Kotol vypina v silnej prevadzke

dobry den. prosim vas, kotol protherm mame nastaveny tak, ze vypne v silnej prevadzke. To znamena, ze rano od 7:30-8:30 a 9:30-10:30 nekuri a vecer zas 2hodiny 20:30-21:30 a 22:30-23:30.. v tychto casoch proste “cvakne” v rozvodovej skrini a kotol vypne, zhasne, uplne vypnuty.. takto bol nastaveny, ked sme dom kupili. Neviete prosim niekto poradit, ako to prestavit? Dakujem.
Odpovedať
A ako by ste to chcel prestaviť? Zmysel je práve v tom, že vypína počas vysokej tarify. Samozrejme časy vypnutia sú riadené podľa vybranej tarify distribútora (DD4??...)
Odpovedať
Neviem aký presne typ kotla máte, ale modrnejšie typy majú privedené ovládanie (HDO) až na svorky kotla.
Odpovedať
@stavitelka8888 vypína to preto že máte sadzbu DD5, je určená pre plne elktrický dom vykurovanie i ohrev vody je blokované ostatné spotrebiče idú vo VT vysoká tarifa, teda nemali by ste vtedy používať daľšie veľké žrúty varnú dosku, rúru, práčku, myčku ,počas NT t. j. 20hod idú všetke spotrebiče v lacnejšej tarife, pozri poslednú faktúru od predchádzajúceho majiteľa, tam zistíš celkovú spotrebu i VT a NT poľa toho si môžeš zistiť ktorá sadzba od ktorého dodávateľa silovej energie je pre teba najvýhodnejšia, porovnanie je napr. na www.vyhodnaenergia.sk
Odpovedať
@projektantel kedze som a materskej doma, chcela by som aspon to prve ranne vypnutie zrusit, koli malemu dietatu. v noci nekurime, ale rano by sme privitali si zas prikurit. ked uz budeme pracovat a chodit do skoly, teda dom bude od 7 prazdny, zas by som si to vratila do aktualneho stavu.. neda sa to takto?
Odpovedať
@stavitelka8888 To zemníte iba návštevou obchodnej kancelárie distribútora a tam to riešiť zmenou tarify ,ako som písal.. Priamo doma na kotli či v rozvádzači to nezmeníte
Odpovedať
@duzu aha, dakujem za vysvetlenie. sme prvi majitelia praveze
Odpovedať
@projektantel dakujem
Odpovedať
@projektantel Prípadne úplne zrušiť dvojtarifné meranie. čo Vám nemusí distribútor povoliť, a tiež to asi nebude výhodné finančne.
Odpovedať
@projektantel to nie. myslela som, ze sa jedna o nastavenie kotla. s didtributorom to menit nebudeme
Odpovedať
Profilova fotka
K tomu spravne rozumiem, nemate zapojeny stykac na HDO v kotli ale este jeden dodatocny v rozvodovej skrinke. Mam to rovnako a nie som s tym spokojny, kedze este nejakych cas moze bezat cerpadlo na dobeh. Zavolajte aj svojmu zmluvnemu dodavatelovi energii, ci musia byt blokovane taketo zariadenia, pokial viem napr. VSE to po novom prestalo vyzadovat (blokovanie). Neexistuje vsak v pripade vodnej podlahovky, ze to ma nejaky vplyv na tepelny komfort, IBA V PRIPADE, ze termostat spinate tesne pred VT a potom cakate zazraky. Riesenim je programovatelny termostat, ktory zacne kurit aspon 2hod pred VT.
