Majiteľ obecného ihriska

18. mar 202127

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu, síce neviem či to sem patrí, ale skúsim 🙂
Moja mama sa stala vlastníčkou pozemku, ktorý slúži v nemenovanej obci ako "futbalové ihrisko". Žiaden nájom za využívanie jej nebol platený dokonca keď boli za starostom obce, osopil sa na nich, že im ani nič nezaplatí, ani teraz ani v budúcnosti, že aj tak futbal v ich obci je o ničom, ale že dúfa že ho nedajú poorať.
Lenže situácie je aká je a každé euro je dobré, a keďže moji rodičia peňazí naviac nemajú chceli by s tým niečo urobiť, ale keďže sa v tom nevyznáme nevieme sa pohnúť. Dozvedeli sme sa len toľko, že máme obci nejakým spôsobom oznámiť, že by sme to chceli predať, ale keďže s dotyčným pánom starostom niet reči, nevieme na koho by sme sa mali obrátiť.
Neviete mi prosím niekto poradiť čo a ako robiť ďalej?
Mama by chcela ak by to bolo možné, urobiť to nejak tak aby z toho bol stavebný pozemok lebo obec je pekná, blízko mesta a ihrisko je v podstate v strede obce, a myslím že sú k nemu potiahnuté aj voda a elektrina keďže na ňom stojí osvetlená tribúna.
Ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď

 • @nika0701  na stavebný pozemok by som hneď zabudol pretože určite to je v územnom pláne určené na šport a rekreáciu a tam vám dom nikto nedovolí postaviť. Druhá vec to že je váš pozemok neznamená že aj to čo je na ňom je vaše a to nemôžete len tak zbúrať. Najjednoduchšie je sa dohodnúť z dedinou že to odvas odkúpia ale nečakal by som daku horibilnu sumu.

 • pozrieť kataster, ktoré pozemky sú obecné a vyhovujú a pokúsiť sa dohodnúť a spraviť zámenu

 • @nika0701  Odporúčam napísať podnet na prerokovanie tejto veci na zasadnutí Obecného zastupiteľstva a to tak, že navrhnete nejakú výšku nájmu za zabratý pozemok, na ktorom je ihrisko (pozrite ako je pozemok zapísaný v KN na LV). Vhodnejšie by bolo dosiahnuti podpísanie Zmluvy o zriadení vecného bremena, ktoré by bo bolo zapísané v KN na LV, nakoľko ťarchy vyplývajúce z VB sa vzťahujú aj na právnych nástupcov, t. j. dedičov pozemku. Územný plán, ktorý je t. č. platný, jeho záväzna časť a grafická časť obsahuje údaj o tom, na aký účel je určená táto lokalita. Na iný účel (ako stavebný pozemok) je možne dosiahnuť zmenou platného ÚP. Toto je však na dlhšie obdobie.. Podnet na zmenu ÚP (zmena z ihriska na bytovú výstavbu - rod. dom) tiež treba podať na Obec _ zastupiteľstvo. Otázne je, či proces (spracovanie dok., prrerokovanie a samotné schválenie) bude ochotná financovať Obec aa či to vôbec schváli. Obec je povinná každé 4 roky prehodnocovať, či nie je potrebné meniť platný ÚP.

 • Sponzor fóra
 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @modrak26  pokiaľ v KN na LV je zápis.. pozemok, na ktorom je ihrisko to nie je také jednoduché.. Považovalo by sa to za poškodzovanie cudzej veci (ihriska) s uplatnením náhrady spôsobenej škody (Obec by si na tom zgustla myslím).. @nika0701
  Keď to nepôjde podobrotky ako som vyššie písala, tak potom po zlotky, ale zákonnou cestou, t. j. žalobou na súde vo veci majetkovoprávneho vysporiadania pozemku pod ihriskom. Poznamenám ešte, že na nové ihriska SÚ vydáva územné rozhodnutie - rozhodnutie o využití územia, pokiaľ tam nie sú iné stavby s pevným základom.

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @modrak26  toto je trochu iný prípad, pretože zrejme pozemok na LV bol zapísaný ako poľnohospodársky pozemok, ktorý má slúžiť na takýto účel.. t. j. nebolo to parkovisko

 • Normalne napisat obci aby sa zdrzali zasahovania do vlastnickych prav ,oplotit a urobit tam stavbu v zmysle UP.Ak je to urcene na sportovanie tak halu na squass,kolkaren , tenis.Majitel nema z toho tak ci tak nic ,urcite by som siel po tom nekompromisne..bud vykupit za trhovu cenu ,alebo nevyuzivat..

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @modrak26  😃 nesprávne.. robila som roky na stavebnom úrade a t.č. inžiniering.. Bohužiaľ t. č. platný stavebný zákon nie je naklonený vlastníkovi pozemku zastavaného stavbou a SÚ preto v súlade so zákonom v prípade nesúhlasu vlastníka pozemku s dodatočným povolením stavby ho odkáže na súd.
  Taktiež žiadať o odstránenie stavby môže požiadať iba vlastník stavby,
  V tomto prípade nejde o stavbu ale zrejme ide o ihrisko, ktoré je tam roky ešte pred r. okt. 1976, od kedy platí t. č. platný SZ v platnom znení.

