Prístupová- cesta

Profilova fotka
Dobrý deň Chcem sa spýtať na otázočku Postavili sme si dom na pozemku postupne sa pozemky rozrástli a na jednej strane cesty je 8 bungalovov a na druhej strane investor vybudoval 18 domov (radova výstavba) On teraz ako väčšinový vlastník ide robiť cestu a chce od nás peniaze Viem ze ako väčšinový spoluvlastník môže robiť s cestou viac mne je co chce ale môže od nás pýtať Penaize?
Odpovedať
ale zase bol by si rad kebyze ti ju spravi zadara, ci? 🙂
Odpovedať
nie, nemoze si robit viac ako vacsinovy vlastnik ak chce nieco robit nech si to zaplati ked to ako vlastnici neodklepnete v hlasovani je jedno kolko toho vlastnis, kazdy ma svoj jeden hlas pytat si moze co chce ... ale to su len take pokusy ... nech si to zaplatia, ti, co chcu alebo potrebuju novu cestu alebo sam investor ak tam chce stavat a nech si to premietne do ceny pozemku kto je vlastnikom cesty ? investor ? obec ? vy viacery ? i tak je to jedno
Odpovedať
@marekjahoda to je take, otazka je preco chce peniaze a ked si kupoval dom a cesta tam musi byt ... takze ano cestu si uz zaplatil kupenim toho pozemku, ktora je v cene premitnuta hadam necakas, ze povodne by ju spravil zadara 😄
Odpovedať
@len_flegi zrejme sa jedná o účelovú komunikáciu, ktorá sprístupňuje viacero rod. domov.. Dotyčný väčšinový spoluvlastník chce vybudovať vozovku na pozemku, na ktorom je komunikácia... (na LV v KN)? V tomto prípade by sa jednalo o stavebnú úpravu jestvujúcej kom. - stavby, pričom so stavebnom úpravou musia súhlasiť vštci vlastníci.. Podľa cestného zákona účelové komunikácie sú v majetkovej správe toho, kto ju prevážne užíva.. Kedže asi kom. - cesta slúži a po úprave bude slúžiť všetkým vlastníkom RD a nehnuteľností, ktoré sprístupňuje, tak je celkom logické, aby ste sa podiaľali na financovaní stavebnej úpravy cesty v pomere zodpovedajúcom spoluvlastníckeho podielu..či?
Odpovedať
@len_flegi Aby som tomu správne pochopil - ide o ulicu, kde máš dom, vedľa teba stojí ďalších 8 domov a na druhej strane ulice je 16 domov. Cestu nemáte, chodíte po udupanej zemine. A teraz prišiel niekto, kto má záujem tú cestu vybudovať a pýta od teba podiel na budovaní cesty? Je to tak?
Odpovedať
Profilova fotka
Pre lepšie vysvetlenie Ja som začal stavať úplne prvý ale to je asi vedľajšie na strane kde mame postavené ja s manželkou je 8 pozemkov zatiaľ sú 4 zastavane Cestu sme. Mali makadam uzabovany tajze nikto nemal problém Oproti nám (cez cestu) kúpil developer celú ulicu a výstaval tam 18 domov ( radova výstavba) Neviem ci to majú oni v zmluve ale vraj sa im prisľúbil že spraví aj cestu ktorú nám vlastne rozbil tým ze tam chodili doniesavace ťažká technika atď atď A teraz keďže on ma splnomocnenie tých 18 domov lebo ho dostal od budúcich vlastníkov keď začínal im stávat domy tak ma. Možnosť nás pre hlasovať
Odpovedať
@len_flegi V prvom rade si ujasni pojmy,nahliadni do zmlúv a zisti aké sú pomery.Lebo z toho čo píšeš mi príde že o tom nemáš ani šajnu.Ako vás môžu prehlasovať?Vieš vôbec aký podiel si v tej ceste kúpil? Spýtam sa čisto zo zaujímavosti,ty nechceš mať novú cestu na ktorú sa zložíte všetci rovným dielom ale radšej by si chodil po makadame?TO že ju developer zničil je celkom logické,kedže tam budoval nehnutelnosti.Ale to si ty asi nevedel ked si staval prvý a myslel si si že tam nikdy nikto nepostaví a nebude chcieť chodiť po normálnej ceste.Čudujem sa tomu lebo vačšinou je problém opačný.Na tú novú cestu si si mal pomaličky šetriť lebo keď bývam v komunite ľudí tak takéto veci sú samozrejmosť.A netroliť tu že niekto chce od teba podiel v spoločnej novej ceste.
