Kúrim plynom do 9800SK ročne

Podarilo sa mi znížiť náklady na kúrenie na 9800 sk. Jedná sa o 35 ročný, dvojposchodový rodinný dom v Ružomberku. Rozmery 10 krát 10 metrov. Zateplený 8 cm polystyrén, eurookná a mnoho drobností, ktoré môžem poradiť aj Vám.
Odpovedať
no tak rad. ako si to urobil?
Odpovedať
V prvej rade opravujem. Ten polystyrén je 7cm. Zaizoloval som stropy 10 cm polystyrénom zo strany pôjdu. Podával som na všetky vetracie otvory spätné klapky. Zabránil som akémukoľvek prúdeniu vzduchu v dome. Takže sa vetrá len vtedy, keď ja urobím asi na 5 min. denne poriadny prievan. Manželka, pri zapnutí digestora jemne pootvorí najbližšie okno, aby nasávaný vzduch neprichádzal z celého domu, ale z najbližšieho okna. Keďže dom je skoro vzduchotesne uzavretý, to okno sa prakticky musí pootvoriť. Pozatváral som všetky nepoužívané komíny a tie, čo používam sa otvárajú len vtedy, keď sa kúri. A teraz som prišiel na to, že ak by som mal všetko za sebou vymenovať, tak sa dnes v noci ani nevyspím. Proste urobil som strašne veľa finančne nenáročných drobností vďaka ktorým sa spotreba naozaj skresať dá. Skôr by som potreboval vedieť, čo chceš na svojom dome vyriešiť.
Odpovedať
mas podlahove kurenie, alebo mas aj krb????AK mas prieduchy , tak sa da pekne usetrit. Ako si izoloval poslahu, stropy a strechu????
Odpovedať
Toto meranie som robil tak, že som počas celej zimy kúril zásadne len plynovým kotlom, aby som spotrebu neovplyvňoval. Kotol je leiber 7 ročný , jednoduchý. Žiaden zázrak. Kúrenie cez radiátory. Finta nie je v špičkovom kúrení, ani v pomoci iným zdrojom tepla. Všetko spočíva v tom, aby samotné teplo neunikalo. Podlahu na prízemí nemám izolovanú vôbec. Na poschodí, teda medzi spodkom a vrchom je kombinácia polystyrén a nobasil. strop na poschodí, ktorý susedí s podkrovím, je tiež kombinácia polystyrén a nobasil. V podkroví momentálne nekúrim, lebo nie je kompletne dokončené. Akurát v podkroví pri streche je naviac použitá odrazová fólia. Keď som opisoval dom, podkrovie som ani nerátal, preto, že tam zatiaľ nekúrim.
Odpovedať
rkben:nemáš problém s plesňou??,tak vela štastia ;-)
Odpovedať
Od toho, ako je dom zateplený, je v ňom suchšie, ako kedykoľvek predtým. Vďaka.
Odpovedať
Mozes prosim konkretizovat podlahovú plochu, plochu a typ okien, materiál povodnej stavby a podobne? takto je tvoja informácia len buchanie do pŕs alá "ja som majster sveta".
Odpovedať
Ja som vážne nechcel , aby to zapôsobilo takýmto dojmom. Dom má rozmery približne10 krát 10 metrov. Euro okna, no ich plochu nemám zameranú. Na poschodí sa kúri približne na 25 stupňov a na prízemí 20 stupňov. Je prakticky rozdelený na obytnú a prechodovú, či pracovnú časť. Samozrejme poobede. Do obedu, ta teplota klesne o 2 alebo 3 stupne, len preto, lebo nie je nikto doma. Pôvodná stavba je postavená z materiálu, niečo také, ako ypor. Hrúbka 30 cm.
Odpovedať
Profilova fotka
25 stupnov mas fyzicky v izbe? To by som tam nevydrzal a v noci by sa nedalo spat. My cez den mame tak 21, a ked je v noci takych 19 tak sa spi super.
Odpovedať
Proste mám manželku, ktorá má rada telo.
