Aký účinný herbicíd použiť ? burina zelina

Profilova fotka
Ahojte, do pár týždňov by som sa chcel pustiť do vyrovnávania a pokládky závlahy, s tým je spojené aj "odburinenie" pôdy. Idem si po radu, čo použiť. Na okrajoch pozemku sú už vysadené vavrínovce. Už sú zakorenené. Keďže trávu budem sadiť pravdepodobne až na jar, je tu možnosť aplikovania aj niečoho silnejšieho, čo neumožňuje po aplikácií výsadbu trávnika. Viete odporučiť niečo, čím by som mohol zeminu nastriekať tak aby zničila aj semená v pôde vrátane zeliny ? Ideálne niečo, čo nebude mať dopad na vavrínovce, nerád by som o ne prišiel. Je ich tam cca 70 kusov. pozeral som Roundup, na zelinu som bežne používal (udržiavanie zeliny aby sa nerozrastala) Kaput. No začal mi vyrastať na jednej strane pozemku spopod navážky - pýr, ten chcem tiež úplne vykynožiť. povrch je navážka, bude sa ešte cca 10 cm odvážať a potom miešať s pieskom. Ďakujem za rady
Odpovedať
@dominik_galaba Roundup aj Kaput fungujú rovnako = Glyfosát ... Takže ak ste používali Kaput, kľudne pri ňom ostante ... Akurát teda, sú to neselektívne herbicídy, takže ak postriekate vavrínovec, zomrie aj on ... Žiadny pesticíd ti nezničí "semená" v pôde ... Selektívne herbicídy sa robia na ochranu trávnika, tie ale v pohode vavrínovec zničia (Bofix, Puma) ... A teda, totálny herbicíd by ste mali dávať tesne pred pokládkou trávnatého koberca alebo pred výsadbou trávnika ... Tj, ak to vystriekate Kaputom teraz a potom budete riešiť terénne úpravy, tak Vám tam zelina znova porastie ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 rozumiem, čiže nejestvuje nič čo by vyhubilo všetko v mieste postreku? - nevadí mi ani keby sa tam pol roka nemohlo sadiť (na vavrínovce by som pri postreku dal pozor.
Odpovedať
@dominik_galaba no veď existuje, ten Kaput napríklad ... To je totálny herbicíd ... Čiže všetko "zelené" pokape ... Ale musí to mať listy a teda aj koreň, cez listy to postrek "nasaje" a dopraví ku koreňom a tým pádom rastlinu zničí ... Na samotné semeno podľa mňa neexistuje nič, nemá to ešte koreň takže nie je "čo ničiť" ... Glyfosát je ale na účeli zakladania trávnika úplne ideálny ... Ono sa odporúča, že si treba všetko pripraviť tak, ako keď idete už riešiť samotný trávnik (výsev / koberec) ... Tj ak plánujete závlahy, tak ich tam treba zakopať, preorať zeminu, spracovať, zarovnať, osadiť obrubníky (kľudne len tie plastové) atď, proste urobiť si krásne pripravenú plochu na samotný trávnik. Keď to takto máte pripravené, tak sa odporúča normálne 1 až 2 týždne každý deň polievať aby vyrástla všetka burina ... Keď vyrastie, postriekate to tým Glyfosátom a pekne všetko pomrie ... Ak následne nebudete s pôdou manipulovať, tj nebudete to zase rozhrabávať, niečo tam kopať a podobne, tak to tak na 98 percent (vlastná skúsenosť) ostane bez buriny ... Potom tam krásne môžete položiť koberec alebo vysiať trávu a budete to mať bez problémov ... Ak budete postrek aplikovať v bezvetrí, dá sa tým vavrínovcom krásne vyhnúť ... Ak len trocha fúka, tak ich radšej dobre zakryť ... A samozrejme, riedením aj aplikáciou sa riadte podľa návodu. Ideálny je slnečný teplý deň (bez vetra), malo by byť úplne sucho a pár hodín po aplikácií nesmie pršať (ideálne 24 hod) ... Vtedy je účinok úplne stopercentný ...
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 super, ďakujem za povzbudivé info 🙂 nejak takto som si to tiež predstavoval, vyhnať von to semeno aby zaklíčilo, vytiahlo stonku a listy a potom to zničiť nejakým sajrajtom. Ešte raz ďakujem 🙂
Odpovedať
Ešte podotknem, že čím väčšia listová plocha a čím vyššie teploty sú, tým je herbicid účinnejší. Takže kým začneš striekat nechaj to poriadne narásť.
Odpovedať
treba ta asi zabit-robit treba
Odpovedať
Profilova fotka
@lubk0 tomu hovorím biomasaker 😄 ježkovi oči... ale nič aj ja som sa priznám sa použil raz roundoup ale na invázny druh rastliny pohankovca japonskeho a aj tak si ešte veselo rastie ten smrad ďalej
Odpovedať
Aj keď mnohé značky herbicídov sa vyrábajú už pár desiatok rokov, podľa môjho názoru tie súčasné nemajú už takú účinnosť, akú mali kedysi. Myslím si, že z dôvodu ochrany životného prostredia v nich boli niektoré látky nahradené "prijateľnejšími k ŽP", resp. aj k muchám, včelám, chrobákom, drobným živočíchom a pod. Z vlastnej skúsenosti si pamätám, že keď sa niečo aplikovalo, tak už o pár hodín každá zeleň skapala, a teraz? Človek postrieka, na mnohých burinách to len trocha lísty skrúti a pár dní je burina zas OK. Som teda skeptik, či nájdeš dnes niečo účinné na účel, na aký to chceš.
Odpovedať
@dexter89 "Biomasaker" som kedysi mal doma, keď mi jeden známy lesák doniesol nejakú ich chémiu (bolo to žlté, sypké, niečo ako žltý kryštálový cukor), ktorú oni používali v lese na vytváranie protipožiarných lesných koridorov. (teda aby tam nič nerástlo). Údajne sa to mohlo používať aj rozsevom nasucho, alebo aj rozpustiť to vo vode a polievať/striekať. Musím povedať, že bolo to sakra účinné a napr. nejaký Roundap, či Travex, bol voči tomu iba "sladkým odvarom". Bol som lenivý a ten prášok iba nasucho posial po mojom chodníku zo zamkovej dlažby. Po niekoľkých hodinách však prišiel dážď a zmyl to z chodnika na trávnik. Okolo chodníka sa vytvorili "vypálené" miesta a vôbec nepreháňam, keď poviem, že nejakých 5 - 6 rokov tam nerástlo absolútne nič, ani tráva. Už som chcel vykopávať a meniť hlinu, no potom sa to postupne, z roka - na rok pomaly upravilo. Pýtal som sa toho kamoša, že čo to bolo za herbicíd, no povedal, že nevie, lebo už im to únia zakázala používať. (Niečo podobné používali aj železnice, ale tiež už je to minulosťou)
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd hej komouši sa so životným prostredím moc nedrbali, však zato sa dnes už 30 rokov naprávajú mnohé "inteligentné zásahy" v krajine viď napr. chemko stražske kde to je zamorené pcb na 10 ročia, mnohé odkaliská napr. Slovinky, koniec koncov aj tá oranžová rieka Slaná, to je tiež super výsledok a pozostatok "ekologickej" ťažby súdruhov... a to nehovorím o mnohých ďalších mordorov, s ktorými sa tu bude lobodiť celá ďalšia generácia... voda, pôda, biota, lesy je predsa to najcenejšie čo máme a čo tu ostane našim deťom... teda možno ani neostane... únia sa to sčasti aspoň snaží chrániť... veľa blbostí spravili, ale omnoho viac rozumných vecí napr. regul. splodán, nové filtre vďaka únie už v mnohých mestách pri priemyselných centrách nedýchaš sajrajt ale ako tak normálny vzduch ...
Odpovedať
Čím sķôr opakovane postriekať glyfosfátom, na fotkách je viditeľný pupenec. Aj keď by ste teraz zobrali 10 cm pôdy, pupenec má hlboké korene, prežijú a potom keď znova vyrastie bude mať málo listov tak vstrebe menej postreku a postrek nemusí korene zničiť. Na zosilnenie účinku opakovať po 2-3 dňoch ako aj pridať trocha síranu amónneho. (Podľa jedného poľnohospodára to zosiluje účinnosť proti pupencu) Foto podzemných výhonkov pupenca a horizontálneho koreňa pupenca prikladám. Čo sa týka semiačok buriny, teoreticky je možnosť poriadne zahriať pôdu plynovým horákom a tým zničiť časť semiačok vo vrchnej už spracovanej a upravenej pôde. Časová a finančná náročnosť závisí od veľkosti plochy.