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @modrak26  samozrejme Ústava je nadradená SZ, preto sa svojich práv možno domáhať v zmysle iných zákonov cestou mimosúdnou (napr. mediator) alebo súdnou.
  V tomto prípade sa nejedna o nepriznanie vlastníckych práv, ale o obmedzenie jeho užívania (záleží aký je zápis na LV)..
  Podľa Občianskeho zákonníka stavba nie je súčasťou pozemku, čiže sa jedna o ihrisko na cudzom pozemku.. treba riešiť právny vzťah - zmluvu medzi rôznymi vlastníkmi (zmluvnými stranami), pokiaľ nedôjde k dohode, tak jedine súd..

 • @janetbla  to mi na moj pozemok moze hocikto na LV napisat ze tam bude ihrisko?cudne zakony..

 • @daralbajda  vlastnícky vzťah bol zrejme priznaný neskôr, ako na pozemku bolo umiestnené - zriadené ihrisko.. a ako je riešený pozemok v platnom ÚP..neviem aký je zápis na LV na dotknutý pozemok - parc. č.

 • @nika0701  stavebny pozemok z toho asi nebude moct byt, preto to treba predat obci alebo vymenit za nejake pozemky.

 • Sponzor fóra
 • Nemam k tomu momentalne papiera ale toto som nasla k tomu na nete. Ciastocny list vlastnictva

 • Ale nerozumiem kde by malo byt zaznacene ze je to na sportove ucely?

 • @janetbla  dobry den.mozem vam prosim poslat sukromnu spravu?

 • Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.

 • @nika0701  kľudne napíšte

 • @modrak26   ako som vyššie písala záleží aj ako je toto územie označené v územnom pláne

 • @nika0701  a v KN-C (bez LV) je uvedené aké parc. č.?

 • @modrak26  naposledy ked mu povedali ze to daju radsej poorat , sme tam sli hned pozriet a nasli sme zamknutu zavoru na ceste k ihrisku...dovtedy sme ju tam nevideli zamknutu ani raz

 • @modrak26  navrhuješ silové riešenia niekomu, kto si pýta z nedostatku iných zdrojov radu na ver.fóre? No schválne, čo potom bude s tým pozemkom robiť? Pestovať zemiaky asi nemá záujem. Futbal je na dedine medzi top kultúrnymi udalosťami, má pri sebe podporu poslancov, obyvateľov..a ty ideš dávať radu, aby si všetkých postvala proti sebe? kto jej potom schváli zmenu ÚP? a kto sa s ňou potom bude vôbec o nejakej baviť? Jasné, že existuje ústava..ale rovnako tu existuje stav, keď sme 40r prakticky nemali súkromné vlastníctvo. tipujem, že to ihrisko je staršie ako prispievatelka. Ak chce mať z toho silou mocou stavebný pozemok, tak si musí zohnat niekoho, kto tam bude vedieť stavať, aj bez súhlasu obce. Len sa obávam, že vízia lukratívneho stav.pozemku aj so sieťami uprostred obce nebude potom pre nich až taká lukratívna.

 • @jnvrg  samozrejme. Preto sa pytam tu ci nevie niekto poradit aspon na koho kde sa obratit o pomoc. Samozrejme ze nikto by to nepooral ved je nam jasne ze nejaku dohodu s obecnym zastupitelstvom budeme musiet urobit nech uz ide o akukolvek a mame tam este jeden pozemok takze nikto si ich nechce pohnevat. Len sa nevieme pohnut kedze starosta nechce o dohode ani pocut, takze uz nam ostava len to urobit pisomne len nevieme co vlastne mozme...

 • Ani stavebny pozemok z toho robit za kazdu cenu nejdeme ani nechceme...ale ak by bola taka moznost len by sme to uvitali...ale vprvom radeby sme sa k nemu chceli vobec dopracovat lebo momentalne mam pocit ze je nas len v takej teoretickej rovine a nie v realnej, kedze s nim nemozme nic...

 • starosta je zrejme tiež bezradný, preto to správanie. Z môjho pohľadu, ako som písal vyššie vyhliadnúť si iný pozemok a zameniť je asi najjednoduchšia cesta. Len už treba prísť za ním s konkrétnymi riešeniami. Rovnako si pohovoriť s futbalistami a poslancami, aby aj oni vedeli, že je tu taká situácia a že ju chcete riešiť a prípadne zatlačili aj oni vo vlastnom záujme na starostu.

 • @jnvrg  ano mozno mate pravdu. Musime skusit a uvidime co a ci sa vobec bude dat nieco robit. Mozno poslanci na to budu mat iny nazor. Dakujem

 • Aby som ukľudnila situáciu 🙂 , tak na predmetnom pozemku je podľa t. č. platného ÚP ihrisko s ďalším plánovaným rozvojom športových aktivít..
  Takže ostáva majetkovoprávne usporiadať pozemok KN-E pod ihriskom

 • @jnvrg  @nika0701  no aby ste sa báli na svoje vstúpiť... Starosta bude asi starší bývalý komunista..... Však nech si to vysporiada... Ja viem dobre sa radí, Vás tam poznaju, ale u nás je ihrisko už na 3tom mieste, vždy ustúpili vlastníkom.... A to je jedno ako k tomu prišla, je to hej a koniec, úradníci neradi ťahajú za kratší koniec keď ma niekto iný v rukách moc a nie oni...

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém