Daň z nehnuteľnosti 2013 pozemok + rozostavaná stavba

Ahojte, nadobudli sme pozemok v roku 2012 a zacali sme stavat na nom dom. Je potrebne dat danove priznanie iba z pozemku alebo aj z rozostavanej stavby, ktoru este nemame zapisanu na katastri? podla predbeznych vypoctov mi vychadza, ze za ostatne plochy - takto je klasifikovany cely pozemok, budeme platit dat 2.40 EUR. je to podla vas realna ciastka? aj pri takej ciastke je potrebne podat DP? Dakujem za odpovede
Odpovedať
Profilova fotka
@hexina my sme platili asi 15 EUR, to bolo vrátane rozostavanej stavby a mame asi 2000 m2 - čiže aj tvoja suma je možna. Všetko závisí od miesta, kde staviate a VZN obce - tam sú aj podmienky, za ktorých sa daň napr. odpusta alebo odpada - teda napr. v prípade nízkych súm do 2 či 3 EUR. Treba si zavolať na obecný úrad a zistiť si. Ak mám dobre info, daňové priznanie sa podáva podľa stavu k 1.1 daného roka a vychádza sa z LV - čiže ak rozostavanu stavbu nemáš zapísanu v katastri, daň za ňu neplatis.
Odpovedať
Profilova fotka
my sme v r. 2011 platili za pozemok cca 6e, minuly rok sme zacali stavat a kedze "tetuska" co robi na danovom urade v meste je dobre informovana, ze mame vydane stavebne povolenie, tak sme v r.2012 zaplatili za cely pozemok ako za stavebny, aj ked dom stoji len na 1/5 pozemku...a to uz bolo 56e...rozdiel...ale kym sa stavba nezameria a nezapise do kastra skutocna zastavana plocha, tak budeme platit asi tak.....myslite, ze je to spravne?
Odpovedať
@benito5 tiez sme dopadli ako vy....kym to bola zahrada,dan bola 9 eur,no akonahle sme dostali stavebne povolenie dan bola 327eur!!!!!!!!!! Som myslela ze je to zly sen a hlavne omyl,no pani na obec.urade ma vyviedla z omylu. Najhorsie na tom je ,ze ak by sme dajme tomu skolaudovali vo febr.tohto roku aj tak zaplatime za cely rok ako za stavebny ]-( ]-( ]-( .....tiez si nemyslim ze je to spravne
Odpovedať
@medinila fuha to su dost velke palky..jasom ratala, ze keby nas cely pozemok bol stavebny...lebo tak to mame vynate aj z podneho fondu...tak by sme platili dan 22 eur za pozemok co je podla mna v pohode..a to co pisete, ze platite za cely..to som dnes googlila a ze je to vraj mozne...pisal nejaky znalec v HN novinach.
Odpovedať
a taktiez nerozumiem tomu..lebo katastri na LV to mame uvedene ako ostatne plochy..ale stavebne povolenie uz mame..cize teraz to mam priznat ako ostatne plochy alebo ako stavebny pozemok? tam je rozdiel v sadze na meter cez 10 eur
Odpovedať
@hexina aj my mame stale na LV uvedene zahrady.No akonahle sme mali z obce stav.povolenie,prislo mi danove rozhodnutie a boli sme zaradeny v stavebnych pozemkoch a to aj bez akehokolvek priznania z mojej strany. No ta palka je asi preto taka strasna lebo staviame blizko BA.Tu u nas kde zatial zijem je to podstane nizsie.
Odpovedať
@medinila @blondiee83 ahojte, mam este taku otazku, kupovali sme pozemok ako nemanzelia...no teraz sme uz manzelia ale na katastri vystupujeme este ako nemanzelia..mam podavat danove priznanie za nas oboch ako BSM vlasntictvo alebo mam zastktnut ako podielove a podat akokeby za vsetkych vlastnikov? dakujem za radu
Odpovedať
@hexina v tomto Ti ja neviem poradit.My sme pozemok kupovali uz ako manzelia.
