Výrub ovocných stromov v záhrade

Dobrý večer, kúpili sme časť záhrady v intraviláne a chceli by sme tam stavať, ale je tam pár Jabloní a sliviek, čo zavádzajú, platí v tomto prípade, že ich môžeme vyrúbať bez oznámenia? Ďakujem.
Odpovedať
@janka_266 ,,oznamenie,, stoji 7 euro, naozaj to treba riesit bez neho? Ale ano ak su do urciteho priemeru co si nepametam tak sa mozu aj bez povolenia ale az vo vegetacnom klude.
Odpovedať
@palo18 nikto nepovedal, že to ideme robiť bez neho, pokial ho bude treba 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
U nas na ovocne netreba any na tuje a kriky.
Odpovedať
Profilova fotka
@janka_266 ak je to na pozemku,ktory je vedeny ako zahrada tak suhlas od obce treba nad priemerom kmena 80 cm meraneho 130 cm nad zemou ..na ostatnych pozemkoch je to 40 cm..pri naletovych a invazivnych drevinach nie je povinnost ziadna
Odpovedať
@dart9 priemer neni obvod 😉 40cm jablon v priemere by som si pozrel veru.
Odpovedať
Na obecný úrad sa treba ísť spýtať.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 ok,obvod
Odpovedať
@janka_266 Ako sú veľké tie stromy? Nedajú sa nejakým spôsobom presunúť na iné miesto? Môžu sa vám ešte hodiť.
Odpovedať
@palo18 My sme mali kedysi na záhrade veľkú jabloň s kmeňom priemeru možno cez 30cm. Rodila ako najatá. A pritom, keď sa rozhodli ju dať preč, tak mala dutý kmeň. Takže možno tých 40cm v priemere ani nie je nemožných.
Odpovedať
@janka_266 nám arborista povedal, že pre ovocné stromy v záhrade sa nič nemusí nahlasovať. Je to "úprava sadu" a že to ak by toto bolo treba hlásiť, tak by musel existovať osobitný urad len na to, veď napríklad u nás v dedine má každý ovocný sad, kde má tak cca 50 stromov.
Odpovedať
https://www.nehnutelnosti.sk/suhlas-n...
Odpovedať
@akvi jasne, aj mne povedal arborista ze netreba. Ale na urade mali iny nazor 😄 Ak je nad 80cm obvod, tak nahlásiť
Odpovedať
Článok sa načítava...
To sme to dopadli v tejto krajine, keď nemôžem ani vyrúbať strom, ktorý je môj majetok a ktorý som zasadil 🤔
Odpovedať
@audinak Iba tak sme dopadli - dopadneme, nakoľko si to sami v našej krajine pripustíme. Môj strom - moja záhrada - moja "štilka" - môj benzín,... a je po strome !
Odpovedať
Ďakujem pekne všetkým za tipy a názory 🙂tiež sme aa dočítali, že v zahrade s obvodom kmeňa do 80 cm netreba nič nahlasovať, tak snáď to bude platiť
Odpovedať
@audinak asi tak...ako vtip uvediem prípad našich známych, ktorí po kúpe pozemku museli zrezať dva stromy, lebo boli zrovna v strede a kolidovali by so stavbou. Napriek platnému povoleniu k výrubu sa mali potrebu angažovať aktívni idioti so susednej bytovky a vraj oni výrubu zabránia, lebo oni majú pekný výhľad z okien na tie stromy a teda nesúhlasia s ich výrubom! Stromy nesadili, o stromy sa nestarali, o záhradu sa tiež nestarali, ani do nej neinvestovali. Ale mali potrebu strkať rypák tam, kde netreba. 😄 A to známi sú milovníci stromov, sadia ako besní a majú dnes doslova les na pozemku, na rozdiel od kreténov z bytovky, ktorí v okolí nezasadili ani jeden strom. Nuž....vtipní sú podaktorí.
Odpovedať
@akvi čo mesto, čo región, to iný výklad nariadení a predpisov. 😄 Nám na základe správy od arboristu povolili výrub dvoch chorých orechov, ale musíme namiesto nich zasadiť 30 ks ovocných stromov!!! Za dva náletové choré orechy, keďže tie sú považované za ovocné, alebo plodonosné stromy!!! V zásade nemáme problém s výsadbou, keďže my ideme zakladať ovocný sad tak či onak a jeden z tých chorých orechov sme si ponechali, kým nám snáď na hlavu nespadne. Ale teda je až k neuvereniu, na základe čoho tu niekto rozhoduje o tzv. spoločenskej hodnote stromov... A to nepíšem o troch agátoch, ktoré boli práchnivé a život ohrozujúce. Vraj majú veľkú spoločenskú hodnotu - náletové dreviny, ktoré nikto nesadil, ktoré ohrozovali každého, kto šiel okolo... pre nejakého vola mali hodnotu - vola, ktorý nikdy o tie stromy nezavadil, neošetril ich a mal na háku, či niekomu padnú na hlavu. Ale zrazu hádzal ciframi, že sa nám oči pretáčali. 😄
Odpovedať
@jabadaba tak to je sila toto.. 😵‍💫 Inak mne kamoska vravela, ze tu funguje nejaky prepnuty panko, ktory si vyslovene vyhladava developerske projekty a aktivne sleduje vyrub stromov. Kamoska mala taky investicny pozemok, ona praveze sa snazila zachovat vsetko, co sa dalo, ale jej doslova kazali vyrubat niektore stromy, ktore boli chore, robili na nich aj prieskum. No a tento "aktivista" sa do toho zacal miesat a teda, to bol byrokraticky boj...pritom ona sama dobre ze neoplakala tie stromy, co museli ist prec.. Ako ja som za to, aby sa nerubalo hlava nehlava, ale zase, odtial potial.. aby som si nemohla vyrubat vo svojej zahrade strom, ktory je prestarnuty a uz nerodi, a pytala si laskave dovolenie, akoze WTF..
Odpovedať
@akvi mám podozrenie, že to bol rovnaký idiot prepnutý...mal také divné zvieracie priezvisko, už si nepamätám. Ale tuším známa firma. Proste úchyl. Inak sa to nedá nazvať. A to ja akvi tiež milujem stromy, tí naši známi detto, boli nešťastní, že sa ich musia zbaviť - arborista im povedal, že 50 ročné stromy proste nepresadia bez ujmy, že to neprežijú. Chceli ich najprv len premiestniť. No nedalo sa... No a my by sme tiež zachovali všetko čo sme na pozemku mali, lebo sme práveže chceli vzrastlé stromy, no nenechám si deti zabiť práchnivým náletom. Nemalo to už ani lístie na jar, len holé pahýle...a aj toto niekto označil za spoločensky hodnotný strom! Na súkromnom pozemku!
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 ja si tiež nemyslím, že je to až taká drahá záležitosť, potom to môže vypáliť oveľa drahšie🙂 ale nikde pani nenapísala, že to idú riešiť bez povolenia🙂 isto by som to tak neriešil a myslím, že ani nikto, kto aspoň trochu uvažuje.
Odpovedať
a kym sa chytis roboty je zima
Odpovedať
@vrajmantak hej aj to je mozne
Odpovedať
@palo18 mame 50ročne jablone a do tých 40 cm priemeru im veľa nechýba. Nastastie sú to stvrtkmene, takže v 130 cm už majú len konáre. Keď doziju, tak pôjdu dole aj bez povolenia.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?