Aký materiál pod základovú dosku

Zdravím, potrebujeme nasypat materiál pod základovú dosku na výšku 35cm na ploche cca 200m2. Chcel by som sa poradiť, aký materiál by bol najvhodnejší a prečo? Dáva sa čistý makadam 16/32 alebo môže byť aj s prachom 0/32? Alebo je lepšie to kombinovať po vrstvách? Pripadne väčšia frakcia? Aký je váš názor na to? Dakujem
Odpovedať
@patoooo mate zakladove pasy alebo cele je zakladova doska v jednom? ak doska tak podla projektu ak pasy tak tam dajte hocijaky bordel co zozeniete.
Odpovedať
Mame základové pásy, čiže doska bude 15cm. A po nou to potrebujeme vysypať materiálom. Zaujímalo by ma, aký materiál by bol najlepši? Pod samonosnu doskou sa to ako rieši, ake kamenivo sa používa, s prachom, alebo bez?
Odpovedať
@patoooo riesi sa to tak ako povie projektant na zaklade statiky a podlozia. Nevyznam sa, ale nemyslim si, ze je na to nejake univerzalne pravidlo. Niekto tam dava aj penove sklo, ale to by mu p. jan vysvetlil, ze je to zbytocne. Vy mate ale uplne iny pripad. Ta vasa doska nema ziadnu staticku funkciu, teda je jedno co je pod nou. Najlepsi material bude cim lacnejsi.
Odpovedať
@igor256 resp.najlepsi material bude ten zdarma. (Bazos sk-darujem sut)
Odpovedať
@patoooo rieši sa to tak, že čo zoženieš najlacnejšie, kludne búračku starú a vrchných 10cm môžeš dať šotolinu/makadam. Dôležité je hutniť, požičať vibračnú dosku/valec aspoň 400kg
Odpovedať
@patoooo zeminu z vykopu zakladov,zhutnit,vrchnych 10-15cm drveny beton bez nuly,16 a viac kvoli vzlinavosti,3-4eura tona.makadam je na toto luxus.a skladku by som si pod vlastnym domom nerobil.
Odpovedať
@sonau vsak nevravim, ze tam dat azbest, ale peknu sut ked zozenie ma to najlepsie. Zemina z vykopu - to je perfektna rada, najma ak je to kvalitna hlina. Videl som teraz nedavno ako krasnu ciernu ornicu sypali do dosiek 5 domov. Som sa chytal za hlavu, ci im nedrbe, ze to mohli kdesi vyviezt, predat, zasypat pozemok... Takto nakladat s peknou ornicou, je fakt hlupe.
Odpovedať
@igor256 zas mino demovic,ornica v hlbke zakladov.ornica ma byt stiahnuta pred zacatim prac co samozrejme vies kedze stavas lacno drevostavbu.a zeminu z vykopu potom odviezt na skladku a zaplatit,len kazdy nema taku penazenku ako ty.
Odpovedať
@patoooo ja som dával zem co bola kamenistá(kamenisty bordel) a vrchnu časť cca 30 cm kameň 0-32 ale ako spomínali dôležité je to riadne utlačiť, osobne som nepoužíval vybracnu dosku ale žabu, má hlbší dosah tlačenia..... Každú vrstvu som riadne utlacil, výsledny efekt bol že to bolo riadne utlačené. Nepodcenoval by som tento krok, v budúcnosti by sa ti to mohlo vypomstiť.
Odpovedať
@sonau "mino demovic"?? Nestaviam lacno drevostavbu. Vozit si zeminu z pozemku na skladku? Viem, ze sa to ma ale dakujem, neprosim. Na druhu stranu nasypat ju do zakladov je dobra blbost.
Odpovedať
@igor256 a co urobis s tou zeminou? budes ju jest? alebo vyvysene zvysene navysene zahony? alebo upletie z nej firma osb?
Odpovedať
Ja osobne som daval fakciu 32/64 a viac. Poslednych 20cm som daval 16/32. Daval som to viac menej len preto lebo mame dost mokry pozemok.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Odporúčate zhutniť žabou aj 20cm vrstvu kameniva pod skladacou vodomernou šachtou? A potom aj vo výkope po zasypaní pieskom a prvou vrstvou zeminy?
Odpovedať
@igor256 a potom si ju nechajú doviezť a platia za ňu , keď robia okolo domu...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?