Vyvýšené záhony z KVH hranolov

Zobraz úvodný príspevok
Chcel by som pre manzelku urobit vyvysene zahony 120x180cm, vysoke 60-70cm... myslite ze by na to boli vhodne KVH hranoly? Predsa len to nebude uplne v suchu, neviem co urobia tie lepene spoje.
Odpovedať
1
2
@pp1 super, toto naozaj pomohlo :) Ja zahony budem musiet cele zasypat zeminou, nemam tam co ine dat... jediny zahradny odpad co produkujem je zatial len burina :\
Odpovedať
@gashtaan burina je fajn, aj kadajaka haluzina co na okoli rastie, aj pokosena trava (ked ja som pred casom robila nemecku kopu, tak som vyzobravala travu z kosacky od susedov, jeden sused to vzal tak vazne, ze dodnes nam ku branicke uklada vrecia s travou, za co som mu vdacna, lebo mam cim mulcovat) aj kuchynsky odpad. Ale v konecnom dosledku aj zemina staci. Ja by som odporucala spravit teraz jeden, dalsi priprav a celu sezonu do neho davaj zahradny a kompostovatelny odpad, vôbec nebude vadit, ked tam aj buriny budu veselo rast, Pred tym ako ho doplnis zeminou tam natiahnes par vrstiev kartonu a zasypes. Cez to sa ani pupavy nevyhrabu a v pokoji dokoncia svoju pozemsku put aby sa o rok reinkarnovali do paradajok
Odpovedať
@zita19 pupavy sa mozno nevyhrabu, ale pupenec a ine svinstva co mi tu rastu si tu dobrovolne odkladat radsej nebudem :)
Odpovedať
Len malá rada-ak ti nevadí kombinácia ja som po obvode zakopal tzv.betónové priečkovky /ako šalovacie tvarovky /trčia asi desať cm a až na tie som spravil záhon z dosiek. Takže dosky nie sú priamo v zemi ale nad a zvnútra som dal nopovku.To bolo minulý rok teraz sa chystám na ďaľší záhon tiež bude na tvarovkách akurát ho spravím z foršien 15x5 a v rohu spojené zárezmi do seba. Používam bežné stavebné drevo,obrúsené segmentovým šmirglovým kotúčom v karbobrúske...
Odpovedať
@dodok nemas nahodou foto ako to vyzera?
Odpovedať
rozhodol som sa, ze idem do tych KVH hranolov... natriem to tenkovrstvou lazurou. Akurat neviem, ci to natriet aj niecim proti skoncom a plesni, kedze sa v tom budu pestovat jedle veci. Medzi drevom a zeminou bude nopovka, ale aj tak...
Odpovedať
@gashtaan nedavaj tam zbytocne vela chemie.
Odpovedať
@zita19 co tym myslis? Ta impregnacia tam ma svoju funkciu, nie je zbytocna, ci?
Odpovedať
@gashtaan myslela som tie krovsany a podobne... Lazura podla mna staci, ked osetris hranoly pred montazov, nepolozis ich rovno na zem ale nechas im od spodu trosku "ľuftu" tak vydrzia aj bez krovsanu roky
Odpovedať
@zita19 bude to v lufte cele, jedine v rohoch budu 4 "patky", ktore budu polozene na kocke betonovej dlazby... medzi obvodovymi hranolmi chcem tiez nechat centimetrovu medzeru. Tak hadam mas pravdu a vydrzi to nieco :)
Odpovedať
len tak btw. nenapadlo vas vsetkych co pchate do vyvysenyn zahonov nopovku, ze co obsahuje?.budete tam predsa pestovat "bio" zeleninku pre svoju rodinu.nopovka je plna ftalatov a formaldehydu.napadlo ma to ako prve ked som rozbalil nopovku, ako strasne smrdi.ja chcem skusit drevo napustit nejakym olejom ako bolo spomenute, alebo opalit vnutro zahonu do hrubky aspon 1cm.opalovanie je prastara technika na konzervovanie dreva.ak chcete pestovat v zasadach permakultury, tak by som sa vyhol folii
Odpovedať
@nrflowers uff, no tak zase odtial potial, nemusime zrovna okopavat nasu "bio" urodu nejakou bio drevenou motyckou...
Odpovedať
Článok sa načítava...
@gashtaan ok v pohode. nikomu nic nevnucujem. aj ja som zatial iba teoretik aj ked som mal na skusku jeden zahon.inak odporucam ti nastudovat troska viac o tom,lebo v podstate ak tam das iba zeminu, tak to su neni vyvysene zahony v pravom slova zmyslena.na nete som nasiel nejaku cesku brozuru o vyvysenych zahonoch. perfektne na pochopenie o com to vlastne je.alebo jeden typek vola sa igor liadov.pozri pochopis viac
Odpovedať
natery, nopovku, skrutky, vsetko som nakupil, dohodol som si dovoz dreva na stvrtok, tak som si zobral dovolenku a vytesoval sa, ze zacnem natierat. Drevo som si dal rovno narezat na potrebny rozmer, ze ved oni na to maju techniku a urobia to lepsie ako ja... to co mi ale doslo je doslova sprznenie inak celkom pekneho dreva. Drevo som objednaval v Drevoma z Trnavy. Takto mi narezali hranoly, ktore som potreboval na 60cm dlzky:
Odpovedať
@gashtaan Zdravím, tiež plánujem vyvýšené záhony a náhodou som natrafil na tvoju diskusiu.. Sranda, je že som tiež chcel objednávať drevo od Drevomy a dať si to tam aj narezať. Ale keď vidím, čo s tým spravili.. Aj si to reklamoval? Inak, akú hrúbku si zobral tých hranolov? Ja rozmýšľam, že by som to spravil zo strešných lát, tie majú 4x5 cm
Odpovedať
@matoc ano reklamoval som to, v pondelok budem vediet viac. Idem to postavit z hranolov 140x40 po obvode,4 na vysku, v rohoch budu stlpiky z hranolov 80x80. Par ludi to tu robilo zo stresnych lat a vyzeralo to celkom pekne... akurat je to skladba skor asi na take nizsie zahony.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?