Odpovedať
@stavitelka8888 v decembri budú známe nové ceny energií na r. 2021 väčšina dodávateľov je i na spomínanej kalkulačke no zadať to až vtedy ked tam už budú všetke lebo vždy porovnáva ceny ktoré sú na stránkach jednotlivých dodávateľov, ked sa tam zaregistruješ , dostaneš od nich najvýhodnejšiu ponuku je skutočne nižšia ako priamo od dodávateľa, lebo nakupujú vo veľkom, no nižšiu cenu sa dá dojednať i priamo u dodávateľa po tel. no vždy za určitých podmienok napr, zmluva na dlhšie obdobie, no ak bude niekde výhodnejšia ponuka nemôžeš prejsť inde, len za pokutu, preto vždy dojednávať zmluvu na neurčito ak je to možné a hlavne nenechať sa dobehnúť od podomových preajcov, vždy treba skontrolovať na stránkach aké sú kde kedy ceny pre ZSE distribúciu je DD5 sadzba výhodná asi od 7MWH /rok no pri ističi 3x25A a max spotrebe vo VT5% ,pri väčšej spotrebe a vyššom hl. ističi nad 10MWh ináč je výhodnejšia sadzba DD2 je po celý deň jedna tarifa, nič sa neblokuje
Odpovedať
@kaspy chod čerpadla sa dá zapojiť rôzne, môže byť ovládané spolu s zap a vyp. podľa termostatu, po určitej dobe alebo môže ísť stále ked je kotol zapnutý, to ale treba zapojiť v kotli , sadzba s tým nemá nič, akurát vo VT je kotol vypnutý a nejde nič, ak by si chcel i vtedy mať zapnuté čerpadlo musí sa napájať s iného ističa kde je napätie stále, to možné je, no ak máš hrniec 10l je to zbytočné preháňat vodu sústavou a jedna rada na koniec pri nových dig. elektromeroch je meranie spotreby od nuly, no počas 20 hod je zapnutý stykač na ovládanie kotla , ktorý má bežne spotrebu i 10W/hod do roka 73 kWh, dá sa nájsť stykač na nižšiu alebo žiadnu spotrebu pozri google
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kaspy to či budeš mať blokované vykurovanie záleží od sadzby v DD2 ide stále no je drahšia sadzba po celý deň ako NT pri DD5. naviac distribúcia ti priraduje určitú kapacitu až po žiadosti môžeš dostáť určitú veľkosť hl. ističa, kto nemá el. kúrenie má bežne 3x16A, naviac každá distribúcia má iné ceny a nedá sa porovnávať vo všetkých ,každá má iné platné podmienky prideľovania sadzby, boli časy že vo VSD sa vždy oplatila DD5 a mohol mať hocikto, už to neplatí, no kto to má nezrušia, každý má distribúciu danú adresne a musí sa riadiť jej podmienkami čo má na stránke
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu mam el.kotol zapojeny cez externy stykac a elektrikar ktory mi ho "servisuje" akk zmluvny partner bol sam prekvapeny ked prisiel cez VT a nemohol nic. Z toho si dovolim dedukovat ze ak sa napoji na stykac v kotli, cerpadlo ako take ostane zapojene, resp. min. ina riadiaca elektronika a samotny stykac vypne iba spiraly- mozem sa samozrejme mylit. Rovnako disponujem informaciou ze VSD v podmienkach pripojenia UZ nevyzaduje riadenie HDO. Zasa to nemam overene, iba info od pracovnika. Taktiez mam kolegu ktory ma el.kotol zapojeny na priamo a nikto (VSD/Vse) od neho ziadne riadenie HDO ani nic podobne nechcel ani ho nikde nemal uvedene (ma Dd5). Ak chce, moze si vychytat VT na termostate. Vsetko su to nove info (po r.2019) a samozrejme sa to urcite lisi aj od dodavatela/ distribucky. Tolko viem, vsetko sa da overit/ potvrdit/ vyvratit na infolinke.
Odpovedať
Profilova fotka
@kaspy SAMOZREJME, že HDO je už po novom v hodinách, nie je mimo skrinku hodín (platí pre ZSD ale nepredpokladám, že by to bolo inak vo VSD). Pokiaľ ide o vykurovanie elektrinou, je nezmysel riešiť zmenu tarifu na 1T kvôli jednej hodine ráno. Radšej keď sa ráno chystáte, sa lepšie oblečte - výhoda je, že vás trocha chladu lepšie zobudí a pripraví do dňa 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba a z hodin sa HDO signal distane do spotrebica ce 5G siet? JASNE ze HDO je v hodinach, pisem o nutnosti reagovania na HDO. Ja som mal v r.2018 podmienku natiahnutia blokovania spotrebicov z meracej skrinky ku spotrebicu/rozvodnej skrine a nasledne umoznit aj pripadnu kontrolu ak by bola pozadovana. ZE VRAJ to uz nie je vyzadovane. Citaj s porozumenim.
Odpovedať
Profilova fotka
@kaspy vyžadované to bolo "proforma" ale aj tak je to v záujme zákazníka aby to tak bolo pripojené. Inak celkovo nemá zmysel riešiť dvojtarifné meranie ak na to nie su napojené najmenej ekonomické spotrebiče.
