Frekvenčný menič na čerpadlo alebo nádrž?

ahojte. riešim či ísť do frekvenčného meniča alebo klasika s nádržkou takže dom s 2 kúpelnami a 5 člennou rodinkou záhrada 15 árou trávnik niaké tuje nič extra na polievanie. alternatívy 1: ponorné čerpadlo 80l/min na 220V s frekvenčným meničom 2: ponorné čerpadlo 80l/min 400V bez frekvenčného meniča s 80 L vodárničkou a ochranou čerpadla proti jazdy na sucho. osobne sa bojím toho meniča . kvôly odpusteniu par deci vody sa čerpadlo zakaždým rozbehne neviem či by nebola lepšia alternatíva isť do 400V s vodárničkou . poprosím o názory Ďakujem
Odpovedať
@gkrivanek zdar,môžeš dat aj frekvenčný menič a nádrž
Odpovedať
@gkrivanek Keď dáš frekvenčný menič, tak čerpadlu nevadí že sa rozbieha. On ho plynule reguluje. A frekvenčný menič má defaultne nastavené že spína až po určitom poklese tlaku. Ten pokles tlaku by sa dal aj zvýšiť na požiadanie u dodávateľa. A išiel by som do 3 fázového čerpadla.
Odpovedať
Mne odporucili 400 V bez frekvencneho menica. Tlakova nadoba na vodj do domu, inak staci presscontrol
Odpovedať
@anyone vie mi niekto vysvetlit, naco predavajuci tlacia na "kalovku" /ponorne cerpadlo/, alebo na hocijake cerpadlo drahy frekvencny menic? Nejako mi unika zmysel...
Odpovedať
@megdesign ked zavlahujes velku zahradu kvapkovym systemom tak je to top. Pretoze ma cerpadlo optimalne otacky a necikluje.!
Odpovedať
Profilova fotka
@gkrivanek co je lepsie, do toho sa asi moc nevyznam, ale lacnejsie je nadoba s cerpadlom bez menica, s klasickym tlakovym spinacom ...
Odpovedať
@portianko tiez nechapem, naco je frekvencny menic dolezity pri zavlahe.... Mam doma "kvapkatka" 1l/hod - 100ks a kvapka to samospadom z nadrze 1000L... ak by to bolo pod urovnou terenu, dam tlakovu nadrz a cerpadlo dotlaci ako casto? kazde dve hodiny? To nieje cyklovanie.... Frekvencny menic sa pouziva prioritne na regulaciu otacok motora, kde v aplikacii potrebujeme akceleraciu, deceleraciu, regulaciu torque, DC magnetizaciu motora, atd... pripadne je pouzita PID regulacia a analog na urcity kontinualny beh motora - poziadavka na dany prietok kvapaliny napr... Ale vtedy ide motor stale na trepnem 25Hz.... Na "vodaren" nadrz a tlakovy spinac. Frekv. menic su zbytocne vyhodene €.
Odpovedať
@megdesign dobre ked ti to ide samospadom z nadrze tak jasne ze necikluje no berme ze nieje nadrz ,len 100l vodarnicka vtedy by po poklesu tlaku vypinal a zapinal.
Odpovedať
@megdesign robili sme zavlahu dva krat a o frekvencnom menici som ani nepocula, takze nemyslim, ze ho kazdy zbytocne ponuka, ved co by z toho zavlahari mali?
Odpovedať
@gkrivanek no ok. Mas sto kvapkatok 1l/hod. Spinal by mozno raz za 20 min... Frekv. Menic by ti siel vkuse na dajme tomu 15Hz.... Vtedy pozriet na menici prud a porovnat s prudom, ktorý je pri 50Hz.... Na 95% bude pri 15Hz prud vacsi, takze moc neusetris. A menic ako ochrana motora cerpadla.... Tu nemas tazke nabehy, aby si musel riesit acc/decc....
Odpovedať
@peta_petruska € ;-)
Odpovedať
super idem do 2. alternatívy bez meniča so 400V cerpadlom dakujem pekne
Odpovedať
Článok sa načítava...
@megdesign preco myslis, ved samo o sebe je to drahe, tazko si na tom este neico prihodit..., ci? :)
Odpovedať
Profilova fotka
@gkrivanek frekvencak odporúčam len ked sa napaja celý dom akje to na zavlahu a pripadne vc a práčka stačí tlakový spinac a minimálne 80l tlaková nádoba pri velkom odbere nastaviť ober tak aby čerpadlo neciklovalo da sa to nastaviť treba to tak nech radšej stále ide ako keby malo ciklovat.
Odpovedať
@peta_petruska lebo viem, kolko stoja a za kolko ich davam zakaznikom. ;-)
Odpovedať
@megdesign jaaaaaaj, tak ty si potom jeden z tych ponukacov :D, inak my chceme na studnu pripojit aj WC-ka v dome, vtedy ten frekvencny odporucas alebo nie? a teda kolko ten zazrak stoji?
Odpovedať
@peta_petruska ak to ma vyznam, tak odporucam :-) Ale povacsinov ja prerabam drevoobrabacie stroje /sustruh, freza/ na vektorove riadenie motora menicom. Ale nieje problem hociaka ina aplikacia, kde nasadenie FM ma vyznam. Pri WC v dome, ako pise @branomt to moc vyznam nema. Cena sa odvija od toho, ci je FM 1fazovy /230V motor/ alebo 3fazovy /400V motor/ a od vykonu motora. Ak je motor 400V/500W - 0,5kW, treba dat FM o radu vyssi, t.j. ,75kW. Cena sa dalej odvija od znacky, ci je to Hitachi, Schneider, ABB, Allen Bradley,... Ku prikladu 400V/0,75kW ABB ASC 355 vide cca 300€ HW...
Odpovedať
@megdesign je to veru dost :)
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign ja vravím lan ak je celý dom pri vc vravím tlakačom je lepšie
Odpovedať
Zaujimave. Mam jednopodlazny dom, vodu do zahrady (zavlazovanie zatial len ked si pustim - nie auto), hospodarsku budovu (zvierata si pustaju same vodu) a bude asi 6 clenna rodina. Som nakloneny ponornemu cerpadlu, tlakovemu spinacu, 80l nadobe. Ma vyznam frekvencny menic? uvazujem ponorku na 400V...
Odpovedať
V prvom rade si treba porovnat plusy a minusy tlakoveho spinaca vs, frekvencny menic. Pravdupovediac okrem okrem nizsej nadobudacej ceny sa plusy na zostave s tlakovym spinacom hladaju len velmi tazko. Pokial by sme do toho zahrnuli aj prevadzkove naklady, zivotnost cerpadla, pieskovanie studne, uzivatelsky komforet, hlucnost... tak jednoznacne f. menic. Ked som si pozrel toto video tak uz ani nad nicim inym ani neuvazujem. https://www.youtube.com/watch?v=KSTUR...
Odpovedať
@kmarek a co ma spolocne preplach filtra s frekvencnym menicom? Taky preplach ti spravim s jednym elmag ventilom, obycajnym tlakovym spinacom a casovkou za 10€... Logika: IF tlak na vystupe nizsi ako nadstaveny THEN spusti casovku IF casovka bezi THEN otvor elmag ventil IF casovka odcasovala THEN zatvor elmag ventil Na to netreba drahy menic...
Odpovedať
@megdesign tu casovku myslis cez nejake IP rele so skriptovanim, ked tam davas podmienky?
Odpovedať
@radoslavc kludne aj. Ale na takyto primitivny system nepotrebujes inteligentne relay napr. Logo, alebo Easy. Staci obycajna casovka, tlakovy spinac, elmag ventil a zdroj napatia. Logiku spravis kablami. ;-)
Odpovedať
Tak som si to preveroval u predajcu ( http://www.aquacentrum.sk ). Frekvencny menic ovlada a napaja priamo gulovy ventil bezpecnym napatim 10V. Gulovy ventil je odolny voci necistotam. Solenoid je velmi zly napad na znecistenu vodu s obsahom piesku. Kto neveri nech si to vyskusa. Po druhe, preplach prebieha len ked nie je odber vody, cize uzivatel nie je obmedzovany. Po tretie, pocas preplachu je cerpadlo blokovane a preplach sa realizuje reverznym prudenim vody z tlakovej nadoby. Po stvrte, po ukonceni preplachu sa vykona este kratky oplach. Cize zda sa ze ten menic ma s tym preplachom viac spolocneho ako by sa na prvy pohlad mohlo zdat. Casovac, zdroj napajania (ak by bol solenoid na 230V tak namiesto zdroja treba priratat istenie solenoidu a casovaca), tlakovy spinac, solenoid, to vsetko za 10EUR to znie ako scifi.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?