Využívanie studničnej vody v RD

Prestavujeme dom, chceme ponechať obecnú vodu len v kuchyni, dve kúpeľne budú napojené len na studničnú vodu. Premýšľam, či sa to má niekde oznámiť (napr. do vodární?), či nedajbože netreba aj nejaké povolenie alebo čo? Predpokladám, že nám prudko klesne spotreba vody - vodné a tým pádom aj stočné. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@oliverka v prvom rade tie dve vetvy nesmu byt nikde spojene. A v druhom, ak mas kanalizaciu budes to musiet riesit, zadarmo tu vodu cistit nebudu chciet.
Odpovedať
@oliverka Ahoj. Vlastní studna je dobrá záležitost. Nicméně, pokud to chceš kombinovat s vodou z vodárny, tak budeš muset mít 2 samostatné, nepropojené rozvody. Jinak porušuješ zákon. A to ne vůči vodárnám, ale vůči možnosti kontaminovat pitnou vodu v rozvodech. Čili, je to hygienická a zdravotnická záležitost. Klesne ti samozřejmě odběr vody z rozvodu a tím i platba za vodu, ale v žádném případě ti neklesne stočné, protože vypuštěné odpadní vody budeš mít pořád stejně. Dodavatel vody a provozovatel kanalizace si to pohlídá :-D :-D :-D
Odpovedať
Potrubie nebude prepojené. Veď na to sa pýtam, ako to budú riešiť vodárne. Je na to nejaký predpis? Ako zistia, koľko stočného od nás ide? Nechcem s nikým vybabrať, mám záujem riešiť to seriózne. Preto sa tu pýtam skúsenejšich :-)
Odpovedať
@oliverka Keď sa vodárov na to náhodou budeš chcieť spýtať, tak sa priprav na to, že sa budú na teba divne pozerať akoby prišiel za nimi človek z inej planéty.
Odpovedať
Profilova fotka
@oliverka keby ste chceli ísť podľa zákona, potrebujete vodoprávne konanie na studňu, potom vlasné meranie spotreby, tento údaj poskytnete vodárňam pre platby stočného. Keby ste nemali tento relevantný údaj, môžu od Vás vymáhať stočné podľa štatistiky alebo vyhlášky, to je asi o 50% vyššie ako reálna spotreba .
Odpovedať
@oliverka to robite koli dobremu pocitu alebo koli financiam? lebo financne sa vam to podla mna neoplati (ak chcete ofiacialnu verziu) ;-)
Odpovedať
@rivasvk Aj my budeme mať vodu zo studne zavedenú do domu. Budeme ju využívať na WC. Ja viem, že to ma z biedy nevytrhne, ale chcem mať záložný zdroj vody v dome. Systémy nebudú prepojené, ale keby z nejakého dôvodu vypadla dodávka vody na dlhší čas, tak to bude možné prepojiť a dom nebude bez vody (aspoň úžitkovej). Studňu budem mať tak či tak na polievanie. @oliverka Ak ti to neponáhľa, tak ja som teraz požiadal o pripojenie s tým, že budem mať v dome aj vodu zo studne. Uvidím, čo na to vodárne a kanalizácie. V telefóne mi povedali, že to nie je problém, že kopec domov využíva v dome aj vodu zo studne. Možno budem musieť namontovať ten merač spotreby vody aj pre vodu zo studne. Len to treba urobiť oficiálne, lebo v cenníku majú, že v prípade neoprávneného zistenia vypúšťania studničnej vody do kanalizácie je pokuta 130 EUR.
Odpovedať
@chrobak7 ved ano. zalezi na co to potrebujes. na WC je to fajn. ak to chces ale oficialne, tak samozrejme musis mat merac na tu vodu do domu, aby ti vedeli uctovat stocne. co som pocul, tak napr. BVS to v niektorych lokalitach aj tak nepovoluje koli objemu odpadovych vod. ak to chces do celeho domu - cize kupelka, spotrebice (pracka, kotol), tak bez rozboru by som to nerobil. cize rozbor navyse cca 190 E. ak byvas pri poliach (moj pripad), tak ten rozbor aj tak nemusi byt smerodajny, kedze prave nemusi byt "pohnojene" ;-) a davat pozor na deti aby tu vodu nepili, bat sa o spotrebice atd. no neviem ci to stoji za tych usetrenych par eur. studna je na polievanie a bazen. ale tak to je iba moj nazor, kazdy nech si spravi ako chce. mne by sa teda koli tomu behat po uradoch nechcelo ani keby som usetril 100E rocne (co je imho sci-fi)
Odpovedať
Chceme to ako investíciu pre budúcnosť. Máme 3 deti, periem aj viackrát denne, WC sú tiež vyťažené :-) Fyzikálno-chemický a mikrobiologický rozbor stoja 80 až 100 eur, to sa dá. Na našej ulici viem o 2 domoch, ktoré majú zapojenú aj studničnú vodu, musím sa s nimi spojiť a zistiť, čo a ako. Ďakujem všetkým.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?