Miesto pre zasadenie orecha kráľovského

Prosím viete mi poradiť, aká je minimálna vzdialenosť medzi domom a miestom na vysadenie orecha? Prípadne ako ďaleko by mal byť od studne, záhradného domčeka, či obecnej cesty? Ďakujem
Odpovedať
@zltalienka Tak ďaleko, ako si povieš. Ty o tom rozhoduješ. Nikde nie sú na to predpisy. Ak chceš len odporučiť, tak si povedz, ako dlho tam ten orech chceš nechať. Naši mali orech ani nie 5 metrov od domu cca 50 rokov. Minulý rok ho vypílili. Od záhradného domčeka môže byť aj na 1 meter. Však koruna bude nad domčekom.
Odpovedať
Osobne by som ho isto dala co najdalej, no ked sa to tak vezme, pokial nejak extremne porastie do vysky, tak to proste potrva. No pre pokoj duse by som ho dala niekde ku koncu zahrady
Odpovedať
@chrobak7 dakujem. Prečo vypílili 50 ročný orech? Áno skôr chcem len odporučiť, aby nebol neskôr problém s koreňmi stromu. Pred domom by sme mali mať 12 metrov k plotu, ak si dobre pamätám. Môžem ho dať 2-3 metre od obecnej cesty, ešte na našom pozemku? A koľko metrov od suseda, aby "bolo dobre"? Zatiaľ by to vyšlo na 4 metre.
Odpovedať
@zltalienka zober to tak - aká asi veľká bude koruna. Čiže orech má korunu cca 8-10m, takže 4m od hranice pozemku je pohode.
Odpovedať
@murika na konci záhrady mám v strede zeleninovú záhradku. Po krajoch chcem dať z jednej strany ovocné kríky a z druhej strany ovocné stromy (vojde max 5) potom uz bude záhradný domček a terasa. Ešte by mohol byť pri tom záhradnom domčeku zhruba v strede pozemku. Ale zas by bol blízko studne. Nevadí? Studňa je zatiaľ náš jediný zdroj pitnej vody.
Odpovedať
Mozno by bolo fajn ak by si sem hodila nakresleny podorys zahrady a co kde je. Clovek by si to tak vedel skor predstavit a nejakosi ho tam aj napasovat
Odpovedať
@megs8 asi si to aj nakreslím 🙂 vďaka za nápad. Skôr mi išlo o nejaké minimálne vzdialenosti. Ale už napísali, že 4-5 metrov bude v pohode.
Odpovedať
@zltalienka ku studni veľmi nedávaj, korene sa budú "podvedome" ťahať za vodou.
Odpovedať
Profilova fotka
@zltalienka - orech by som k domu vobec nedaval. Okrem ineho: 1) opad listov - listy orecha spolahlivo upchaju kazdu odkvapovu ruru. Na rozdiel od beznych listov (breza atd) to hnije 2-3 roky, takze rovno sietky proti listom 2) pevnost dreva - orechy (kludne 20-30 rocne) pocas burky kludne pridu o konar ci cast koruny, ked to padne na strechu mas po nej. Pri breze ci inych stromoch to nie je take kriticke. 3) pod orechom nic nerastie, ledva trava. ak tam chces mat aj nejake kvety/zeleninu-> rovno zabudni. Proti orechu nic nemam, je to nadherny soliterny strom, ale od obydlia trosku dalej.
Odpovedať
Ak len 4m od suseda, tak zvaz, ci mu nezatienis zahradu a ci mu tam budes chodit hrabat opadane listy. Lebo to moze casom nastrbit dobre vztahy.
Odpovedať
@mgx dakujem za príspevok. Máme poschodový dom s plochou strechou, chvíľu potrvá kým ho orech prerastie. Koľko metrov by si odporúčal od domu? @danculd sused orech už má a listy aj orechy sú aj u nás 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
tiez by som ho ale nesadil priamo nejak k plotu, lebo potom ti bude chodit sused vyzvanat, aby si si k nemu chodil listy zbierat. ako ideal by bol niekde do stredu aby v buducnosti nezavadzal ani tebe ani susedovi
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zltalienka - https://www.plantex.sk/blog/rady-do-z... https://www.kohaplant.sk/2007030157-p... za minimum povazujem 10m. Pravdu povediac, pri postupe vrtivky orechovej je dnes sadenie orecha naozaj dost riskantna vec. Ak uz, tak odrody saturn, lake, mars. Ak mas len jeden, treba vybrat samoopelivy. AK nieco mensie, tak napr. broadview https://www.dreviny.sk/1423-orech-kra... Za seba by som dal prednost skor lipe, breze, kanadskemu javoru. Brezu mam 8m od domu (velku), stredny kanadsky javor 4m.Super strom, ani o nom neviem, ziadne problemy ani s korenmi (kopal som 1.5m od neho kanalizaciu a boli tam len vlasocnice).
Odpovedať
@mgx dakujem za tipy, ešte si to rozmyslím.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?