Už rok čakáme na elektriku od SSE

Zdravím, chceli by sme radu od niekoho kto sa vyzná v našom probléme, kúpili sme pozemok bez inžin. sieti, tie sa teraz riešia, už je voda a kanalizácia. V čom je ale problém je v elektrike, už rok čakáme na to aby niekto z SSE zakopal do zeme elektriku, bez toho nevieme dostať stavebné povolenie na stavbu. Rozhodnutie o začatí kopania elektriky do zeme už bolo v septembri, ale museli ho pozastaviť kvôli nezhodám so železničiarmi, keďže elektrika ktorá sa bude ťahať pôjde aj nad vlakové koľajnice, tam majú nejaký rozpor železničiari voči SSE. My sme v začarovanom kruhu, stavať sme mali začať na jar tohto roku a stále nič. Ani omrvinka na pozemku, keďže stavebná firma sa vyjadrila že nám nemôžu začať stavať bez povolenia všetkých IS s povolením a s kolaudovaním. Sme už z toho zúfali. na stavebn. úrade nám nepomôžu, jedine ak by sme si na čierno do papierov zapísali že na pozemku bude žumpa a studňa. Vtedy nám že vraj stav. úrad dá povolenie na stavbu. 2 ďalšie domy ktoré tu stavajú to majú takto. Že vraj sa akože studňa a žumpa po zakopaní elektriky prerobí na správny údaj. Ale to už nevadí? Ako bordel, chaos, keby nám to povedal na jar už sme mohli mať postavené, ale stav. firma sa vyjadrila že oní musia mať pravdivé povolenia, nie okaté. Ako máme ďalej postupovať? Keď už nebudeme nie našou vinou stavať A1 ale A0 a stúpnu nám náklady nie našou vinou ? Prosíme o nejaké rady, či je tento bordel v poriadku Poznámka admina: V nadpise a popise sme upravili chybu z SPP na SSE.
Odpovedať
SPP je Slovenský plynárenský priemysel? alebo nejaká iná firma? Ak to nie je iná firma, prečo by mali kopať elektrinu?
Odpovedať
@sousedekovci89 pretoze spp nema len plyn ... a preco by vam to malo spp kopat ... iba vam schvalia projekt, ku ktoremu maju vyhradu zeleznice ...treba vyriesit to a potom si to skopat sami ... to druhe, to akoze chcete od spp / zeleznic / firmy stavebnej nahradu ? skusit to mozte ...ale pochybujem, ze sa niecoho domozete, je korona, terminy su dost predlzene, odlozene - a tolerovatelne v ramci pokial ste podali stavebko v starom roku tak bude pre Vas tusim platit to kedy ste podali ...A1 ...riesilo sa to tu uz ...
Odpovedať
@shadowmilan lenže SPP to čo má je, že je len "predajca" elektriny- distribútorom sú buď ZSD,SSE-D alebo VSD. a za realizáciu pripojenia teda ťahanie káblov zodpovedá distribúcia nie poskytovateľ produktu.
Odpovedať
@berek o pripojenie elektriny sa obráť na svoju distribúciu, SPP má na starosti distribúciu plynu, no jeho pobočka predáva plyn i elektrinu
Odpovedať
@sousedekovci89 Slovenská elektráren na strednom slovensku, pomýlila som sa malo to byť SSE.
Odpovedať
@shadowmilan nie plynári ale elektrikári na strednom Slovensku SSE malo byť.
Odpovedať
@berek Mne sa zdá, že ty máš nejaký bordel v príspevku. Ako sousedkovi napísal - čo má spoločné SPP s elektrinou?? A čo má spoločné žumpa a studňa s elektrinou? Veď keď tam máte vodu a kanalizáciu, tak na čo ti je žumpa a studňa? A čo to znamená, že "zakopať do zeme elektrinu"? MYslíš tým vybudovať elektrickú sieť? Prečo by ti mal niekto cudzí budovať elektrickú prípojku? Veď keď si kupoval pozemok bez sietí, tak si to hádam vedel? Ako si mal v pláne urobiť siete? A je logické, že ak nejaká firma má niečo stavať, napr. siete, tak potrebuje pred tým všetky povolenia. Že bez toho to nemôže postaviť, len preto, lebo ty chceš stavať už teraz!! Nie si v začarovanom kruhu. Urobil si zlé rozhodnutie a zlú investíciu, že si kúpil pozemok bez sietí. Teraz si závislý na iných, kým to vybudujú. Alebo to zafinancuj sám. My sme tiež kúpili pozemok na poli. Všetky siete aj cestu sme si vybudovali a zaplatili sami. Aj tak to trvalo 5 rokov, kým sa mohlo začasť stavať.
