Poradenstvo so založením "ROZLOHOVO VEĽKEJ zahrady

Dobrý deň, naša záhrada ma ROZLOHU cca 20 ha, teda rozlohovo obrovská. Terén je rovný. Nnašim zámerom je vytvoriť záhradu ktorej"nebyt otrokom" a zároveň aby bola časť aj úžitková aj estetická, preto hľadáme nadšencov ktorí sa tejto oblasti venujú. Ďakujeme za všetky odpovede.
Odpovedať
Naozaj máte záhradu 20 ha, to je 200000 m2, to je 500x4000m?
Odpovedať
@tomas1989 možno myslel 20 árov
Odpovedať
@storm2015 tak skuste dat na pol kukurici a cukrovu repu, to by mohlo byt fajn.
Odpovedať
@storm2015 Ak je to 20 árov, odporúčam v určitej časti spraviť "lesík" kríky stromy zahustiť to, nech robí tien. A podla vašich potrieb spraviť v určitej časti záhradku pre výsadbu umiestniť tam domček na náradie s malou terasou kde možete oddychovať. A v jednej časti spraviť malý ovocný sad. Prípadne ak chcete viacej pestovať tak spravte sad na celom, kúpte pojazdnú bubnovú kosačku, prípadne s mulčovaním, a koste len pásy medzi radmi stromov. Ak je to 20 hektárov tak to už je na nejaký obrovský ovocný sad.
Odpovedať
Profilova fotka
@storm2015 no ja mam zahradu 20 arov, asi 8 arov mam uz konecne oplotenych, kde si pestujem drobne ovocie (maliny, josty, ribezle, egrese), mam tam dom a velku stodolu este, no a na zvysku chovam ovce, kto by to kosil.... Plus asi 200m2 mi zaberaju fakt obrovske stromy - mam 3 lipy a jedna ma aj cez 150 rokov, druhe dve su mladsie, maju asi 100... Plus ihlicnany 80 rocne, cez 30 metrove, tych mam asi 7.... Ak by som mala 20 arov na rovine a bez akehokolvek stareho stroma - asi by ma porazilo, toto je velmi narocne to dat do poriadku ze nech to vyzera 😞 Ja mam co robit s tymi 8armi, co som si vyclenila ze sama pre seba kam mi ovce nemozu 🙂 No a co robit ak je to 20 hektarov -- tak to fakt dat do prenajmu drustevnikom asi, toto clovek nema sancu poobhospodarovat, ci si chces vybudovat kastiel s vlastnym lesoparkom v buducnosti?
Odpovedať
@tomas1989 preklep 20 arov
Odpovedať
@tino2 ☺️ myslel 20 arov😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@kajo873 ďakujem za jasne info. Teda na doplnenie aj keď s oneskorením. Je to záhrada obdĺžnikového tvaru, v ľavej polovici je dom a pôvodný ovocný sad cca 30 ročný, v pravej časti pri dome príjazdová cesta a už sme vysadili mladé stromy v jeseni min. Roka. Avšak ešte kvôli okoliu bude potrebne také stromy ako lipa, jaseň... Inak je to v úplne rovnom teréne. Keďže chceme v novom domceku žiť pianko, nechceme byť otrokmi veľkej ochy a tiež si chceme uchovať súkromie bez využívania výšok. Betónového plotu, teda veľký priestor ale zároveň ohraničený ľudský Vopred chcem premyslieť aké rastlinky kam posadiť.... Nech sa napriek dobrému pocitu z prace v záhrade nemusim stresovať že ma ta záhrada zje keď sa jej nebudem krátky čas. MOct venovať.
Odpovedať
@storm2015 mame vyse 20arov. V zadnej casti mame vysadene rozne ovocne stromy tie tvoria cca polovicu zahrady a potom mame uzitkovu zahradku,nie velku. Z jednej strany stromy a postupne k domu kriky po bokoch a okolo domu travnik a okrasnu zahradu. Okrasne kvety su pozdlz plota smerom k dolnej casti zahrady a postupne chceme dosadzat kriky. Mam rada dzunglu a nie symetricke zahrady,preto tam toho mame fost vela. Vsetko sa snazim vysadzat tak,aby s tym bolo co najmenej roboty aj kriky take pomalsie rastuce,nech ich nemusime stale strihat. A este pri uzitkovej zahrade mame ribezle,cucoriedky,maliny,egrese a pri terase mame cernice.
Odpovedať
@palo18 hlavne nezabudnúť na dotácie 😂 veľmi si ma pobavil komentárom, ďakujem 😂😂😂
Odpovedať
@hoblinka13 20 árov je tiež celkom dosť ale dá sa tam vyhrať. Ak chcete mať súkromie, po obvode posadte nejaký živý plot stále zelený, Nie tuje. Vavrínovec napríklad, ale ak nechcete strihať treba rátať s dostatočným priestorom pre voľne rastúci živý plot, aj 2-3m. Ja mám 27árov, ale spravil som chybu že som nevynechal dostatok miesta pre voľne rastúci živý plot. Teraz neviem čo mám zasadiť priamo ku plotu.
Odpovedať
@kajo873 pozdravujem, ten vavrinovec je ľahke vypestovať? A ako rýchlo rastie? Možno ani nebude treba už priamo k nemu nič sadiť, časom sa rozrastie via ak som pochopila správne z popisu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@hoblinka13 Pozdravujem, tiež mam rada "džunglu" Ovocné kríky tiež už vysadené mame no ešte keď tam dom nestal tak presuniem len.,lebo teraz sú v zadnej časti domu ale možno tam aj ostanú...egrese, ríbezle, aronie, Predstavujem si postupnosť co si popísala, to dava význam, takto nejak budem aj ja zrejme riešiť plochu, už len nájsť tie správne druhy stromov a kríkov, kvetov atd. A určite si to asi dam aj načrtnúť co kam dám presnejšie. Síce ako tak by soom to možno zvládla aj sama no s konzultovať pre pocit istoty.. Ako o tom píšem mam lepšiu predstavu akoby🙂 Tu ma napadá ci viete odporučiť niekoho co sa tomuto venuje,navrhovaniu záhrad...
Odpovedať
@storm2015 myslím si že vavrínovec zvládne aj začiatočník. Kúpili sme ho so s domom, netuším aký mal vek, ale veľkosť 5x5 metrov cca, zlikvidovali sme ho až k pňu a z pňa veľmi ochotne napúšťal nové výhonky. Veľmi odolná rastlina. Keď tento veľký ale zakvitol, bzučalo to v ňom ako v úli.
Odpovedať
@tomas1989 500x4000 je zas iny level
Odpovedať
@storm2015 Mne dal teraz otec odrezky, práve zakorenujem cca 215ks. Vravel že prírastky má ročne aj 50cm. Je vhodnejší skôr na menej udržiavaný živý plot. AK sa nestrihá každý rok, aj kvitne. Ja ho budem musieť strihať mám málo miesta. Posadím ho cca 0,5m od plotu, nemám susedov, tak to budem vedieť z vonka strihať.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?