Odpovedať
Profilova fotka
@hexina Tak v tomto nie som si taka ista, ale - ako BSM to podla mna nebude, kedze ste nadobudli pozemok este pred uzavretim manzelstva a BSM sa tyka len majetku nadobudnuteho za trvania manzelstva - cize tuto moznost by som vylucila. - zostava nam ta druha moznost - zaskrtnut podielove (kedze to je stav na LV) a podat ako keby aj za ostatnych - podla spravnosti by malo byt toto.
Odpovedať
@hexina ak ste kupovali pozemok ako nemanželia tak pozemok už nikdy nebude v BSM. Dan z nehnuteľností ale môže podaťúzaplatiť ktorýkoľvek so spoluvlstníkov
Odpovedať
@martuska75 @blondiee83 juuj veru mate pravdu..dakujem pekne..cize dam to ako podielove a zaskrntem ano pri "spoluvlastnik urceny dohodou" - to by malo predstavovat, ze podavam za vsetkych spoluvlasatnikov ak sa nemylim...je potrebne uvadzat v DP aj manzelove meno niekde, ako meno spoluvlastnika?
Odpovedať
Ahojte podla coho urobim danove priznanie zo rozostavanej stavby? Tiez sme kupili pozemok v roku 2011 podala som danove podla listu vlastnictva, zacali sme stavat dom 2012 v roku 2012 sme ho aj dostavali... ale kolaudaciu sme nestihli... ako mam spravne spravit danove priznanie ????? Help , diky
Odpovedať
Článok sa načítava...
@takyna zalezi na tom ci mas na LV celkovy pozemok alebo uz mas zapisanu aj rozostavanu stavbu. V prvom pripade platis dan za stavebny pozemok z celej vymery, v druhom iba za zastavanu plochu ako stavebny pozemok a ostatnu plochu nizsou sadzbou. Ale tiez to na tom tlacive neviem tak celkom vyplnit :-|
Odpovedať
@ella99 @takyna dan za stavebny pozemok platis z parcely, ktoru mas uvedenu na stavebnom povoleni.. my sme si takto "zarobili", pretoze parcelu mame az 800m2. Tiez sme si mysleli, ze to budu ratat podla noveho GP na rozostavanu stavbu..a prd makovy.. Cvakame za 800 stvorcov nehorazne prachy.. :-|
Odpovedať
Profilova fotka
my platíme za stavebný pozemok "iba" 600 evri. Daň za to, že staviame pri BA ]-( ]-( ]-( dúfam, že skolaudujeme do konca roka.
Odpovedať
@lucinka33 Vysoké dane z majetku sa rovnajú lúpeži. Treba to zastaviť. Peniaze za ktoré ste si kúpili pozemok už zdanené (neraz) boli a ide o dvojité (opakované mnohonásobné) zdanenie. Čo tak podať žalobu na ústavný súd? Dane z nehnutelnosti by mali byt pouzite na verejne ucely ako osvetlenie alebo odpratavanie snehu. 600 eur je neprimerana ciastka. Vase majetky nie su sukromnym biznisom primatorov a starostov. Patria vam a nie im. Podla mna tu nie je verejny zaujem a dane su neopravnene. Napadnut zalobou za trestny cin neopravneneho obohacovania sa. Treba sa spojiť a podať hromadnú žalobu.
Odpovedať
Profilova fotka
@radopp už bolo takých veľa čo sa nad tým rozčuľovalo, žiaľ je to právo starostu. Dedina s najvyššími daňami na SK za SP. ;-(
Odpovedať
@lucinka33 Už ste podali hromadnú žalobu? Právo starostu je zobrať vám majetok? Napríklad 100 % daňou. Myslím si že starosta spáchal trestný čin a má ísť do väzenia. Chcem vidieť oprávnené náklady na ktoré vynakladá vaše dane. Alebo to ide do jeho vrecka? Ďalšia vec je prečo si nezvolíte iného starostu? Kandiduj.
