Trávnik - čo je s ním?

Profilova fotka
Ahojte..prosim vas viete mi poradit co to mame travnikom?
Odpovedať
Nie je prehnojeny? Alebo nejaké prípravky proti mravom a pod?
Odpovedať
Profilova fotka
@nikuska315 teraz vsetky trpia tym kvantom vody, maju tendenciu chytit plesen, alebo cervenu nitkovitost.
Odpovedať
Mne to pride iba ako stara trava,ktoru treba vycesat
Odpovedať
Mal som to iste. Veľa vody. Poda ne prepúšťa, a trava hnije. Najprv hnije stebko ktoré je od rezané kosačku, teda ten list. Mladá trava nehnije lebo rastie z dola. Teraz s tým nespravíš nič. Ked bude sucho tak to musíš vycesat vonku hrabkami alebo vertikutatorom s vycesavacim nadatavcom. Potom som dosial a bol pokoj. Ale to vždy niečo, raz mi hnila ako tebe, potom burina (ďatelina, jezatka, púpava, bodliak, kadečo) a teraz mam milión húb na dvore. Takze veľa pevných nervov hhhh
Odpovedať
Profilova fotka
@nikuska315 staci nabrusit noz na kosacke 🙂
Odpovedať
Ahojte. Stretol sa niekto s takym niecim ako na fotke? 3 rozne farby, oranzova, hneda, fialova. Vyzera to ako ikry 😄 Co to je a ako sa toho zbavit?
Odpovedať
@pheppo neviem čo to je ale može to bytaj nejaka hubovita choroba,snad nejaky odbornici lepšie poradia
Odpovedať
Profilova fotka
@truly ano,pomaly zistujem ze treba veru vela pevnych nervov.. :-D prosim ta a tych hub si sa ako zbavil? Asi mame taky isty problem..
Odpovedať
@nikuska315 pockaj kym nebude den pri dni prsat, huby zmiznu. A pre buducnost travnik prevzdusnit, zapieskovat aby nedrzal vodu v monzune ako je teraz
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 vdaka, to prevzdusnenie mozem urobit aj teraz, ci pockat do jesene? travnik bol zakladany pred cca 5 tyzdnami - travnikovy koberec
Odpovedať
@nikuska315 prevzdušnenie bežným vertikutátorom sa robí viackrát za rok. Použitie profesionálneho aerifikátora raz ročne spojené s následným pieskovaním ma veľký účinok, dá sa aj niekde požičať za cca 50€/deň, ja som to robil na 300m2, práca aerifikátorom trvala hodinu, ale hrabanie zemných "štuplov" a následné pieskovanie (jeden prívesný vozík kremičitého piesku) zabralo celý deň.
Odpovedať
@pheppo Ahoj, bude to huba - Hlienovka. Aspoň to z obrázka tak vyzerá. Chemická ochrana sa bežne nerobí, pri väčšom napadnutí sa môže použiť fungicíd. Plodnice odstráňte mechanicky (voda, nízke kosenie, hrable, metla...). Vhodne podmienky na rozvoj : vlhké počasie, silná vrstva plsti, nízka priepustnosť substrátu. Prevencia: dostatočná priepustnosť substrátu Z nejakych zdrojov na nete: často sa hojnejšie vyskytuje po silných dažďoch, ktoré nasledujú po dlhšom obdobý sucha. Výtrusy sa rozšíria, či ich tam necháte alebo odstránite. Ostávajú v pôde, plsti... Plodničky by mali zmiznúť v priebehu pár dní. Ide viacmenej o estetickú záležitosť. Tráva bude v pohode. Chemická ochrana sa neuvádza, našiel som len pri veľkom výskyte možnosť použitia účinnej látky Mancozeb, Zmeb, alebo meďnaté fungicídy. Chemická ochrana má zmysel asi iba v intenzívne pestovaných trávnikoch. Na zahrade by som len odstránil plodničky nech tam nestrašia.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@stowasser a vertikulacia, prip. pouzitie aerifikatora sa moze robit aj teraz v tychto horucavach alebo pockat do jesene? travnik bol zakladany pred cca 5 tyzdnami - travnikovy koberec. Dakujem
Odpovedať
@nikuska315 tak mlady travnik sa nema este prevzdusnovat a vycesavat
Odpovedať
@nikuska315 nijako, slnko ich spálilo samé. Prestalo ma baviť zbierať ich. Ale prší zase tak sú vonku
Odpovedať
je toho plny internet a kazdy len "co je tomu travniku?" dnes u nas prsalo 3x, toto uz neni normalne ... zavlahu automaticku som vypol pred tyzdnom a pol ... ale je to jedno, strasne vlhko je ... pred chvilou taky lejak sa spustil, ze konec ...
Odpovedať
@atak77 jasne, pocasie praje nielen dubakom... Tomuto narodu chyba vseobecny prehlad...
