Ako ohranicit terasu pod vrbovym altankom, z kamennej dlazby

Ahojte. Prisim o radu ako ohranicit dlazbu z kamena pod altanok zo zivych vrbovych prutov. Len pre posedenie, a priemer bude mat 4m. Je vo svahu, zemina velmi tazka, ilovita, stoji tam voda po zime a pri velmi dlho trvajucich dazdoch. Na foto je aktualny stav, vrstva zeminy je odobrana vodorovne. Dlazba Planujeme ju kupit nepravidelneho tvaru, z kamena, lokalneho andezitu, hrubky 5-7cm (predavaju za rovnaku jednotkovu cenu aj 1-3, a 2-4). Podklad Plochu neplanujeme vyspadovat. Lebo ta voda by stekala na plochu travnika, ktora je velmi blizko terasy domu, kadial casto chodime na zahradu a vobec travime s detmi cas,... Umysel teda je, nech co najviac vody vsaje plocha pod altankom. Navyse, altanok je ziva stavba, viac voda vrbam naopak prospeje. Dufam zaroven, ze stojaca voda nijako neuskodi podkladu, kamenu a jeho okraju (ci uz ako kvapalina, alebo mrznutim). Na zem len polozim geotextiliu a nasypem len jednu, 5 cm vrstvu lomoveho strku frakcie 4-8 mm, kvoli rovnej pokladke kamena, bez zhutnenia. Spary Tie zasypem lomovym strkom fr. 0-4 mm. Okraje, ako? Su teraz okolity teren minus povrch zeminy pod lozko = od 0 do 21cm. Ako tu dlazbu potom ohranicit (betonovaniu sa chcem vyhnut)? Aby sa na dlazbu nesypala zemina odtial, kde bude uroven terenu vyssie? Betonovymi obrubníkmi v tvare palisádových dvojičiek 25 cm vysoky, 10 cm siroky, 6 cm hruby, nieco ako palisada https://www.premac.sk/obrubniky/duopal/? Predpokladam ze sa castom vykyvu a zvalia, ked nebudu v lozku. A naopak aby sa nestracal strk a nevykyvala dlazba tam kde jej povrch vyjde na cca 11 cm nad urovnou terenu? Neviditelny plastovy obrubnik (8cm) alebo betonovy travnikovy lem https://www.premac.sk/obrubniky/travn... alebo ...? A po okraji k nim dosypat zeminu/strk a nechat zarast travou (ak sa chyti lebo to je prave miesto kadial sa bude volne do altanku vchadzat)? Alebo len prilozit kamene co zostanu a nechat to na prirodu?
Odpovedať
Profilova fotka
@bielyradiator zaujmav pekny projekt. :) Par poznamok: Podklad- dal by som nosnu vrstvu cca 10-12cm (frakcia 8-16)(bude mat aj drenaznu funkciu. Potom lozko cca 5cm. Tu geotextiliu by som ani nedaval. Ak je ilovita hlina tazko tam nieco porastie. Burina tam bude jasne,ale skor naletova. Okraje - snazil by som sa vyhnut betonu a plastu.. Takze kamen (andezit), resp palisady z drevenych kolov(agat) tie casom pekne zosednu a budu ladit ku kamenu...
Odpovedať
@richard71 Drenaz. Ale nemam to vyspadovane, naco drenaz? Ta voda bude cast v roku, kedy bude dlho a vela prsat, pod kamenmi stat. A dalsia voda z tej plochy bude odtekat len povrchovo. Predpokladam cez najspodnejsie z tych jam dalej na travnik (co v podstate robila aj doteraz ked bol travnik vsade. Myslel som, ze cez to strkove lozko bude stacit drenaz, len taka co by sa voda vsakovala do podlozia pod celou terasou. Len teoretizujem, nemam ziadne skusenosti zial. Geotextilia. To je fakt a pocitame s tym ze burina tam bude a casom to tam budeme kosit. Ale radsej ju dam, nech to oddialim. Hoci ja vlastne ani neviem, aky je rozdiel medzi (bielou) Geotextiliou (ci uz z PP alebo PES) a (ciernou) zahradnou mulcovacou netkanou textiliiou... Agatove koly - zaujimavy tip. Zda sa mi to skvele, zvazime urcite. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@bielyradiator nemusi to byt vyspadovane... myslel som drenaznu resp. vsakovaciu schopnost tej nosnej vrstvy..mne sa zda tych 5cm malo. Ale vsetko zavisi aj od toho aka velka dlazba to bude.