Odpovedať
@len_flegi A ty si spokojný s tou cestou, ktorá je vlastne len vysypaný štrk? Ty by si nechcel riadnu betónovú cestu? Mal by si byť rád, že sa toho niekto ujal a je ochotný to celé vybaviť - projekt, stav. povolenie, kolaudáciu. Budete mať riadny cestný povrch, nie nejaké kamene, mláky a blato. A to, že prispeješ finančne, je len logické. Alebo by si chcel, aby niekto iný tú cestu vybudoval a ty si len budeš užívať hotové benefity? Kvôli tak zmýšľajúcim, ako si ty, je kopec súkromných ulíc, ktoré nemajú riadnu vozovku. Lebo vždy sa nájde pár vlastníkov, ktorí nechcú prispieť na vybudovanie riadnej cesty. To je ako keby si v paneláku, ktorému tečie strecha, býval na prízemí a nechcel by si prispieť na opravu strechy, lebo podľa teba by sa to netýkalo - tebe predsa nezateká.
Odpovedať
@shadowmilan o tom hlasovaní, že každý má svoj hlas to nie je celkom pravda. je to veľmi špecifické
Odpovedať
@len_flegi Ešte by dobré bolo vedieť, kto je vlastníkom pozemku pod cestou? To máte všetci v spoluvlastníctve?
Odpovedať
tak vies, mozno cestu chce, ale ono nieje sranda prist a povedat idem robit cestu a teraz sa poskladajte kazdy dajme tomu po 10ooo e ...
Odpovedať
@shadowmilan Vždy sa rozhoduje podľa podielov, ak ich o spoluvlastníctvo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@chrobak7 nemýl si pojmy s dojmamiy na paneláku platí bytovy zákon a na ceste kde sú domy je zákon úplne iný Ja narážam na to ze keď dá niekto stavebné povolenie že ide robiť cestu a máš časový horizont kedy sa môžeš k tomu vyjadriť a po tom horizonte príde a začne pýtať Penaize je trosku aj o princípe Je jasne ze chcem aj ja novú cestu ale ked niekto chce s niekym s prepáčením vyjebat to je to trosku rozdiel Keby pan prišiel a povedal chcem ribit cestu dáte korunky niake? Tak to je iný prístup ako keď ktosi dá stavebko a po cáse keď sa nemôže vyjadriť príde a povie ze hud ku dám Penaize alebo spraví len polovicu šírky cesty To je trosku aj o charaktere a pozemky sú rovnaké na našej strane a ja odomna chcel 1800 € od suseda 1500€a zrazu chce 3500
Odpovedať
Profilova fotka
Mame tam všetci podielové vlastníctvo lenže na našej strane je 8 domov a oproti je 18 A tých 18 vybudoval developer ktorý sľúbil IM aj cestu a ma splnomocnenie robiť v ichh mene
Odpovedať
@len_flegi Je mi jasné, že zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (nie, ako ty píšeš bytový zákon) je niečo iné, robil som zástupcu vlastníkov 10 rokov. Ale ide o princíp. Aj tu si spoluvlastníkom pozemku a ak chceš stavať cestu, tak sa by si sa mal spolupodieľať. K cene sa neviem vyjadriť, či to bude stáť 1500 alebo 3000, záleží od dĺžky cesty, profilu, podkladu a pod. Len pre porovnanie - My sme budovali komplet novú ulicu, t.j. cestu, chodníky, pod cestou kanalizáciu, vodu, plyn, elektrinu. Cesta bola betónová s obrubníkmi, celková dĺžka 130 m. Majitelia cesty sme 11-ti, teda lepšie povedané je 11 podielov, a keďže niektoré podiely sú v BSM, vlastníkov je teda viac. Ale skladali sme sa na to celé po 16 tisíc € pred 5 rokmi (celková investícia bola 11x16 tisíc - teda takmer 180 tisíc €). Takže cesta za 3500 mi nepríde ako horibilná suma. A čo sa chceš k tomu vyjadrovať? Chceš sa vyjadriť k projektu? Alebo chceš zohnať inú firmu, čo to urobí lacnejšie? Alebo máš námietky k stavebnému konaniu? Stavebné povolenie je už vydané? A neviem, v čom chcú s tebou podľa tvojich slov vy..ť. Jednoducho developer zistil, či vypočítal koľko bude celá investícia stáť, tak ti povedal presnú čiastku, čo je tých 3500 €. A to, že chcel od suseda inú sumu, ako od teba to má asi iný dôvod- možno sused má iný podiel na pozemkoch pod budúcou cestou.
Odpovedať
@len_flegi To mi je jasné, že tam máte podielové vlastníctvo. Ale aký podiel máš ty a aký tvoj sused? A aký podiel má ten developer? Podľa správnosti by malo byť toľko podielov, koľko stavebných pozemkov je na danej ulici. Teda každý stav. pozemok by mal mať jeden podiel. Potom by to bolo spravodlivé. A každý by mal prispieť na cestu takým podielom, aký podiel vlastní na pozemku.
Odpovedať
to ze im slubil cestu je uz ich vec mozno si to zaratal uz do ceny, u vas mozno nie a potom to teda ziada takto dohodnut a dat na papier ako to bude s cestou ste si mali dat nez ste to kupili a postavili kto ju bude platit a ako udrzba ... takto je tazko radit
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?