Odpovedať
@kaspy ak máš sadzbu DD5 musíš mať prijímač HDO signálu, ten môže byť samostatná krabička,alebo je už súčasť elektromera, ten má na starosti ovládanie vykurovania a TUV cez stykač a prepne v elektromery NT alebo VT počítadlo. v čase VT je kotol bez napájania a nejde nič, nemalo by isť ani čerpadlo ak je napájané priamo z kotla, zisti si to priamo na kotli ked je čerpadlo zapnuté cítiť cirkuláciu vody cez ruku, pozri si zapojenie tvojho kotla ako je riadené čerpadlo. ovládanie sig. HDO je riadené cez VN sieť najbližšia k tebe má byť pravidelné no občas je posunutý čas, preto je dobré mať kontrolku aby si vedel kedy je skutočne NT, ja to mám na sporáku disponuješ špatnými informáciami , pozri si na stránke distribúcie VSD podmienky pripojenia a pridelenie jednotlivých sadzieb ak máš zmluvu pripojenia na DD2 máš elektromer len s jedným počitadlom a je ti účtovaná len jedna cena vtedy nie je potrebný HDO prijímač ak máš ale vyššie sadzby musíš mať dvojtarifné hodiny s riadením cez HDO, ak má tvoj kolega zmluvu na DD5 musí mať dvojtarifný elektromer, ak mu ide vykurovanie stále nemá blokovanie stykačom a kúrenie môže ísť i cez VT, termostatom to ide riadiť len ak je čas prepínania vždy presný, ale ten sa mení, vlastne preto sa zaviedlo prepínanie diaľkovo, pred tým boli prepínacie hodiny v rozvádzači
Odpovedať
@stavitelka8888 nam to vypina presne rovnako. Preco vypinate kurenie na noc? Ved si nastav iba mensiu teplotu, ale pri podlahovke nema zmysle riesit ani to. Nastav si tam teplotu 22,5 vzdy a nic nemusíš riesit? Za tu hodinu vypnutia ti nemoze klesnut teplota v novostavbe o 1 stupen, ani v najvacsich mrazoch. Krb nemate, aby si povedzme na tu hodinu prikurila v piecke?
Odpovedať
@kaspy HDO signál ide len do prijímača, ten prepne v elektromery počítadlo, a spotrebič je ovládaný stykačom, stykač je riadení cez vodič s s prijímača HDO -pripája nulák, druhá strana cievky stykača je napájaná z ističa, stykač môže byť priamo v kotli alebo v rozvádzači a odtiaľ je napájaný kotol
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu dakujem za vysvetlenie, podla ktorej cast mojho prispevku si usudil ze neviem ako funguje HDO
Odpovedať
@pier ja mám tiež vypnuté vykurovanie cez noc len v spálni,v ostatnej časti sa temperuje, lepšie sa dýcha nevysušuje sliznicu, je vyššia vlhkosť, záleží čím kúriš radiátor reaguje pomerne rýchlo, podlahové elektrické je priamo pod podlahou tiež reaguje rýchlejšie ako vodné ktoré je v betone tam je najväčší časový posun, to by si musel vypnúť poobede aby v noci nekúrilo
Odpovedať
@kaspy píšeš:a z hodin sa HDO signal distane do spotrebica ce 5G siet? 5G sieť ešte reálne ani nejde, využívať sa má na prenos dát u mobilných operátorov, skúšala len 4-ka ,čítaj info na živé.sk inštalujú sa už i inteligentné elektromery zatiaľ len tým kto má vyššiu spotrebu, z tých ide signál do distribúcie, vie tak stále aký je odber- podľa toho mení tarif v čase
Odpovedať
No ved prave, ona ma podlahove vodne v betone ako my. Tam to nema ziadny zmysel. Tiez som na to musel prist skusanim. Zistil som, ze najlepsie je ho nechat zapnuté vždy a nastavit radsej nizsiu teplotu vody. My, kedže mame hore aj radiatory mame teplotu vody do kurenia 37 a podlahovka toci teplotu 25 (podlahovka si cuca z tej 37 podla potreby). Ak by som mal len cisto podlahovku tak by som na kotli rovno nastavil 25 stupňovu vodu a nechal bezat podlahovku nonstop pri termostate na 22,5.
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu citas len prve vety prispevku? Resp naco citas a reagujes na nieco, ked je tam oznaceny niekto iny... (To 5G je samozrejme vtip, i ked vyzera ze nepodareny)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?