Odpovedať
@bielyradiator Ja by som dal ten betónový obrubník len ak do zeme. Až tak sa to nevykýve a tú kamennú dlažbu to udrží.
Odpovedať
@richard71 Aha, rozumiem. V tom pripade by som musel vyrezat este 11cm vrstvu ilu. Vyhoda by bola, ze v takom kameninovom "bazene" by vznikol vacsi rezervoar na nazbieranu vodu vdaka tejto dalsej vrstve makadamu s medzerami (na rozdiel od ilu). Alebo uz nekopat, ale len tu vrstvu pridat. V tom pripade by sa ale vyskovy rozdiel dlazby voci terenu v miestach vchodu do altanka zvacsil az na 22cm (na rozdiel od len 11cm) a o to skor by som musel riesit: "aby sa nestracal strk a nevykyvala dlazba". Hoci to by naopak pomohlo druhej strane kruhu dlazby: "aby sa na dlazbu nesypala zemina", kde by stacili nizsie obrubniky, a teda aj s mensim rizikom vykyvania. @chrobak7 Pises o betonovom obrubniku "nad" alebo "pod" urovnou dlazby? Ak nad, staci ho polozit na tu uz zarovnanu zeminu? Kamene potom budem zrejme musiet klast na strk hned ku obrubniku, nenechavat pri okraji miesto so strkom, ktory tu paku samozrejme pusti. Ja tam vidim riziko, ze deti budu tadial prekracovat/liezt a pri doslapovani na obrubniky pri vstupe do altanku sa tie nahynat zacnu. Tie agatove koly by boli trochu zabite do zeme, ale na druhej strane o strk a kamene sa by sa operali oblou plochou, na rozdiel od obrubnikov. Ale zhanat koly, napilit, zaostrit, opracovat, pripadne aj vypalit ci impregnovat je ale o dost narocnejsie ako kupit obrubniky. A co by si dal v casti pod? Este mi napadla jedna moznost. Nie betonovy lem, ale len pokracovat v kladeni toho kamena, tak plynule do stratena na uroven tej travy. Ale Podla mna si to len lahko predstavujem, kedze kamen to nebude pravidelny a tak by z neho trcali hrany, a zial na najfrekventovanejsom mieste - vchode do altanku (estetika, nebezpecenstvo zakopnutia, zranenia).
Odpovedať
@bielyradiator Dávať obrubník pod úroveň dlažby nemá zmysel, to by ti dlažba mohla "preskočiť" cez obrubník von. Obrubník by som dával zarovno dlažby. Dá sa dať aj vyššie ako dlažba, potom ti vznikne taký kvázi zapustený altánok do terénu. Ale najlepšie je dať obrubník vyššie ako terén (cca 5-10 cm) a dlažbu uložiť do toho priestoru zarovno obrubníka. Ja som robil podobne zadnú terasu, ale obrubníky sú v betóne: http://www.modrastrecha.sk/forum/dlaz... http://www.modrastrecha.sk/forum/fasa... Na tvojom mieste by som použil tie Duopal obrubníky tak, že po obvode toho altánku by som vykopal hlbšiu brázdu - cca 30 cm. Obvod altánku by tvoril ten terén. Na spodok by som dal pás geotextílie, na to nasypal jemný makadam (frakcia medzi 8 - 32 mm) a do toho by som uložil ten obrubník. Po vonkajšom obvode by sa opieral o pôvodnú zeminu, takže smerom von by nepadal. Gumeným kladivom zarovnal výšku obrubníka podľa potreby a tak, aby bol voči terénu o tých 5-10 cm vyššie. Vnútro by som vysypal znovu makadamom, do ktorého by som potom ukladal dlažbu zarovno obrubníka. V konečnom dôsledku by vzniklo také malé pódium, oproti terénu vyvýšené o 5-10 cm, takže vnútri altánku by si nikdy nemal vodu alebo mláku. Otázne je, či sa to vnútro časom nevtlačí do terénu. Ale potom stačí dlažbu vybrať, dosypať makadam a znovu ju uložiť.
