Máte niekto polozapustený skleník?

Ahojte plánujeme v záhrade skleník a celkom nás zaujali polozapustené, t.j. vykopať cca meter do hĺbky a okolo postaviť nižší skleník. Rozmer cca 3x8 metrov. Máte niekto niečo takéto vybudované a viete poradiť? Na čo si dávať pozor, akú konštrukciu, základy, spevnenie zeminy, vetranie ... Ďakujem.
Odpovedať
@squishy najprv si asi treba uvedomit..ze ak ho chcete mat 1 m zapusteny..tak budete musiet kopat aspon na 1,5 metra...kedze v spodnejsich castiach uz poda velmi urodna nie je...a tych 50 cm..aj tak budete musiet dosypat kvalitnu ornicu Taktiez by som vyskusala vykopat najprv taku jamu...ci Vam tam nebude z jari robit problem spodna voda A este... studeny vzduch sa snazi vzdy drzat v tej najnizsej casti... takze nemyslim si ze to bude pre zeleninu idealne... preto sa vsetci snazia hriadky mat skor vyvysene...aby bola poda teplejsia v danom mieste
Odpovedať
@mellie111 dakujem krasne za info postrehy. Urcite o tom viac pogooglime, len som chcela prvotne info od ludi, ktory nieco take maju, vedia o tom a ich skusenosti.
Odpovedať
Profilova fotka
@squishy zapustený sklenník neznamená, že rastliny budú zapustené, úroveň výsadbovej zeminy ja v úrovni terénu, pohybujete sa na zníženej časti.
Odpovedať
@jan45 tak možno som sa zle vyjadrila, myslela som niečo taketo. Takyto typ sklenika by mal byt vhodny aj na pestovanie pocas chladnych dni, pisu dokonca o celorocnom pestovani, ale to by tam uz muselo byt aj nejake vyhrievaniepredpokladam.
Odpovedať
@jan45 tak este fotku 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@squishy mam taky uz druhu sezonu v plane dokoncit. Ostava mi domysliet a zhotovit prestresenie, kedze ho chem mat v lete otvoreny. Ja som kopal 180 cm, mal som pobliz velky bager a tak ten to kopol za hodinku. Ja som ho zapustal hlavne aby nespatil na zahrade a tiez koli predlzeniu sezony. Takze bager vykopal a vysvahoval ostenia. V dolnej casli vykopu po obvode som urobil zakladik a z jeho vrchu som boky po obvode vysvahoval betonovymi zatravnovackami pod ktore som dal geotextiliu aby sa dal za ich cast v kontakte so svahom dosypat piesok kedze vykop nebol dokonaly. Vnutri som si nechal 60 cm na ulicku a urobil zase zo zatravnovaciek a geotextilie defacto vyvyseny zahon. Dotiahol dom si tam kvapkovu zavlahu a elektriku ze kud už tak už...😎 vetranie som urobil dvomi kanalizacnimi rurami ktore su vyustene asi polmetra nad podou vo vyvysenych zahonoch na jednej strane a na protilahlej bude maly prieduch v strope staby komiin. Bud pripravena ze tento spas bude nasobne drahsi ako sklenik nadzemny... A k postrehom. V lete ked som ho mal provizorne prikryty foliou neni treba riesit ze sa ti rastliny uvaria, lebo okolita hmota nedovoli ist s teplotou nad 40 stupnov... V prechodnom obdobi alebo ked boli na jar ranne mraziky v skleniku teplota neklesla pod 6 stupnov. Takze rozhodne to funguje... 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
tak o cene sa bavit nemusime a podla mna je kazdemu jasne, ze takyto sklennik vide proste viac ako klasicky. no zas pre pestovatela takeho poriadneho, je to rozhodne lepsie riesenie, kezde si vytvori lepsie podmienky na aj dlhsie pestovanie
Odpovedať
@abobo dakujem za vyborne info. Ono, co sa tyka ceny, chceli sme sklenik za cca 3000 €, teraz uvazujeme o tom "podzemnom", tak myslim, dufam 🙂 ze sa do tej ceny zmestime. Ide nam hlavne o to dlhsie pestovanie, stabilnejsiu teplotu. Velkost cca 4x10 metrov.
Odpovedať
Profilova fotka
@squishymyslim ze ak prilozite ruku k dielu tak tych 3k je realnych na taku velkost. Rataj s tym ze to bude solidna jama, nieze zavolas nejaky 3t pidibagrik ktory to bude bagrovat dva dni, lebo vykop tazko preplatiis.... Ja som tam mal 19 t kolesovy bager. Vykopovej zeminy bude pozehnane, tak si dopredu zariad kam s nou, lebo 30 kubikov zhutnenej zeminy co budes bagrovat bude aj cca 8 plnych tatier... 🙂 Odloz si len tu ornicu zvrchu ak je kvalitna. Tu par fotiez z realizacie.
Odpovedať
Profilova fotka
este zopar som nasiel
Odpovedať
@abobo Wow, parada, diky za foto. Prilozit ruku k dielu z nasej strany nie je ziaden problem, tak, ako pri vacsine prac na dome 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@abobo pekná práca, Izraelci zento systém používajú na prestovanie hrozna na Sinaji (kým tam ešte boli), je tam pekný detail zakliesnenia vegetačných tvárnic po obvode, ale ako univerzálny návod by som to neprekladal. Alebo sa rozumiete geológii, alebo máte šťastie, pretože takýto výkop na ploche obkolesenej múrom môže inde skončiť ako bazén.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jan45 diik, no bola to vyzva lebo podlozie je strk a nedalo bagrom pekne svahovat, lebo sa to sypalo. Ine riesenie ako dat tam geotextil, zatravnovacky a podsypavat ma nenapadlo... 🙂 Zmakli sme to so synatorom no celkom drina. Kazdopadne dik za pochvalne slova
Odpovedať
podla mna je to fajn, znama ho tak tiez ma a veru si nestazuje 🙂 i ked priznam sa vobec som nezistoval ako je spevneny, ked tak mozem zistit.
Odpovedať
@kebabstar ak by Vam to nerobilo problem, bola by som vdacna. prip. aj za fotky 🙂
Odpovedať
Máte niekto skúsenosť aj s rekonštrukciou skleníka? Mám kamaráta, čo potrebuje opraviť skleník. Pomaly rozpadnuté okná, už aj steny popraskané sa postupne zosúvajú. A nevie si s tým dať rady, keďže je tam niekoľko citrusov.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?