Kedy prikryť hortenziu a kedy ju potom odokryť?

Profilova fotka
Zdravím záhradníci, niekde v diskusii som čítala, že treba prikrývať hortenzie - tuším bielu netkanú textíliu ste radili. Poraďte prosím, kdy to urobiť ? Už teraz ? A nechať ju tam až do mája ? A ešte jedna asi blbá otázka : asi je už neskoro vysievať trávu, však ? Ďakujem 🙂
Odpovedať
@karyan na travu je uz naozaj neskoro. Hortenzie staci zabalit ked budu hlasit mrazy, nie len ranne prizemne mraziky. Odbalit podla pocasia, nikto nevie ako bude na jar, ale do maja urcite nie. Ked uz sa ustali jarne pocasie, mozu sa odkryt. Pri majovych mrazoch staci prehodit textiliu na tach par kritickych noci aku uz budu napucane
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Ďakujem 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
na travu je podla mna uz neskoro, kedze u nas uz par dni sa rano objavuje mraz, to by som fakt nechal na jar. manzelka ma vonku hortenzie uz nejaky ten rok a popravde este nikdy ich nicim neprekryvala
Odpovedať
@zita19 Ono záleží aj na tom, kde bývate. Ak ide o sever, tak netkaná textília pri väčších mrazoch asi stačiť nebude. Ja som pozerala na youtube rôzne ruské videá, kde ukazujú viac spôsobov ukrývania hortenzií. Sama sa ešte rozhodujem, ktorý použijem, keďže som zo severu. 🙂
Odpovedať
travu by som nevysievala uz, podla mna by semiacka len zamrzli a nic by z toho nebolo. hortenzie mam vysadene popri dome, no neprikryvam ich, ani som nevedela, ze by sa to malo
Odpovedať
Profilova fotka
Ja som tiež 3 zimy nezakrývala a pri poslednej, ktorá bola o ničom, na to doplatili. Ale ani nie počas zimných krátkych mrazov, ale počas mrazu niekedy v marci či až v apríli, ked bolo v jednu noc -6°C. Takže ak by sa to malo opakovať, tak zakrývam až počas takých neskorých mrazov. Inak si musia v zime poradiť. Možno, keby prišli mrazy -15°C....
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem všetkým za reakcie. Bývam pri Trenčíne, takže to za sever nepovažujem. Uvidím, budem sledovať predpovede a podľa toho sa zariadim. Ruské zimy snáď nehrozia 🙂 Ešte som doteraz hortenzie nepestovala, ale kúpila som dva už krásne rozrastené kríky a tak by som o ne nerada prišla.
Odpovedať
Včera hlásili teploty tento týždeň -5 st. Treba prikrývať hortenzie. Držme si palce nech púčiky túto zimu nevymrznú
Odpovedať
Profilova fotka
@karyan Máme výbornú skúsenosť s prikrývaním ihličnatými vetvami a mulčovanie lístím. Do stredu trsu hortenzie naukladajte lístie a doplňte ihličnaté konáre smreku, jedle. Vetvy by mali smerovať až po výhony, kde sú puky pre budúce kvitnutie. Nevýhodou balenia do bielej textílie bez konštrukcie okolo je tá, že rastlina môže práve tam, kde sa dotýka textílie premrznúť. Teda ak chcete baliť, treba urobiť okolo tesnú konštrukciu z dreva a obaliť rastlinu tak okolo.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?