Ako riešiť problémy s podielovým spoluvlastníctvom?

Ako by ste vyriešili túto situáciu? Bývame v rod.dome, ktorý má môj manžel v spoluvlastníctve so svojou sestrou, ktorá tu tiež býva v prístavbe /letnej kuchyni/.Rod.dom je aj s podkrovím v ktorom bývame 13 r. my.Spodná časť domu je prázdna nakoľko je neobývateľná preto lebo dom vlhne.Dom má asi 60 r.Takisto chátra aj strecha.My sme si náš byt znútra opravili, urobili kúrenie, vymenili okná, podlahy,linku, dvere...Dom má 2 vchody,samostatné kúrenie , na každom podlaží je kuchyňa aj kúpeľňa, elektrika je ale spoločná a tak isto aj dvor. A práve z toho vznikajú stále problémy a nezhody,sestra sa nepodiela na údržbe, nie je jasné čo koho je a koľko a ktorá časť.Už sa to nedá vydržať.Stále si vodí kamarátky s deťmi, niekedy je ich aj 8,behajú po celom dvore-horor.Nevieme ako ďalej, či investovať do opravy strechy aj keď dom nie je náš .Ona peniaze na opravu nemá, nechce aby sme ju vyplatili, ani ona nás .My by sme si radi postavili malý domček v záhrade za domom, je to celé asi 16 á pozemok, takže by sa to dalo rozdeliť, ale ona s ničím nesúhlasí.Máme to dať na súd?Koľko to môže trvať?A kto bude platiť všetky poplatky?Ja som niekde čítala, že domy sa môžu deliť len zvislo, nie vodorovne ako máme my.Zdá sa nám to neriešiteľné a situácia sa dosť vyostruje.Poraďte prosím.
Odpovedať
Profilova fotka
Pokial sa na dom da pozerat ako na samostatne bytove jednotky, tak by to podla mna rozdelili aj vodorovne. Aspon teda my kupujeme byt v rodinnom dome, kde su dva byty nad sebou a je to aj tak uvedene na katastri. Mozno sa to u vas neda kvoli tomu, ze mate spolocne pripojky IS. Ale radsej sa spytaj nejakeho pravnika co robi s nehnutelnostami....
Odpovedať
Profilova fotka
V kazdom pripade, aj keby sa vam dom podarilo rozdelit na dva byty, stale nebudete mat vyriesene, komu vlastne patri strecha a kto ju ma opravit
Odpovedať
dim, podla mna jedine riesenie je nechat sestru vyplatit vas alebo vy vyplatte ju. Pripadne spisat presnu zmluvu o dvoch podielov - presne rozpisat co komu patri. Byt tebou isla by som do tej prvej moznosti aby som mala pokoj. Neviem z kadial si ale za peniaze ktore dostanete od sestry sa urcite bude dat kupit nejaky mensi pozemok na domcek. ak sestra na nic nepristupi, konzultujte dalsie kroky s pravnikom - v takomto pripade podla mna za tie peniaze pravnik stoji |-|
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?