Odpovedať
Teraz trávniky hnijú. Je to kvôli dažďom a nedostatočnemu slnku. Ak je aj slnko, tak je prudké a trávnik sa zapari. Vznikajú plesne a hubovite ochorenia trávnika ako pleseň sivá, kôrnatka a podobne. Chemická ochrana je neúčinná, používa sa ako účinný spôsob vertikutacia, vycesanie trávnika, jeho nahnojenie a následne krátka ale intenzívna zálievka. Samozrejme potom závlahu vypnúť. Trávnik sa z toho do 2 týždňov dostane. Chyba všetkých domácich "majstrov" je, že riešia následok a nepredchadzajú stavu, ktorý je. Vertikutacia 2x do roka je málo. Trávnik sa má vertikutatorovat priebežne od mája do októbra v 1-2 mesačnom intervale. Predíde sa tak zhutneniu pôdy, odrežú sa bočné výbežky z trávy, trávnik prepustí vodu a nezostáva na listoch.
Odpovedať
Ano treba ho castejsie od maja do augusta precesavat ako hunateho psa. Aj psa treba zbavovat prebytocnej srsti🙂 a po kazdom precesani pohnojit mensou davkou, zalievku a stale dokola🙂 okolo obrubnikov odporucam vertikutacnyma hrablami vycesat plst...hold pekny travnik treba udrziavat 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@stowasser a kde si ten piesok zohnal ? a za kolko ?
Odpovedať
@mamato chlape ale si sa rozpisal ... co ty tu chces vetikutovat, vycesat teraz a pohnojit a intenzivne zalievat, ze do 2 tyzdnov bude travnik fit KED prsi kazdy den a niekedy aj viackrat do dna ... Ako som psial vyssie, dnes prsalo u nas 3x ! a poobede naozaj lejak jak sialeny ... spadlo vela vody.
Odpovedať
@atak77 ale zas na druhej strane, ked teraz prebehnes travnik vertikutarom uspesne sa zbavis starosti o travnik, sice aj s travnikom, ale bude po starostiach... :-D Myslim, ze kazdy pochopil, ze nevertikutuje sa ked je zem rozmocena...
Odpovedať
@zita19 si ma rozosmiala, dik :-D
Odpovedať
@majkoj mali ho normálne v stavebninách (nie klasický žltý šaštín, ale kremičitý), prípadne si treba vygoogliť "pieskové filtrácie", kremičitý piesok sa používa aj do bazénovej filtrácie. PS Ja som pobehal dnes po 6týždňoch vertikutátorom, z 300m2 som vyhrabal za 8 fúrikov.. A bola to 5 hodinová robota- kosenie vretenovou kosačkou na 2cm trvalo hodinu, vertikutátor trval tiež hodinu (robím to bez koša), hrabanie hrablami 1 hodina, pobehanie obyčajnou kosačkou s košom na "dočistenie" trávniku od zvyškov čo sa nepodarilo vyhrabať trvalo hodinu, pohnojenie a dosiatie trávy skoro hodka. Ale som rád, že som to urobil, lebo trávnik vyzeral najhoršie za posledných 7 rokov..
Odpovedať
Profilova fotka
@stowasser tak ano, do filtracie v 25kg balikoch zohnat viem, ale to by som sa nedoplatil a v stavebninach maju len homok...
Odpovedať
@majkoj treba skúsiť rôzne stavebniny, používanie kremičitého piesku je stále populárnejšie medzi stavbármi na špárovanie dlažieb
Odpovedať
@atak77 Asi ako trávnikár viem čo robím a kedy robím. @zita19 ma už pozná a vie, že vždy okolo trávnika poradím správne. Odpovedala ti dobre.
Odpovedať
Ahojte, mám podobný problém, mladý trávnik na začiatku mája sadený po tých daždoch začal plesnivieť. Tak som ho zvertikuloval a miestami kde už som sa bál že vytrhám vela nepoškodenéj travy, som miesta prešiel hrablami viacerými smermi a o pár dní pohnojil. Asi som spravil chybu že som vertikuloval mladý a dosť premožený trávnik, tak som vybral ak nepoškodenú trávu😞 potom som vypol závlahu na pár dní a dal len ranné polievanie. Polievam 3 krát do týždňa ráno o 6. Už prešlo 3 týždne a vyzera takto. Pred dvoma dnami som ho skriekal Askonom. Stále sú tam miestami suché steblá travy. Kúpil som si trávnaté semeno že ho budem dosievať aj kremičitý piesok ktorý zmiešam so zemou a zasypem semeno. Len či vzdíde semeno aj v miestach kde už je trošku hustejší a zas sa bojím že ked bude klíčiť tráva potrebuje vodu a zas aby nebol problém s plesňou. Kosím s vretenovou kosačkou tak sa nebojím že by som vytrhal klíčiacu trávu. Ďakujem..
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?