Nádrž na dažďovú vodu - zamŕzanie

Zdravím, máte niekto nádrž na dažďovú vodu, ktorá je na plocho? Napríklad Rewatec neo 1500? Ide mi o to, že tieto nádrže sú pomerne plytké a rád by som vedel, čo s vodou s príchodom mrazov. Mám pocit že sa nezakopávajú dosť hlboko, resp. plánujem ju kúpiť, ale vrchná stena by bola cca 30-40 cm pod zemou. Ako ju zazimovať, je potrebné ju vyčerpať do prázdna? V čerpadle isto ostane nejaká voda, nepoškodí sa? Vďaka. PS: hľadal som či neexistuje podobná diskusia a našiel som len jednu, kde to nebolo dostatočne vysvetlené
Odpovedať
@martinms Na čo je dobrá 1,5 m3 nádrž? Pri silnejšom dáždi za 15 min plná.
Odpovedať
@ruren otázka znela inak
Odpovedať
No ja mam Rewatec Neo 7000, ale mam ju cca 80 cm pod zemou. Existuje 60cm predlzenie pre hrdlo, plus bud to kratke hrdlo tusim 20 a dlhe 60. Ja mam kratke plus samostatne predlzenie. Pri pouziti iba kratkeho hrdla by som vodu aspon z casti odcerpal, aj ked v tychto zimach to budes robit castejsie. Alebo to osadit hlbsien 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@martinms ak nie ste v nadmorskej výške 700 m a viac, nezamrzne.
Odpovedať
Ako podla mna nezamrzne, je to dost vody a pokial bude nadrz v zemi, tak nie. No aj tak by som popremyslala, ci by som nezvolila vacsiu
Odpovedať
@jan45 som len nad 500 m a najväc mrazivých dní ročne, posledné rekordy r. 2017 viac ako 20 dní v kuse teplota pod -25
Odpovedať
Do prádzna by som ju asi nevyčerpávala, aby to nenarobilo škody potom v tom čerpadle. Nenecháva sa tam nejaká voda pre istotu? Či to si mýlim s niečím iným zase?
Odpovedať
Ďakujem všetkým za rady, vyzerá to podľa odpovedí teda tak, že by nemal byť problém so zamŕzaním 🙂 Prečo len 1500? Mám malú záhradu, 100m2, dom je na juhu slovenska a voda bude určená len na polievanie. Podľa prepočtov by to malo úplne stačiť. A v danej hĺbke to bude z toho dôvodu, že už existuje vsakovacia jama, na ktorú budem napájať prepad z nádrže. To by teoreticky problém nebol, horšie je, že sa neviem dostať ťažkým mechanizmom na pozemok (radová zástavba) a pri kopaní ručne je každý cm hĺbky na uváženie.
Odpovedať
@martinms už teraz vodu nenapúšťam , do mrazov sa všetka spotrebuje, pomaly nie je čo polievať
Odpovedať
@duzu To bol teda rok, ja som na stavbe nameral -28 a som pod 500. V tu zimu niekolkokrat zamrzol susedovi vodovod 60cm v zemi... roztápali sme ho hadickou do potrubia, cerpadlo z ostrekovacov a horuca voda... srandy kopec veru
Odpovedať
@martinms tych 1500 litrov vypolievas na tri, mozno styri zalievky a to este ta zahradka nebude kto vie ako poliata. 5 litrov na stvorak je taka udrziavacia zalievka po dazdoch, v suchach je to celkom malo a menej sa neoplati polievat, lebo voda sa ani nevsiakne a uz sa odpari. Jedine, ze by si na to napojil kvapkovu zavlahu, tam by sa to dalo
Odpovedať
@jan45 S tou nadmorskou výškou by som si nebol taký istý.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ruren Vígľaš má 385 m n.m. drží rekord -41 v kotlinách býva najväščia zima, chladný vzduch je ťažký ,klesá dole u nás len -33 a už nešli autobusy, vlaky
Odpovedať
Profilova fotka
Chalupu mám 900 m.n.m a nádrž som kvôli rastlej skale nevedel zakopať hlbšie ako HH -500 mm. Dal so ale 150 mm polystyrén aj zboku a dúfam, že nezamrzne, istý si však nie som. Kritické asi budú holomrazy v Nov - Dec.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?