Ako by ste sa zachovali, keby nastala situácia ako v Čechách.

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím. Teraz sú samé správy o následkoch tornáda u našich susedov. Viete si predstaviť, keby sa niečo podobné stalo u nás. Ako by ste sa zachovali. Ja popravde nemám predstavu, čo by som robil, teda asi okrem úteku. Aký máte názor?
Odpovedať
1
2
@ascedant no neviem, ale v konečnom dôsledku som rada, že v dome máme pivnicu - najprv som na ňu frflala.
Odpovedať
@santos950 skryť sa do pivnice radili teraz odborníci na Morave. To je prvé miesto, kde máš ísť, ak ho v dome máš. Ak nie, rada znela prízemná časť domu, stred a miestnosť bez okien. Prípadne kúpeľňa, wc. Ak je človek vonku, nesmie utekať v smere tornáda - čiže pred ním, v jeho dráhe. Ale má unikať kolmo na jeho smerovanie. Potom rada znela, že ak je človek vonku - minimalizovať svoju hmotu, veľkosť, pricapiť sa niekde, najlepšie do jarku, priehlbne, tam, kde je malá šanca, že človeka zasiahne niečo letiace či padajúce. Jo a k tej pivnici - treba si tam vziať prvú pomoc, masť tam napr. zásobu tekutín, pre prípad, že síce pivnica vydrží, ale vstupy zostanú zasypané. A už len dúfať, že pomoc príde skôr ako dôjde kyslík.
Odpovedať
@jabadaba presne!
Odpovedať
@jabadaba lenze tornado nie je rande ze mas cas sa pripravit
Odpovedať
@santos950 kedysi ešte aj pionieri mali: Buď pripravený! a odpovedali Vždy pripravený! 😉
Odpovedať
@santos950 práve preto máš okamžite mazať do tej pivnice, ak ju máš. Ak nie, platí vyššie napísané - stred prízemia, bez okien.
Odpovedať
@santos950 a co by si robil ty?
Odpovedať
@peto222 presne ta vod.sachta napadla aj mna,bolo by to tesne ako v tanku ale bezpecne,samozrejme ak by na nej nepristala susedova strecha alebo auto...
Odpovedať
Profilova fotka
Presne o tomto som hovoril keď sme riešili strop ako urobiť a ma tlačili do vazniku.... Raz príde tornádo a náš vycucne keďže pivnicu nemáme....
Odpovedať
Profilova fotka
@emilia25 tornáda sa raritne vyskytujú v tomto priestore už 1000 rokov... Prvý zápis je okolo r. cca 1100, v Kosmasovej kronike, kde veľký vír bral strechy ... vplyvom klimatickej zmeny je väčšia vlhkosť atmosféry a viac energie, čo spôsobí, že tieto tornáda môžu byť silnejšie najmä na rovinách ... v horských oblastiach a dolinách je riziko takmer nulové... rizikové oblasti sú podunajská rovina, východoslov. nížina a niektoré širšie kotliny ... Do budúcna riziko môžu predstavovať nie len tornáda, ale aj samotné zostupné prúdy downbursty zo silných búrok... aj tie dokážu napáchať dosť škôd aj keď menších ako pri tornáde... možno by bolo rozumné v stavebníctve pouvažovať po inom type strechy napr. v chorvátsku a stredomorí, s padavými vetrami typu bóry , betónové škridle ukladajú do betónového lôžka.... taká šikmá strecha s miernym sklonom vydrží tam bežne vietor cez 150 km/hod...
Odpovedať
@dexter89 aha, takže preto sú tie škridle v HR pribetónované? Vždy sopm sa divila, prečo vidím pod škridlami vrstvu betónu. Zaujímavé.
Odpovedať
Profilova fotka
@emilia25 no to hadam by nemalo, ale akurat vcera vecer sme sa so zenou bavili a ze zase by malo nieco do Europy prist podobne tomu, co sa v Cechach zomlelo. Vo stvrtok ci piatok nieco take odhaduju.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?