Odpovedať
@dexter89 ja na tom nevidím nič zlé ... Človek to predsa nepoužíva stále a každý rok ... Ja som to použil pred založením trávnika a následne ešte raz keď sme išli robiť predzáhradku ... Teraz už nemám logicky dôvod to používať, trávnik je založený a predzáhradka hotová ... Sused sa tiež chcel "biomasakru" vyhnúť a celé dni vytrhávali burinu ručne, no nie všade sa im podarilo vytiahnuť korene celé a hlavne vždy narušili pôdu, takže im tam stále rástlo niečo nové až sa na to vykašlal a postriekal to tiež ... Ja som to riedil podľa návodu na tie najodolnejšie "buriny" a pokapalo spoľahlivo absolútne všetko ... Ale teda, robil som to naozaj v lete, počas sucha a určite aj viac ako týždeň následne nepršalo ...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@lubk0 však hej ja som trochu oťapený wohlenbenovými "eko" knihami tak som asi kus precitlivený... 😄 ja by som si to do záhrady nedrbal... ale tak každému sa páči niečo iné ... niekto s horákom bude vypaľovať semená v pôde 😄 každý preferuje niečo iné ja som sám zasial trávnik a burinu neriešim, otrok záhrady nebudem a dokonca posledné dva roky v suchu ani nekosím ... nechávam momentálne aj remízky "bez zásahu" kde odkvitnú buriny keď trávnik vyseješ tak sa "aklimatizuje" na dané podmienky, lepšie znesie sucho, a aj miestami vytlačí niektoré buriny... mám skúsenosti, že tí čo doviezli tie "koberce" pokapalo im to resp. nie všetky časti sa ujali, čo je logické, lebo to pestujú inde v iných svetelných podmienkach, iná pôda, iné podmienky a potom vznikajú suché miesta a pod... tak dominovi by som radil ked trávnik tak siaty ... 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
úprimne mi príde oveĺa rozumnejšie to takto vystriekať 2-3 krát na začiatku a následne mať oveľa čistejší trávnik (hlavne ak sa bude siať a nie dávať koberec)... lebo to minimálne množstvo buriny ktorá sa potom objaví sa už dá odstrániť aj ručným vytrhávaním bez chémie.... ak sa na to človek vykašle... a bude sa snažiť tej buriny zbaviť až po vysiatí trávnika bude jej oveľa viac a v konečnom dôsledku spotrebuje aj väčšie množstvo chémie.. 🙂 viem o čom hovorím, kamoš spod podlahy starého rodinného domu vybral cez 30 ton zeminy..... skončila u mnňa na záhrade a ja som si celý spokojný vravel že super zemina 50 rokov bola pod domom to bude bez buriny (aj bolo) ale nechal som si doviezť ešte jeden kubík preosiatej z inakade len na vyslovene jemné zasypanie trávneho semena z vrchu.... a tá bola plná ježatky... takže tam kde skončil tento kubík som musel použiť 2 krát puma extra... tam kde som ten kubík nerozsypal vzišla tráva v podstate úplne bez buriny 🙂 jeden debilný kubík zeminy plný semienok ježatky mi zamoril v podstate 200m2 -_- mesiac som si trieskal hlavu že som debil lenivý... mal som to preventívne nechať vyklíčiť a zničiť pred rozhádzaním po pozemku...
Odpovedať
Profilova fotka
@dexter89 aj koberec sa vie krásne chytiť... ALE, musí mať rovnako pripravenú pôdu ako keby trávnik ideš siať.. (na to väčšina ľudí kašle..) taktiež je problém závlaha, niekto sa na ňu vykašle... a trávnik mu miestami preschne... iný zase prepolieva a trávnik odhnije.... ludia si často myslia že keď dajú koberec je to bez roboty a nemusia sa o trávniku nič učiť atď.. čo je chyba.... ako pár trávnikových expetrov hovorí, nieje nič extra mať pekný koberec prvé tri roky po položení.... veda je udržať ho v stave anglického trávnika aj potom.... my sme siali, suseda dávala koberec, aktuálne náš trávnik vyzerá podstatne krajšie (aj keď stále ešte vytrhávam raz za čas burinu) ale susede sa porobili drny lebo jej to miestami vyschlo a buriny už má zhruba rovnako veľa ako my.. 😄 len ju tie koberce stáli zhruba 4krát toľko čo nás vysiať trávnik 😄
Odpovedať
To už sme celkovo troška mimo témy ... To, že má niekto pekný trávnik predsa neznamená, že je otrokom záhrady ... Toľko práce ten trávnik predsa nevyžaduje. A rovnako tak, riešiť či je siatie lepšie ako koberec podľa susedy je tiež mimo ... Ľudia riešia koberec hlavne pre to, lebo je efekt okamžitý, násobne rýchlejšie pochôdzny a efekt v podstate zaručený ... Samozrejme, že to stojí peniaze, ako všetko ...
Odpovedať
Iná otázka..... existuje teória, že častým kosením sa burina oslabuje a tráva posilňuje a teda tráva vytláča burinu. Je to pravda? Či? Ja mám lúčnu zmes, je pekná, kvetnatá, .....nekosi sa tak často a mám dojem, že tráva ustupuje. Tak či to kosiť častejšie?
