Hruska skvrny na listoch

Ahojte, neviete prosim co su to za skvrny na listoch hrusky? Co treba spravit?
Odpovedať
Hrdza hrušková? Niekedy od borievky... Možno je to ono...
Odpovedať
@dominik_boksansky No to vyzerá na hrdzu hruškovú, alebo bradavičnatosť hrušky. Ale máš to dobre napadnuté, ak sú takéto všetky listy. Ja som mal asi 10-20 % listov napadnutých hrdzou. Treba ručne otrhať všetky napadnuté listy, kým sa nevytvoria výtrusy (obr. 1 a 2). Potom môžeš aplikovať jeden postrek napr. Cillitu. Na ďalší rok, na jar znovu nejaký preventívny postrek proti hrdzi, napr. Dithane. A znovu napadnuté listy otrhať a najlepšie vyhodiť do smetia alebo spáliť. Tiež treba nájsť zimného hostiteľa - v lete je hrdza na hruške, v zime sa usadí v borievke, tuji alebo podobnej rastline. (obr. 3) Ak je to bradavičnatosť, tak to má nie hubový pôvod, ale živočíšny. Roznášajú to drobné roztoče. Tam tiež treba otrhať napadnuté listy a použiť nejaký insekticíd, napr. Karate Zeon. Pozri si na nete, ako vyzerajú listy napadnuté hrdzou a bradavičnatosťou a podľa toho, čo usúdiš, že má hruška, postupuj.
Odpovedať
@vebi34 borievky nemam na zahrade ani v okoli nie su
Odpovedať
@dominik_boksansky To ešte stále neznamená, že nemôžeš mať hrdzu hruškovú.
Odpovedať
@dominik_boksansky kde dávaš opadané lístie? nenechávaj pod hruškou ani v blízkosti nesmú nájsť úkryt, ja som preto prestal pestovať hrušky,mám veľa tují celý súvislý plot,ináč by sa prášilo od cesty čudné že jabloniam slivkám to nevadí vôbec, tým vadí viac nevhodný čas kvitnutia, najskôr mráz a následne celý týždeň dážd , nič to neopeľuje
Odpovedať
@duzu tuje nie su hostitelmi hrdze hruskovej
Odpovedať
@zita19 Niektoré zdroje uvádzajú, že zimnými hostiteľmi sú borievky a tuje. https://www.zahrada.sk/magazine/ako-o...
Odpovedať
@zita19 niekde sa im musí dariť prezimovať lebo som skúšal už viac odrôd a mala to každá, sused odo mňa asi 100m odroda od neho u neho krásne maslovky i hniličky u mňa len slivky a jabká, je ich toľko ak je dobrý rok že sa musia i kvasiť a už mi to veľmi neberie
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?