Stavba rodinného domu svojpomocne - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte! Dokázali ste postaviť dom bez akejkolvek rodinnej pomoci? Tzn , neprebehla ziadna kupa rodinneho pozemku,domu, ziadna darovacia zmluva, nikto vam neručil nehnutelnostou, proste zacali sze uplne od nuly? Pohybujeme sa v rodinnom rozpocte cca 1700 eur. Výdavky na bývanie mame 500eur (nájom ) , dokažeme usetrit minimalne 100, mame este 2 male deti. Dakujem
Odpovedať
1
2
Ked sme brali hypo ja na rd,3 deti muz este podnikal.prvy krok smer banka kolko a za aky plat nam daju hypo.my sme sice kupovali dom ale bol to dom presne taky aky sme chceli sice trosku dalej od mesta ako sme planovali ale muz auto mal ja na rd som ho nepotrebovala a ani teraz ked uz chodim do mesta do prace bus mi pekne ide aj do aj z.aj ked mi je pohodlnejsie ked ma muz vozi ked je doma.prerabame do dnes uz je to 5 rokov.a 4 deti.muz si ale robi vsetko sam plus mu ja pomaham.no este nas caka dvor.u nas je vyhoda ze mame babku jednak pri sebe cize obaja vklude v praci vieme ze o deti je super postarane plus prispeje ked kupujeme material.
Odpovedať
@stefanby myslim, že s tou výškou mesačnej splátky si "trošku" prestrelil. Pri aktuálnych úrokoch by sa mali vojsť do 500€, toľko teraz platia za nájom. Energie vyjdú cca 100€ navyše, to za bývanie v novom domčeku podľa mňa stojí. S ostatným v Tvojom príspevku plne súhlasím.
Odpovedať
@zltalienka cislo som "strelil" podla kolegu, ktorý má tiež hypo na 30 a cca 160 000€ Čisto matematika cca: 445€ mesacne je istina, 133€ 1% úrok a k tomu ešte poustenie uveru - to neviem koľko výjde. Ale 100% z ceny nehnuteľností pravdepodobne nedostanú, takže dofinancuju iným úverom. Pri zdvihnuti hypo na 3 % by mesacne "vyhodili" na uroky 400€ - dosť rozdiel... + asi bude treba domček zariadiť, kuchyňa atď. Keď pôjdu na hranu, tak z čoho, ďalší uver? Rozhodne som nechcel strašiť. Skôr mi ide o to, že niečo veľmi chcú a aby na to kukli aj realnejsimi očami. Podpora musí byť, ale pani v banke im nepovie, zoberte si hypo, ale pozor, robte si aj rezervu, keby sa niečo pokazilo, niekto ochorel a pozor, budete sedieť len doma, na výlety nebudú prachy... da sa to riešiť asi aj poistkami, ale to ďalšie 10ky eur letia z okna.... Ale ak je to príjem manžela + rodičak (manželka nastúpi o 2 roky do práce) tak smelo do toho :)
Odpovedať
@stefanby jasné chápem 🙂 Ja som narýchlo pozrela voľne dostupné hypo kalkulačky navolila požadované údaje ... Oveľa ľahšie by to pre nich bolo keby mali aspoň 30-40 tis. € nasporených vlastných, a to teda v zadaní nie je 😞 a ak dokážu mesačne usporiť len čosi nad 100€, tak to je málo...
Odpovedať
@stefanby a ešte: takto sa výška splátky hypotéky neráta 😞 Teda v škole sme sa učili aj "degresivny" model výpočtu úveru (v skratke Tvoj výpočet) ale banky ho neponúkajú (je to pre banku najmenej ziskový produkt) ešte možno hypotéku s progresívnym splácaním ponúkajú - tá sa banke oplatí ešte viac ako klasická.
Odpovedať
Profilova fotka
Dalo by sa to isto, ako ten rozpocet by bol na mensi dom s lacnejsim pozemkom tak akurat. MAte daco aj nasetrene?
Odpovedať
@bumblebee123 Výdavky na bývanie máte veľmi vysoké a pokiaľ neviete z vášho rozpočtu ušetriť aspoň 300€, tak to nevidím veľmi ružovo. Moja rada - hľadajte rezervu vo výdavkoch.
Odpovedať
@draik ak tlaci europska centralna banka peniaze, potom su lacne peniaze na trhoch, s tym suvisia uroky...celkovo by som ludom odporucil stavat mensie domceky , nikto sa nemusi za nic hambit, je to len nas zlozvyk, ak niekto ma dostatok penazi a paci sa mu vacsi dom, a ma cas sa o neho starat , nemam ziadne namietky, ale stavat zbytocne velke a narocne domy uplne na hranici aj ekonomicky stavebnych a potom aj rezijnych nakladov je cesta do pekla a k rozvratenym rodinam, nakoniec to ten vytuzeny domov vobec nemusi vytvorit.
Odpovedať
@zltalienka samozrejme je to nahrubo, preto som dal to cca tam.... nemal som to sice v škole, som strojár. Ale keď som chodil manželku (vtedy ešte frajerku) "obťažovať" na prednášky, tak oni sa to tiež učili😂 Ale keďže som sedel v čakárni u lekára a mal som poruke len kalkulačku v mobile, dovolil som si taký jednoduchý výpočet pre načrtnutie predstavy... pre potreby vlastnej hypo som si to rozratal v exceli, aby som vedel vyčísliť, koľko som ušetril predčasnými vkladmi na úrokoch...
Odpovedať
@maxogo Draghi už nie je šéfom ecb...
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?