem si proste pomôcť. Mám to v sebe, som taká povaha, riešiť detaily, byť pedant, mať nad všetkým kontrolu. Teraz pri stavbe ma to ničí. Snažil som si povedať, že nasr*ť, ale je to ešte horšie 😄 Ok, takže k veci. Ten 10cm previs ipi mám ešte zo začiatku stavby, kedy som nemal domyslené ako budem izolovať zvislo. Súhlasím, že je to tam teraz zbytočné, ale už som penetroval pod pásom a príde mi ľúto to teraz odrezať. Takže rýchlo pobehám s horákom po celom obvode domu a pritavím ten pás o podkladový betón (smerom dole) Nezodpovedaná otázka je, môžem s tekutou hydroizoláciou zatrieť zvislo len do úrovne základovej malty ? (plánujem použiť Sika Igolflex 101)
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks ja by som nič nenatieral....nelepil IPU ani iné ***** .....a s tou sikou nalepil sokel XPS s presahom pod vodorovnú izoláciu....v živote sa ti na murivo voda nedostane cez XPS a fasádnu omietku.
Odpovedať
@purplesticks väčšinou vidím, že keď robia zvislú hydroizoláciu, tak si nahrejú kúsok pásu a ten potom v hrubých rukaviciach nalepia na stenu a pritlačia, čiže pri okne nebehajú s horákom. Potom sa dáva väčšinou EPDM fólia a tá ide od okna a preklenie ten styk múru a vodorovnej HI a nemusí ísť úplne až pod ten presah (keby ten presah mal napr. 1m tak tiež nejde až pod neho - dáva sa toľko koľko býva presah medzi jednotlivými pásmi pri lepení). Keď sa používa Sika, dá sa s ňou lepiť XPS ako tu bolo spomenuté a tým by bolo ešte viac poistené to miesto.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?