Kedy dať von olivovník?

Ahojte chcem sa opýtať kedy by som mohol dat olivovnik vonku s kvetináčom momentálne teraz zimuje v pivnici . Domov sme ho priniesli v zubozenom stave a tak nemám skúsenosti kedy dať von nachádzam sa na orave
Odpovedať
co viem, tak olivovnik by mal do nejakych -12 vydrzat, ale neriskoval by som to este, lebo to pocasie je take neiste, pockaj este kym ozaj tie teploty sa ustalia a nebudu sa objavovat mrazy, aby mu to neuskodilo.
Odpovedať
@pastierik Ďakujem za odpoveď podľa predpovede by to najbližších 14 dni malo byť cez noc -3 a po ôsmom apríli ziadny nočný mráz ale predpoved je len predpoveď
Odpovedať
@samueeel Ja mám dva také menšie a plánujem ich dať von až niekedy v polke apríla
Odpovedať
Profilova fotka
Neponahlaj sa s tym zbytocne, je teraz zvyknuty na teplejsie, takze bude lepsie, ked zostane este vo vnutri. Mohol by to byt pren sok. Ine je keby bol v zemi, ze bude uz dobre zakoreneny, v kvetinaci je to uplne ine, pockaj este aspon dva tri tyzdne.
Odpovedať
aj od maja by som ho dal von, my sme mali v crepniku a od oktobra do aprila priblizne sme ho mavali vo vnutri, v pivnici, aby nezamrzol, lebo to by bola skoda, ked je v zemi tak je to ine, vtedy staci keby sa obali.
Odpovedať
Profilova fotka
jedna vec je, že korene olivovníka by teoreticky mohli vydržať -12C, ale druhá vec je, že čo listy?....... olivovník máme aj pre jeho krásne listy a čo z toho budete mať, keď vám omrznú a oschnú? V 2017 mi listy olivovníka namrzli v zimnej záhrade, kde vtedy klesla teplota do -5C ... to bola najtuhšia zima za posledné roky a odvtedy sme urobili ďalšie opatrenia do budúcnosti. Ale listy namrzli, dosť opadali a mali škaredé suché konce. Tu na dolniakoch sa už pohrávam s myšlienkou ho dať von, ale keďže je to hebedo koflík, tak radšej ešte počkám pár dní, nech to neprenášam ako kočka mladé. Hlavne aby nemrzlo, ostatné vydrží - v zimnej záhrade udržujeme teplotu aspoň 4C a to je v pohode aj pre citrusy. Ale zasa ak máte ten olivovník v pivnici, kde má málo svetla, tak treba niečo vymyslieť, lebo to svetlo potrebuje, keďže je to stálo-zelená rastlina
Odpovedať
Profilova fotka
mali sme olivovnik priblizne 2 roky dozadu a odvtedy som si povedala, ze uz ho viac nechcem 😄 stalo sa nam presne toto, jednoducho sme neodhadli to pocasie, ked sa koncila zima a zacinala jar, nechali sme ho vonku a zamrzol nam. dost sme to podcenili no, mysleli sme, ze uz mrznut nebude a predsa. a taky pekny olivovnik to bol. skoda ho, no.
Odpovedať
@lifelike V pivnice mame rôzne "lokality" jedna miestnosť je bez svetla v druhej svetlo je ale aj teplo a v tretej je okno na sever nieje velmi velke v tejto miestnosti je aj olivovnik je tam plus mínus 14°C nevykuruje sa tam
Odpovedať
Ďakujem vam všetkým za odpovede ak by vas zaujímalo ako som sa k nemu dostal tak predsa vam poviem kamaratka sa v novembri rozhodla olivovnik vyhodiť predtým bol pekny olisteny ... spomenula si na mna a podarovala mi ho. Bol dost v ubohom stave a to vrchna koruna bola bez listov mohol som ho použiť ako dekoráciu na vianoce pred dom 😂 a tak som sa rozhodol vrchnu cast spilit a nech len kmen vyzerá dost divne ale vypúšťa nove výhonky. Keďže to bolo z hodiny na hodinu tak je zasadený v kibly kedze taky velky kvetinac som doma nemal no a od novembra v stoji v pivnici a cakam kedy ho dat von ale ako vsteci píšete este cakat.
Odpovedať
@samueeel olivovníky mám přes 3 roky a všechny zimy venku. Jen prioritu nějakou starou látkou květináč kvůli mrazum. Par listů opadne, ale na jaro znovu vyrasi. Nejvíce u nás bylo pár dní -15. Horší je, když ho necháte doma přes zimu a on je v teple a začne pouštět spoustu mladých lístků a vy ho dáte ven hned jak je hezky a pak stačí pár nocí kdy je ještě k nule teplotně a ono to hned namrzne (ale jen tato část).
Odpovedať
Ja mám olivovníky už pár rokov v kvetináči. Na zimu ich dávam do nevykúrenej miestnosti, vonku ich vynášam až v máji, cca okolo toho druhého štátneho sviatku. Sú tam cca do októbra - podľa počasia. Keby boli v zemi, zniesli by zrejme aj mrazy, ale v kvetináčoch je to náročnejšie. Niekedy aj odpadajú v zime, ale potom vždy lístky dorastú.
Odpovedať
Profilova fotka
@katrinka8 ... tu na dolniakoch di môžeme dovoliť aj skôr .... počkám cca 2 týždne a potom podľa dlhodobej predpovede sa rozhodnem. Mám ho potom aj tak pri dome na južnej strane a v prípade minimrazu ho len prikryjem dekou
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
no to samozrejme záleží od lokality, kde bývaš. niekde dolu si môžu olivovník dať von aj v marci🙂 tam, kde je v noci okolo nuly, by som ešte asi počkal.
Odpovedať
Ďakujem vam všetkým za odpovede este bude teda cakat niekdy ked bude von pridam aj fotku ps ak tak tak mi pripomente 😂
Odpovedať
Ahojte olivovnik je uz 3 týždne vonku. Chcem sa ďalej opýtať , kedy začať letniť prvé rastliny ako kaktusy, aloe vera, svokrine jazyky no proste takéto odolnejšie rastliny v prílohe posielam fotku počasia
Odpovedať
Profilova fotka
Kaktusy som dal teraz cez vikend von na terasu, hadam uz im bude fajn.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?