Je možné při použití rohovníků vynechat zavětrování?

Ahoj, postupně chci vytvořit kolem domu tři dřevěné konstrukce. Přístřešek u vchodových dveří 280 x 120, přístřešek na auto 320 x 550 a zastínění oken proti letnímu slunci na jižní straně domu o rozměru 1400 x 120. Konstrukce budou u domu, ale nebudou k němu připevněny. U vchodu tedy 4 stojky, na auto 6 stojek a u jižní strany domu 10 stojek. Největší rozpon u té jižní strany 4 metry. Dřevo bych dal KVH hranoly - stojky 120 x 120, pozednice 120 x 140 a krokve 60 x 140. Pobil bych palubkami a natavil nějakou popískovanou lepenku. Bude malý sklon a vrchní strana střechy by neměla být vidět. Zastřešení by mělo vypadat "moderněji" a tedy se nebudu bát použít různý spojovací materiál. A tedy se chci zeptat, je možné v případě použití rohovníků nebo úhelníků vynechat zavětrování pomocí šikmých trámů nebo tuto funkci nejsou úhelník nebo rohovníky schopny převzít? A pokud ne, lze zavětrování provést jinak? Jak? A druhá otázka, je použitý materiál vyhovující? Jaký rozměr trámů u stojek máte?
Odpovedať
@r4d3k74 uholniky a rohovniky nie, ale mas specialne tesarske papuce a kovania, ktore to zvladnu, len treba uvazene vybrat typ a velkost. Napríklad tu: https://eshop.vkpsteel.com/290-tramov... Ale este si dohladaj presne to co potrebujes ty, je to len nazorna ukazka, co mas hladat.
Odpovedať
Drevo začapovať tesárskymi spojmi, hlavne ak to má byť priznaná konštrukcia. Mne osobne sa spojovacie plechy a podobné blbosti nepáčia. A zavetrenie jednoduché v rohoch, hranol zrezať na 45° z oboch strán a prichytiť konštrukčnými skrutkami.
Odpovedať
@zita19 Děkuju za odkaz. Ano nad takovými botkami jsem přemýšlel u krokví, prohledám zda lze tak spojit i stojky s pozednicemi. Ještě bych mohl zpevnění konstrukce podpořit nějakým zábradlím, ale to si myslím, že moc nepomůže, to se jen při sesunutí stane z obdélníku lichoběžník. A co to použité řezivo, to by mělo dostačovat a je to pouze věc estetiky?? Všude čtu, že nejpoužívanější na stojky je trám 100 x 100 a 120 x 120 a všude kolem pak vidím 140 x140, tak hlavně u těch sloupů se nějak nemohu rohodnout.
Odpovedať
@simonka2261 No a právě mě osobně a mojí ženě se ty přiznané kovové spoje líbí. Tak není to vidět často, ale to nejsou často vidět ani žlutá okna, která máme 🙂 . Navíc to, že se nám to takto líbí má výhodu v tom, že tesařskej spoj bych nedokázal.
Odpovedať
Profilova fotka
@r4d3k74 spojovacie prvky nie sú určené na spevnenie kľbu, to sa dá dosiahnuť len podperou. Ale ako radí zita19, sú aj iné prvky, napr. Konzola - WSWP 500 BI
Odpovedať
Profilova fotka
Ak chceš konštrukciu, ktorá nebude upevnená k domu, tak bez zavetrovania pomocou šikmých trámov by som to neriskoval. Asi by stačili dať len na rohových stojkách. Keď si len predstavím silnejší vietor a plochy aké tam máš - to nie sú malé sily...
Odpovedať
@sgt Právě, že mi to jako velké plochy nepřijde 🙂 . Přístřešek na auto standart, ta jižní strana domu je sice dlouhá, ale zase šíře jen 1,2 m a nad vchodem 2,8x1,2 m . Ale jak píšeš, těm šikmým, vzpěrám se asi nevyhnu, teď jen jak je provedu, Něco co poslal odkaz jan45 v barvě střechy a klempířiny by mi nevadilo.
Odpovedať
@jan45 Děkuji. To nevypadá zle. ještě bych poprosil, mohl by jste se vyjádřit k rozměrům použitého materiálu?
Odpovedať
Profilova fotka
@r4d3k74 to už nie je rada
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?