Odpovedať
Myslis, ze tomu "suchu v dome" pomohli prave eurookna? Myslis, keby si dal plastove, mohlo by to zapricinit plesen? Eurookna sa mi zdaju dost drahe. Ale super, 9800Sk je velka motivacia.
Odpovedať
Eurookná v porovnaní s plastovými, čo sa sucha týka nie sú o nič lepšie. Suchu bezpodmienečne pomohla 7 cm izolácia vonkajších stien domu. Skôr než som ho zaizoloval sa stávalo napr. v obývačke, že rohy pri strope, zvlhli a rýchlo som ich musel vysušiť, práve preto, aby nevznikla pleseň. Stalo sa to tak 3 krát za zimu. Ako náhle sa vonkajšie steny zaizolovali, nastalo sucho.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Podla spotreby ste sa dostali na tepelnú stratu domu cca 2 kW. Ak pocitam ze mate postavene napr. z plynosilikatu s lambda cca 0,2, podorys 10x10 a dve poschodia (vyska dajme tomu 5 m), jedna sa o plochu obvodovych stien cca 200 m2. Ak ste zateplili + 7 cm EPS dostavame sa na tepelny odpor obvodovych stien R cca 3,5, co pri ploche obvodoveho plasta ciní tepelnu stratu asi 1,8 kW. cca 0,2 kW ostava na strechu, podlahu, okna, vetranie a pod :-N Ak sa mylim vo vypočtoch, kludne ma opravte. To je dovod preco sa mi vasa informacia nepozdava, aj ked by som si velmi zelal jej pravdivost, nakolko dom, ktory staviame bude vyrabat plyn :-)
Odpovedať
To, ste na mňa nabehol veľmi odborne. Ja spotrebu tak odborne neriešim. Ja môžem len potvrdiť také veci, že napr. na to, aby som mal na schodišti a v spodnej časti domu okolo 20 stupňov, tak tam nemusím zapnúť ani jeden radiátor. Prakticky na to stačia nejaké úniky z kotolne, kde sa nachádza bojler a plynový kotol. Čosi zohreje aj počítač a pod. Ja by som to tak báj očko tipoval na tých stenách okolo 1,4 kw a na tom zvyšku 0,6 kw. Práve tie veci, ako okná, strechu a vetranie mám celkom slušne vyriešenú. Aj podlahu medzi poschodiami. Vy ste prakticky práve odhalil ten spôsob, ako sa dá minúť málo kw. Práve to, správne vetrať, Kvalitne vyriešiť izoláciu strechy. Práve na tých strechách veľa ľudí pohorí. Majstri napchajú sklenú vatu, rýchlo zakryjú a ľudia tam majú tepelné mosty ako sa patrí. Vezmite si že medzi takzvaným poschodím a podkrovím mám 10 cm polystyrén a 10 cm vatu. Momentálne v podkroví, kde nebývam, ani nekúrim, je okolo 17 stupňov. Samotné to podkrovie je tiež akoby vzduchová izolácia. A na streche je 10 cm polystyrén a 7 cm vata. Pomaly by som až povedal, že mne na hor skoro vôbec neuniká teplo. Aj v tých najväčších mrazoch som mal v podkroví okolo 7 stupňov, tak sa mi tam nasťahovala manželka s kvetmi. Ja nemám problém Vám ten dom ukázať. Čo mám z toho keby som Vám klamal? Ja nie som v tomto smere odborník s papierom. No som človek, ktorého baví neplatiť za kúrenie. Ozval som sa preto, že rád prispejem k tomu, aby ľudia nevyhadzovali peniaze za kúrenie. Nie pre to aby som predal čokoľvek.
Odpovedať
A ešte drobnosť. Predstavte si že mám plynový kotol, ktorého, pri 24 kw výkone, teplota spalín je len okolo 35 stupňov. Aj tam získavam nmoho tepelnej energie. Bežné obyčajné kotle do komína púšťajú okolo 140 stupňové spaliny. Samozrejme kondenzačné majú menej, no 35 nemá ani jeden.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?