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik25 +ja si myslím že ak je tráva vysiata fakt nahusto, tak tá burina nemá kde zakoreniť... taktiež som názoru - z literatúry ktorú som čítal, že čím viac kosíš, tým je trávnik odolnejší voči pliesni - dobre sa odvetráva, a aj proti suchám, pretože ak trávnik kosíš, tak tlačí do koreňov živinu lebo sa po kosení musí akosi "spamätať" a to je ten čas kedy dodáva živiny do koreňov a je silnejší ... aspoň tak som to pochopil. Späť k veci ... plán je teda prostý - vid rada z hora. Vyrovnať, položiť krtkosieť, dosypať pár cm zeminy a aspoň 2 týždne polievať aby vyšli von všetky semená a následne zastriekať. Takto to teda po extrakcii buriny môže stáť cez zimu a na jar zasadím. je to dobrý plán ?
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik25 mne napr. trávnik hustý vytlačil aj ten invázny pohankovec... nemá priestor ale sem tam ešte vychádza ale teraz je veľmi suchý rok... v takých časoch sa v takýchto "lúčnych" trávnikoch do popredia dostanú odolnejšie druhy čo sú v ponímaní slova buriny... plus ja napr. v suchom období moc nekosím, bo tráva hneď zoschne... tento rok je extrém... ja som napr. za 2 roky došiel k takému trávniku prikladam foto je to siate a bez závlahy a bez vytrhovania burín
Odpovedať
@dexter89 krásny 🥰 taký hustý..... mám rád tie divoké trávniky, volajú ich vidiecka záhrada alebo lúčna zmes ....niekedy ale tie všetky byliny vytlačia nálety a pri nás hlavne teraz nalietal bodliak a ide jak diabol, lebo je sucho a on jediný nepotrebuje toľko vlahy. Obec zakázala polievať, tak 🤷‍♀️ snáď bude jeseň uprsana a ešte sa to trochu pozbiera všetko
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik25 hej všakk toto tak vyzeral minuly rok abo na jar neviem kedy fotene 😄 ale po tomto lete teda vyzera biednejšie ale po posledných dažďoch sa už kus zbiera hej bodliaky to aj u mňa a to má take hlboke a tvrde stonky že to ani vytrhnuť s korenom neide to normalne s rýľom len vykopať... 😄 a ešte sa nám pri tom suche tiež rozšírilo nejaké pichľavé buriny, tie tiež moc nepotrebuju vlahy... to tiež moc nemusím... mám rád buriny ale odtiaľ po táľ 😄
Odpovedať
@dexter89 problém je, že akákoľvek bylina, či burina ....dokáže nejak fungovať s trávou, ale tieto pichlave ju vytláčajú. A na tie korene som našiel recept.....uchopim ju v rukavici pri zemi a párkrát pokývam do strán a potom potočim a vytiahnem. Funguje to však len na mladšie bodliaky, takže ich treba zbierať často.
Odpovedať
@tomik25 lúčna zmes predsa nemá byt trávnik ale luka. Samozrejme, keď budeš casto kosit eliminujes jednorocne a dvojročné rastliny, lebo sa nevysemenia. Ostanú ti tam len vytrvalé rastliny a tie časom tiež zoslabnu, lebo potrebujú tiež obnovu zo semien. Ci ich miesto zaberie tráva alebo buriny, to ťažko povedat
Odpovedať
@zita19 takže je to čiastočne pravda.....nie, nechcem trávnik v zmysle golfový či anglický, chcem peknu lúku, kde dominuje tráva. Ako píšem vyššie, tento rok je extrémne sucho a nesmieme polievať, tak rastú hlavne tie pichlave. A tie nejdú ako ostatné rastlinky/bilinky dohodora, ale vytvárajú kruh a idú po zemi....a samozrejme dusia všetko okolo seba.
Odpovedať
@tomik25 Presne tak! Prirodzený trávnik má byť pestrou zmesou zelených rastliniek a nie "umelou" monokultúrou ala anglický. Ale jasné, komu sa - čo páči...
Odpovedať
@tomik25 Ta teoria je viac-menej pravdiva. U nas sa hovori, ze niektore buriny sa "vykosia". Ale to neplati, ak to ma byt luka, lebo ta sa kosi malo, aby sa stihli vysemenit tie lucne kveta. Aby sa buriny likvidovali, treba kosit fakt casto, ale potom to uz nemoze byt luka. Takto vzera moj dvojrocny "travnik" siaty bez mililitra akejkolvek chemie. Zasiata bola zmes travy a bielej datelinky (ta odolava lepsie suchu, je dobry proti erozii, predsa len mame svah, a vcela ju miluju).
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?