Daň z nehnuteľnosti za byt aj pozemok?

19. jan 201610

Kúpili sme v roku 2015 byt v panelovom dome spolu s podielom na pozemku, na ktorom BD stojí. Daň z nehnuteľnosti je potrebné podať aj za tento podiel na pozemku? Ďakujem.

  • Daňové priznanie áno, podľa § 99 zákona o miestnych daniach:

    Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť k týmto daniam alebo niektorej z nich podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak odseky 2 a 3 neustanovujú inak. Daňovník nie je povinný podať priznanie k dani z nehnuteľností, ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome oslobodený od dane podľa § 17 ods. 1 písm. a) a b).

     Ale z pozemku pod bytovým domom sa daň ze nhnuteľnosti neplatí. Viď § 6 ods. 2 uvedeného zákona:

    Predmetom dane z pozemkov nie sú
    a)
    pozemky alebo ich časti, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,

Pridaj príspevok

    Nenašli ste čo ste hľadali?

    hľadať len v názvoch tém
    Články od našich partnerov
    Podlahové, stenové a stropné vykurovanie a chladenie Gabotherm®
    Produkty pre fasády JUBIZOL – riešenia s odporúčaním.
    Kúpeľňu „zaveste na stenu“ a starosti s údržbou na klinec
    Archív článkov od partnerov