Sused nám zobral časť pozemku a postavil plot. Čo robiť?

Dobry den, mam problem s "nasim" susedom a nasim plotom :-S sused si po rokoch zmyslel,ze ide prerobit plot a to tym sposobom, ze si z nasho pozemku zobral cca.30 cm o dlzke 50 m. Diskusia s nim nie je mozna- on je presvedceny ze ten pozemok je jeho, aj ked od nepamati bol nas a mame ho vymerany aj geodetom a potvrdeny na papieri. Jeho to nezaujima, novy plot stavia dokonca cez nas pozemok, neupozornil nas na tuto stavbu (prisli sme domov z prace a uz bol postaveny) a nema ani potrebne povolenie na stavbu. CO MAM ROBIT? je mozne aby plot musel zbural a vratit nam pozemok? AKO MAM POSTUPOVAT???????
Odpovedať
Profilova fotka
Já bych zašla na stavební úřad i s geodetickým plánem! Tam ti určitě poradí, jak postupovat!! Možná by nebylo na škodu zajít i na KÚ! Pokud by se prokázalo, že soused postavil plot na vašem pozemku, měl by ho zbourat a posunout!! Mým prvním krokem by ale každopádně byl stavební úřad! ;-);-) Hodně štěstí!!! ;-)
Odpovedať
Viem, ze to nie je riesenie, ale ak je pravda, co pises, ze je to Vas pozemok, ze na to mate doklady, tak by mi to stalo za to, aby som mu ten plot zburala osobne.... a vzdy, ked ho postavi, dam si namahu to zburat opat.....
Odpovedať
ja by som siel tiez na stavebny urad a tam by som sa informoval co dalej .. Pripadne by som podal aj tresne oznamenie .. Toto by som urobil ak by sa s nim nedalo dohodnut inak .. Ak vsak ide o 30 cm radsej by som to s nim prejednal osobne a nejak sa dohodol... Je tu i to ze on ten plot postavy za svoje peniaze a teba nebude stat ani korunu ...takze mozno ze by som to nakoniec nechal aj tak ... Ale ak ti chyba tych 30 cm co v skutocnosti nie je takmer nic tak to len tak nenechaj ..je to predsa tvoj pozemok... a ak si das ze 0,3X50 = 15 m2....a to je uz ina vec... cize ti tymto zobral 15 m2 ..ak si das m2 po 200 korun tak to je 3000 korun... Myslim ze ak by ste ten plot medzi Vami stavali napoli tak by ta to vyslo asi viac... Ale to co urobis je samozrejme len a len na tebe ..
Odpovedať
Mas sice pravdu, ze 30 cm je nic.... ale teraz ho necham robit toto a nabuduce si co zmysli? Preco by malo bezohladnym ludom prechadzat ich konanie bez nasledkov len preto, ze je to nic? Od tejto susedy je to 30 cm, mozno od suseda z druhej strany je to 30 cm a mozno od tretieho suseda 40 cm a uz mame meter k dobru....bude sa to tahat roky, po x rokoch sa bude ohanat vydrzanim a kde by sme takto prisli?!? ..... nikdy by som si nedovolila siahat na cudzi majetok, preto ma taketo konanie viac ako rozculuje a garantujem, ze len tak by som to nenechala.... z principu..... sused sa mi totiz nezda povolny ku kompromisom....
Odpovedať
dakujem za podporu,lebo fakt si neviem poradit...nechcem robit rozbroje,ved susedovcami uz budeme asi do konca zivota-nechcem mat zle vztahy,ale zebricka mas pravdu-clovek si nesmie dat skakat po hlave..kde to az bude pokracovat? zachvilu mi zoberie dom?! keby robil aspon pekny plot,ale on zalieval betonom tyce a plot je ako v kralikarni-hroza-zlatanina...a u nas sa pohybuju pozemky za 3000 Sk/m2-takze to nie je zanedbatelna suma..a na stavebnom by mi odporucili si dat znova premerat pozemok za jeho ucasti-ale on nepride /ako naposledy/ a naklady budem musiet znasat ja!
