Zápis v katastri

Dobrý deň, kupujeme dom. Na pozemku daného domu, vzadu na záhrade stojí stavba. S natiahnutou vodou, elektrinou, odpadom. Nejakých 28m2. Predávajúca nám povedala, že to bolo stavané na ohlášku a schválené. Na katastrálnom portáli to ale na mape nie je zakreslené, je to v poriadku? Pozerám, že ani susedia, ktorí majú na pozemkoch veľké garáže a domčeky to nemajú zakreslené. Takto to reálne funguje, že sa to nezakresľuje, alebo to jednoducho není zakreslené preto, lebo je to čierna stavba a nič ohlasované nebolo? Ďakujem za akúkoľvek radu.
Odpovedať
@bejkovnicka Zhruba ako stará je tá stavba? 10 rokov? 30 rokov? Viac, ako 50 rokov? A treba zistiť presnú plochu - na stavby do 25 m2 stačí ohlásenie. Nad 25 m2 treba stavebné povolenie. Ale všetko sa dá dodatočne vybaviť, aj legalizácia stavby. Problém môže byť, ak by si to kupovala na úver a nebola by to drobná stavba. Potom banka môže robiť problémy s tým, že realita nezodpovedná evidenčnému stavu v znaleckom posudku. Pokiaľ je to drobná stavba, tak to znalec len zapíše v znaleckom ako drobnú stavbu. Ja mám tiež záhradný dom, ale iba 6 m2, ktorý nie je zakreslený v mape.
Odpovedať
@chrobak7 no ale zaujíma ma či nemá byť takáto stavba zakreslená v katastrálnej mape? stavba by mala mať 10 rokov
Odpovedať
@bejkovnicka Ešte raz opakujem - pokiaľ je to drobná stavba (t.j. do 25 m2), tak taká sa do katastra zvyčajne nezapisuje. Môžu sa zapísať aj drobné stavby, pokiaľ spĺňajú určité kritériá. Viac sa dočítaš tu: https://www.porada.sk/t316809-ake-dok... Ak to nie je drobná stavba, lebo zastavané plocha je viac ako 25 m2, tak to už nie je drobná stavba, ale ide zvyčajne o jednoduchú stavbu, na ktorú malo byť vydané stavebné povolenie a mala by byť skolaudovaná. Ale ani tu nie je povinnosť mať takúto stavbu zapísanú v katastri. Pokiaľ vlastník takú stavbu nezapíše, nič sa nedeje. Ak ale je pridelené súpisné číslo, tak by už mala byť zapísaná v katastri. Ak taká stavba nie je ani skolaudovaná, tak treba iniciovať dodatočné stavebné konanie, aby bola stavba legalizovaná. Viac tu: http://www.modrastrecha.sk/forum/stav... Ak predávajúci tvrdí, že stavba bola ohlásená, tak nech ti ukáže k tomu doklady. Podľa toho treba ďalej postupovať.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?