Odpovedať
@shadowmilan nam nikto nič neschválil, obec schvalovala a suhlasila s projektami, nemožme sami kopať lebo tam je jeden stlp na elektriku a to je na jeden dom + zvysok oklitých domov co už stoja okolo neho dávno a pri stlpe vznika nová slepá ulicka s 3 novými RD a tam bude aj nový stlp pre nove domu, preto je somarina kopat elektriku z nikadial. Musime cakat kym tam daju stlp + elektrika. Od nikoho nikto nechce nahradu, zeleznice s nami nemaju nic to si riesia s SSE. Na A1 bolo rozhodnutie pozastavene, koli nejakym veciam, cize musime od znova podavat a to uz v tomto roku nestihame.
Odpovedať
@sousedekovci89 Ano SSE. Zle som napisala.
Odpovedať
@duzu obratili sme sa po sty krat a nulove odpovede, mame sa ze vraj opraciat na stavebny urad a ten zase ze na inych...
Odpovedať
@chrobak7 uz som pisala že som sa v rychlosti pomylila okolo mam ruch tak mi vypadla myslienka, malo to byt SSE.
Odpovedať
@chrobak7 ked mas IS tak ti davaju ST. POVOL., a ak by sme mali studna, kanal, žumpa, stavebne by dali na stav. urade, takto to riesili dvoch susedov pri nas ktory tiež teraz stavaju. majitel ktory nam predaval pozemky (3 nove domy tu vzniknu), to riesi ze tam musi byt IS + novy stlp na El. lebo ten povodný stlp by nepostacoval na tolko pripojen. domov, jedná sa o pristupovu cestu tamto bude stat stlp a uz sa iba potiahne zakop. kabel k pozemkom majitelov chapes ? Riesim preco raz povedia na stavebnom ze pokial nebudu vsetky nove IS na ceste tak nedostaneme stavebne a potom po case to zmenili, ze tak si dajte na cierno žumpu a studnu aj ked to tam nie je a nikdy nebude, že je to trocha odveci takto nestandartne voci majitlom pozemkov postupovať, a dozvies sa to po roku ? A aku mam zaruku ze sa on zle nevyspi a raz my nepovie ze aj tak mi to SP neda lebo to tam realne nie ? To je take Slovenske asi nie? ty ciež keby ti niekto ustne povedal že daj si to takto tak by si to asi hned nedaval nie? ci sa mylim ? To ze si to ty mal 5 rokov neznamena ze iny to tiež tak chcu a budu riesit.
Odpovedať
Článok sa načítava...
ja tak tiez celkom nechapem co ma elektrika s vodou a kanalizaciou 🙂 ano bez elek. to nevydaju, takze logicky - vypracovat projekt na rozsirenie, postavit stlp, natiahnut kabel, a SSE si to pride len zapojit 🙂
Odpovedať
@shadowmilan a čomu nechápeš ? veď si to napísal a neviem na čo ti mam odpovedať ? k povoleniu potrebuješ mať všetke 3 IS...
Odpovedať
ok, ale teda na koho cakate ze tam ten stlp da ?SSE ? obec ? nuz ako pisali vyssie ... cakajte ...mozno sa ale nedockate, ak Vam to niekto slubil, tak na neho, ale jemu to moze byt fuk ak uz ma prachy ... alebo si navrhnite panely a baterkovu farmu ...a ked "bude" stlp, tak sa pripojite
Odpovedať
Mám v tom trochu asi zmätok ako viacerí a najmä k vyjadreniu, že "dajte tam studňu a žumpu". Takto sa to rieši, ak nie je možnosť napojiť sa na vodu a kanalizáciu. Alebo sa čaká na vybudovanie verejných sietí, ale chcete už začať stavať. Vtedy musíte mať v projekte, že budete mať tieto veci. Ak sa dovtedy siete spravia a skolaudujú, robili by ste zmenu projektu, aby ste sa mohli napojiť. V úvode je ale napísané, že už však máte vodu aj kanalizáciu. Takže tu bola asi len komunikačná nezrovnalosť na úrade. Nerieši to však vôbec problém s elektrinou. Tu je potrebné vyjadrenie SSE, že sa môžete napojiť. Ak to nemáte, treba riešiť dôvody, ktoré uviedli v stanovisku. Spomínate majiteľa pozemkov, ktorý má vybudovať stĺp. Takto to môžete aj vy riešiť, že si vypracujete projekt na rozšírenie siete, ale aj realizáciu platíte vy. Preto by bolo vhodné spojiť sa a vybudovať to pre viaceré domy a rozdeliť si náklady. Ak by však boli s týmto problémy, zostáva asi už iba riešiť elektrinu inými spôsobmi, čiže si ju vyrábať (možno fotovoltaika). Neviem ale ako to funguje v praxi. Treba si teda ujasniť čo je v akom stave.
Odpovedať
@shadowmilan stlp moze dat iba SSE na základe majiteľa ktorým je 4 uz sucasne postavený dom ide to na jeho náklady lebo pozemky boli jeho, boli to záhrady a on nám predal casti záhrady, tie sa menili na zastav uzemie a vznikne slepa ulicka s 3 novými domami preto zo sucastného stlpu elektrika nebude postacovat tak na naklady majitela ktorý nam pozemky predal sa na jeho naklady bude stavat nový stlp pre nove domy.