Odpovedať
Profilova fotka
Určitě bych to tak nenechala, tentokrát je to 30 cm a co to bude příště?? Navíc podle stavebního zákona Vás měl informovat předem a měl povinnost si od vás vyžádat předem souhlas!! Zajdi na stavební úřad a zatoč s ním! ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
Tiež si myslím, že by si mala ísť na príslušný úrad a oznámiť to...alebo začni stavať aj ty na jeho pozemku plot - ísť mu pekne oproti a tak pomáhať so stavbou plota :-D ale nie.ako písala sunflower2, nabudúce to môže byť niečo viac. radšej riešiť veci od začiatku a ked to nejde po dobrom, bohužiaľ..
Odpovedať
Na katastri predsa vies presne zistit kto je mna liste vlastnictva na tych sice 30cm ale v skutocnosti 15 m2, ak su vase niet co riesit a podaj staznost na stavebny urad. ved ak to je fakt vase budete celky zivot platit dane za suseda za 15 m2 pozemku. Ze urobil novy plot? Ved nikto ho do toho nenutil, to nieje vasa vec. A ako pisu predomnou ak je ten pozemok vas-mozes stavbu zburat-na svojom pozemku si mozes robit co chces. A vztahy - myslim si ze s takymto susedom nebudu dobre nikdy, to vyriesi len novy plot vysoky aspon 2m.
Odpovedať
uf, tak to ti nezavidim, s nim nikdy nebudu dobre vztahy... my mame tiez problem s plotom... ale trosku jednoduchsi... za nami dosiel sused "dohodnut sa" ze ten spolocny plot budeme platit 50/50, ze on pozhana nejake ponuky a spolu ho vyberieme... ehm za par dni dosli robosi a stavali plot... bez nasho vedomia, bez toho aby sme sa stretli a ten plot "vybrali"... podotykam, ze cely ten cas, pokial ho stavali sme tam boli a nic, sused na nas ani nemrkol... tak sme to nechali tak, a cakali... ked uz bol plot postaveny, dosiel sused s cenovou ponukou nejakej firmy (bez peciatky, bez nicoho), kde este rucne dopisal sumu za strk a dal nam to, ze toto mu mame zaplatit, bolo to 15 tisic za 11m pletivoveho plotu... ta cena bola neskutocna... tak sme chceli vidiet nejaky doklad o zaplateni... ten nemal, ze tam mame zavolat a overit si to... tak sme sa ho opytali, ze preco s tym nedosiel este pred tou stavbou, a preco sa teda ani neozval cely ten tyzden... on povedal, ze predsa tak sme sa dohodli... a skoncilo to hadkou a jeho nadavkami... apropo nas vysiel taky isty plot o dlzke 23m - 10tisic... aj takto sa zacinaju dobre susedske vztahy, ked jeden chce aby mu ten druhy zaplatil plot v domneni, ze si plati len tu svoju polovicu... dosli sme za nim, ze sme ochotni mu dat za tych 11m plotu 5tisic, a vieme to aj riadne vydokladovat... zase to skoncilo hadkou a jeho nadavkami... no co hlupaka po rozume, ked ho nema? :-|
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte. My mame podobny problem, ale nie s plotom, ale z budovou. Vedla nas sused ma krcmu a stavebniny a nedodrzal predpisanu vzdialenost, medzi susedmi, takze jeho budovu budeme mat kusok od nasho baraku, ktory staviame. No ale ma smolu, ma tam okno a akurat tam budeme parkovat s autom. nech sa tesi na ten cerstvy vanok, co mu tam pojde :-D
Odpovedať
:-D aspon nieco... najhorsie je, ze na taketo veci neexistuje zakon, ani sila, aby sa tomu dalo zabranit... :-|
Odpovedať
Profilova fotka
:-D a nesli sme to ani ohlasit. predsa len, pohnevat si suseda, ktory ma stavebniny hned vedla :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
