Kuceravost listov nektarinky a broskyne

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, ospravedlnujem sa ak je podobna tema uz zalozena, no nenasla som ju. Minuly rok na jesen sme si v zahradke zasadili nektarinku a broskynu. Na jar dokonca zakvitli a listy boli uplne zdrave. No tento tyzden som si vsimla ze aj nektarinka aj broskyna maju niektore listy napadnute kuceravostou (neviem ci to s tym suvisi, ale po konaroch zacali tiez liezt mravce :) ) napadnute listy som odstrihla, no stale kuceraveju aj ostatne. Je nejaky postrek, ktory nie je velmi agresivny (mame male deti, ktore radi vsetko chytaju :) ) a da sa aplikovat aj ked uz ma strom vypucane listy? alebo je nejaka moznost ako sa zbavit kuceravosti a nepouzit postrek? dakujem za kazdu radu
Odpovedať
1
2
@megdesign dúfala som, že tak, ako aj u človeka, je dôležité posilniť imunitu a dodať výživu, aby si poradil s ochoreniami. Evidentne to broskyni nestačilo. Mám 7 stromov na dvore. Zatiaľ 5 je úplne zdravých, jeden bol dáko od začiatku nanič a broskyňa sa do vlani držala veľmi dobre. Vlani mala kučeravé listy a ešte aj to sucho .. No tak sa z toho asi nepozbiera 🤷 Ale chémiu ja používať nechcem, to si kúpim v obchode také postriekané ovocie. Doma som chcela mať "čisté".
Odpovedať
@akvi bio postreky nikdy nebudu take ucinne ako tazka chemia, ale nie su ani take skodlive ako chemia. Nie vzdy pomozu ale ak je rastlina oslabena z akehokolvek dovodu (sucho, nevhodna poloha, nevhodna poda, skodce....), nepomoze ani chemia. Je vec nazoru ci ist do chemie alebo podporovat zdravie rastlin. Ja idem tiez len cez bio pripravky, ale som si vedoma aj toho, ze nie vzdy to pomoze. Na moniliozu mi skapali uz 3 marhule, doslova z tyzdna na tyzden, napriek tomu, ze sme sa snazili udrzat ich v co najlepsej kondicii, mame 40 rocnu marhulu, ktora moniliozu ma odkedy sa pamatam a pokial neomrzne, tak rodi.
Odpovedať
@megdesign cuprotonic a imunofol pouzivam uz minimalne 4 sezony na ochranu paradajok pred plesnou zemiakovou. A celkom uspesne. Ale ak pride v auguste monzun, tak by nezabral ani Cuproxat, pretoze preventivne osetrit znamena neoberat v ochrannej lehote, pouzit ked dojde monzun je uz zbytocne.
Odpovedať
@zita19 no veď tak nejako sa aj ja snažím. A napríklad čo sa týka vosiek, tak nimbovy olej funguje veľmi dobre. Tiež mám jednu čerešňu, ktorá tiež vyzerala na odpis keď mala cca 5-6 rokov, ale pozviechala sa a má už 12 rokov a je krásna. A to máva stále aj tie vošky, ale tým, že je už veľká, tak jej to až tak nevadí. Horné listy, ktoré nezvladam postriekat, tak vyzerajú otrasne, ale celkovo je ok. To isté jabloň.
Odpovedať
@akvi na vosky na stromoch mi velmi pomohli drave roztoce. Teraz uz nie je cas ich nasadit, predavaju ich koncom zimy, ale odporucam. Zlikvidovali aj roztoce na jabloniach, co som si s nimi nevedela dat rady roky. Teda netreba ocakavat, ze ziadna voska nebude, ale ked aj pridu, tak len na kratky cas a potom ked ich napadnu drave roztoce, tak je rychlo po nich
Odpovedať
@zita19 na broskyňu so nasadil vo februári dravé roztoče, tá handrička dole na kmeni na foto, no podľa priloženého letáku sa prejavia až za rok/ dva, možno už nestihnú
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?