Odpovedať
@radopp my sme tiez zacvakali "len" 325 ecok.. Krat tri roky = 975 ecok.. Skoro ma piclo, ked som sa to dozvedela.. A nezmozes nic.. Ja som uz pisala pozdravne listy poslancom nasho mesta, ale ziadnu odpoved som nedostala. a presne ako pises, peniaze maju byt pouzite na sluzbu obcanovi, tj. odpratanie snehu a pod.. Ale ja tu sluzbu nedostavam.. Odhrnacie auto k nam zacalo chodit az po mojom "sprostom" liste na mesto.. Akurat som poslala fotky, ako vyzeraju nase chodniky, clovek sa nevie dostat peso nikam, pretoze nic nie je odhrnute.. Lenze kym sa nevzburi velka cast ludi, nic sa nedosiahne.
Odpovedať
Ahojte dakujem za rady áno už som to nastudovala..., platim za cely pozemok, ktory je ako keby stavebny....podla daniarov ]-( zhruba 250Eur malo by sa to riesit, platime neopravnene!
Odpovedať
@takyna Žiadaj o vrátenie neoprávnene vybraných daní. Vyčlenila si si celý pozemok ako stavebný? Alebo kde vznikla chyba?
Odpovedať
no tiez by ma to zaujimalo, ci mam podat nove danove kedze uz mam pozemok rozcleneny na zastavanu plochu a ostatny pozemok, tiez mam 800 m a platim cca 160 EUR, ale tento rok zvysuju tak uvidim :-(
Odpovedať
@takyna ved si to vyrieš sama. Prečo máš celý pozemok ako stavebný? ja mám cca 1000 m2 pozemok a vedený je ako orná pôda. Z neho som za 3e nechal vyčleniť cca 200 m ako zastavanú plochu a nádvore kde som postavil dom a príjazdovú cestu k nemu. Minulý rok som dom zkolaudoval a tento rok mi teta vypočítala daň z nehnutelnosti niečo cez 15 E. :)
Odpovedať
Nam cely pozemok klasifikovali ako stavebny a platili sme 250 E.-( pokial to nie je skolaudovane a zapisane v katastri a nemate LV, tak nam bolo povedane, ze cely pozemok je stavebny a nic sa s tym neda robit.
Odpovedať
@janka4276 aj u nas presne tak isto ..bohuzial.. Tiez nam bolo povedane, ze sa berie do uvahy to, co je na stavebnom povoleni. Ziadne geometricke plany robene po datume vydania SP nam nepomozu, proste cvakame za 800m2, aj ked zastavana plocha je len 159.. :-(
Odpovedať
@janka4276 no skus sa opýtať na pozemkovom úrade či sa nedá vyčleniť časť parcely ako orná pôda ved ked sa to robí opačne malo by sa aj tto dať urobiť. Potom ju dáš zapísať na katastera hotovo budeš mať pozemok pod domom ako zastavanú plochu a zvyšok ako ornu podu. Mne to hned nazačiatku povedal architekt nech vyčlením lenčasť koli daniam
Odpovedať
@kvidoo @radopp chlapci uz som v obraze diky :-) priznanie podane... Podala som ciastkove priznanie za pozemky, vymera v m2 sa uvadza presne zastavane plochy a nadvoria bez luk ...atd... mila celkom pani mi to pomohla vyplnit na mestskom urade :-) zase je clovek o nieco mudrejsi... :-)
Odpovedať
@kvidoo po vydani SP uz mozes vyclenovat co len chces, aj tak dan budu ratat z povodnej parcely!
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
Profilova fotka
@lucinka33 ahoj prosim ta to kde stavate ze taka palka? my tiez pri SC...ideme podat danove a som z toho jelen tiez nam na obecnom povedala ze to co je napisane na stavebnom povoleni ...ale tam mame ze sposob doterajsieho vyuzitia orna poda...ale predtym ako sa stavebko vydalo bolo treba podat na pozemkovy o vynatie to sme aj spravili a uviedli to ako ostatne plochy ..ale na stavebnom povoleni o ostatnych plochach neni ani slovo ...a kedze sme brali uver tak teraz mame na LV zastavanu plochu na ktorej je dvor a zastavanu plochu na ktorej je rozostavana stavba...:????
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?