Odpovedať
@marsdm tak ako píšete ste to spravne pochopili tak aj postupujeme, je tam už voda a kanalizácia ale koli tomu že už rok sa nedá dohodnuť z SSE o zakopanie elektriky a vybudovanie stlpu ste nútený prejsť na možnosť akože studne a žumpy v projekte aby nám aspoň na bud. rok stav. firma začala stavať dom, keďže bez všetkých reálnych IS sieti Vám stav. firma nepostaví ani základy a nedostanete ani stav. povolenie, tak nás to donútilo takto akože na oko zmeniť aj v projekte, aby sme dostali aspon stav. povolenie a stav. firma nám vyšla v ústrety že to budú akceptovať, čo už s nami 😞, ( sme v čakaní na vybudovanie všetkých verejných sieti). Majiteľ ktorý nám pozemky predal nám sľúbil že mi už za nič nebudeme platiť, tak dostavanie stlpu a všetkých IS zaplatí on. Tak my nebudeme nič platiť. Určite nie. A pre ujasnenie práve som vám napísala čo je v akom stave.
Odpovedať
@berek Aha, takže predsa je to úplne inak, než si písal. SItuáciu vidím presne tak, ako to vidí @marsdm . Aj s tou studňou a žumpou. Podľa mňa ťa buď nesprávne informovali, alebo máš v tom riadny hokej. Lebo keď máš vodu a kanalizáciu, tak studňu a žumpu nepotrebuješ. Tieto siete už máš, tak neviem, kto vymyslel takú hovadinu, že potrebuješ žumpu a studňu. Veď na vodovod a kanalizáciu sa môžeš napojiť. Jediné, čo nemáš, je elektrina. Tú by si mohol v projekte nahradiť jedine solárnym ostrovným systémom, čo je ale drahé. A nemešjakú SSE, ale pôvodný majiteľ. Podľa mňa problém bude tam. Lebo elektrárne nebudú budovať nejaký stĺp a elektrickú sieť na vlastné náklady kvôli nejakým trom súkromným domom. Nakoniec to dopadne tak, že si to aj tak budete musieť zaplatiť sami. Ale v každom prípade, my tu na MS ti s tým nijako nevieme pomôcť.
Odpovedať
@chrobak7 ide o to že ano vodu a kanal mame ale elektrika je nedohladne a kym neudu vsetky 3 (voda, kanal, elektrika) nedostaneme stavebne povolenie-toto nam povedal aj clovek ktory nam stavebne bude udelovat, a na splnenie tejto podmienky to je este mozno aj na rok dva, preto nam poradil aby sme si do planu dali ze akoze mame zumpu, studnu a akoze nemame vodu a kanal. a ze takto nam da stavebne povolenie. O toto tu ide. Aby sme mohli na bud. rok aspon zacat stavat. My vieme ze to uhradza majitel elektriky ciže 1. už vybudovany dom, vieme ze to natahuje , asi nema dostatok penazi, a nikto sa na to skladat nechce, kedze pri predaji pozemku nam to prislubil, Napojit s aeste nemozme na nic lebo to nie je skolaudovane, to bude vtedy ked uz bude aj elektrika, nahradzat solarnym sa to neda, kedze dom este nestoji tak sa to neda. Vieme ze SSE nemeska, ale meska majitel, len nevieme sa my pohnut a majitel nam tvrdi ze on tam pise, vola, bol osobnne a ked sme si prezistili co nam on povedal tak kopec veci nie je pravda. Cize nevieme co mame robit s majitelom, ked nas zavadza.
Odpovedať
@berek S majiteľom? Asi nič. Máte s ním nejakú zmluvu o tom, že vybuduje tie siete? Alebo vám to len sľúbil "per huba" pri predaji pozemkov? Ak nemáš nič v ruke, tak si kúpil pozemok bez sietí a budete sa musieť postarať o vybudovanie sietí. Majiteľ už má svoje peniaze za pozemky. Ako som pochopil, on vo svojom dome (či na pozemku) elektrinu už má, takže jeho to nebude trápiť, že vy nemáte. Viem, že po vojne je každý generál, ale pri kúpe ste mu mali zaplatiť len časť peňazí a zvyšok po dobudovaní sietí. "Zakopať káble" ako píšeš, nie je len tak, to nie je 500 €. Urobiť novú prípojku pre 3 domy vyjde tisíce, ak nie desaťtisíce, ak to má ešte križovať železnicu. A prepísať projekt na studňu a žumpu ti nepomôže - stále ti chýba elektrina. Bez toho stav. povolenie nedostaneš. Budete sa musieť vy traja noví majitelia spojiť a zložiť, aby ste si vybudovali elektrické prípojky. Alebo čakať do aleluja, kým vám to bude sľubovať pôvodný majiteľ.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?