tak to dufam, ze vam dava aspon dobre zlavy ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
ale dava. aj keby nedal, tak usetrime aspon na doprave.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
ahoj katka, neviem, nakolko je dana tema pre Teba este aktualna. podarilo sa Ti nieco? ja som volala na kataster, lebo som v podobnej situacii. pravnik na katastre povedal, ze treba dat podnet geodetom na premeranie. ak sa preukaze, ze Vam naozaj zobral z pozemku musi to vratit. ak na pozemku nieco stoji so zakladmi ( plot ) na vlastne naklady ho musi zburat + mozes na neho podat zalobu. pred tym ako nieco urobis, si ale nafot povodny stav a skus sa stretnut min s dvoma geodetmi. uvidis, ze dana situacia je riesitelna, len sa to mozno bude chvilku tahat. susedovi pride oficialny list z katastra na spristupnenie pozemku za ucelom premerania. ked budes pocut velky krik na dvore, budes presne vediet o co ide :-D :-D :-D prajem peevne nervy, je jedno kolko Ti vzal, takze chod si za tym 8-)
Odpovedať
jolly no tak toto su tie "klasicke" susedske problemy.riesenie je v podstate jednoduche dat si premerat hranicu pozemku so susedom geodetovi.100 beznych metrov vymerania stoji priblizne 5 tisic.nema podla mna nejaky velky zmysel si to dat premeriavat dva krat.no a ked zistis, ze tie lomove body nesuhlasi.mozes podat zalobu na sude,za obmedzovanie svojho vlastnickeho prava.no ale treba mysliet aj na nieco ine,kazdy jeden geodet ti povie,hoci dnes meraju milionovymi pristrojmi cez GPS,ze povolena odchylka lomoveho bodu je plus minus 15 cm.to je prva vec.druha vec na stavbu plotu nie je nejako nutne pozadovat stavebne povolenie zvycajne je to len formou susedskeho dohovoru alebo formou ohlasenia.a tretia vec ak aj stavba plota podliehala stavebnemu povoleniu a sused to nepostavil na zaklade pravoplatneho stavebneho povolenia,stavebny urad dodatocne skum ci je financne unosne pre toho kto ten plot postavil aj ho zburat.teda v jednoduchosti ak sused vydokladuje,ze povedzme za plot kupil material,murarske sluzby atd. napr. 100 tis. Sk tak stavebny urad na 99 percent rozhodne o nezburani toho plotu.pretoze sice on tebe obmedzil vlastnicke pravo,ale nakolko je plot postaveny tak ty mu branis vo vykone jeho vlastnickeho prava.je to trocha bez logiky ale tak je to podla prava.cize riesenie bude len take, ze ta bude musiet odskodnit a cenu za zabranu nehnutelnost oceni sudny znalec.takze je otazka ci to stoji za to ist do sudneho sporu?nakolko neviem presne o co sa jedna mozem poradit,len ze treba konat s chladnou hlavou a byt spravne "vychcany" aby som suseda dostal tam kam chcem.
Odpovedať
Profilova fotka
ahojte, my mame podobny problem, ale sme rodinka, vieme sa dohotnut... kedysi nas pozemok a pozemok za nami bola jedna velka zahrada... kedze sa to casom ( este za nasich dedkov a babiek "mladi" )rozdelovalo medzi clenov rodiny, tato zahrada sa rozdelila na 2 casti - prednu a zadnu.. neskor sa tento pozemok dostal az k nam... ale! kedze sused za nami ma pravo prechodu cez nas pozemok, ci chceme ci nie, museli sme mu oddelit z nasho pozemku sirku 3 metre po celej dlzke, aby sa mal ako dostat na svoj pozemok! dobre nie? takze v podstate mame pozemok, no nevyuzivame ho, lebo ho ma sused ako prechod na svoj pozemok... a toto je uz tarcha navzdy.. no co uz... :-|
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?