Odpovedať
@chrobak7 Zrejme som sa vyjadril zle. "Pod" je ten usek okraja terasy, ktory bude pod urovnou okoliteho terenu. A podobne plati pre "nad". Vid. popis na pripojenom obr. Ak osadim obrubniky (palisady apod.), tak samozrejme ich horna plocha bude: - nad urovnou dlazby (v tej casti obvodu kruhovej terasy, ktora bude pod urovnou okolitej zeminy/travy) - zarovno s dlazbou (tam kde bude nad urovnou okoliteho travnika - to je aj pripad vstupu do altanka). Pricom zvonka by som k obrubniku este prisypal trochu hliny/strku ako som pisal, ak by mi nam taky schod vadil.
Odpovedať
@bielyradiator Tak potom obrubník nebude všade vodorovný v jednej rovine, ale bude kopírovať terén. A dlažbu vnútri uložíš tak, aby bola rovná. Len neviem, či ti potom budú stačiť obrubníky vysoké 25 cm. Tam napravo ten terén vyzerá byť dosť vysoký.
Odpovedať
Profilova fotka
@bielyradiator Určite treba tie obrubníky uložiť tak,ako poradil " chrobak7 " 5 až 10 cm nad okolitým terénom. Na pravej strane biela čiara treba terén upraviť - zrezať,spraviť pozvolný spád aspoň 0,50-0,7 m, tak,aby pri obrubníku bol nižšie požadovaných 5-10 cm. Tým docieliš ,že sa ti nebude dlažba špiniť od pôdy ,alebo vody čo ti zhora príde. Zároveň dlažba z pravej strany nebude pôsobiť dojmom ,že je utopená.
Odpovedať
Mate zrejme pravdu, poriadne a trvacnejsie by to bolo s tymi obrubnikmi, ci uz zabetonovanymi, alebo aspon zakopanymi dostatocne hlboko. @chrobak7 Tvoja terasa vyzera byt urobena a zakoncena perfektne. A ano, ja by som potreboval vyssie obrubniky, aby tu zeminu udrzali. Zvazili sme. Ale nakoniec sme za naturalnejsi vzhlad, takze asi bez obrubnikov bude dlazba. Snad sa tie kamene moc nepohnu a nevykyvu. Pokojne nech tie okraje casom aj prerastu travou. . A pokojne nech sa bude kosit, alebo viac zametat. Nanajvys ako si pristal aj ty @richard71, niekde mozno dame do spadu kamene. Cize: - K okraju s ciernou ciarou na obr. prisypem zeminu/strk, a mozno do toho spadu do tej zeminy vlozim par kamenov. - Okraj s bielou ciarou urobim ako pises ty @zmrzlina_sk "terén upraviť - zrezať,spraviť pozvolný spád". Detom tam zakazem chodit, a ak budu, s ich vahou tomu asi neublizia. Aktualny stav. Zatial podla planu: Dnes sme tam vystreli netkanu textiliu (len mulcovaciu, ktoru sme doteraz na nic nepouzili) a zasypali lomovym strkom. A priviezol som a nachystal kamene. Zatial dakujem za vase podnetne nazory, kazdy som zvazil. Ktovie, mozno mi este nieco napadne. Lebo do pokladky sa pustim do mesiaca. (Po urobeni 3 vyvysenych zahonov. Z betonovych debniacich tvarnic. Uff, zaujimave, pri nich mi ten beton nejako nevadi 🙂 Teda aspon zatial. ) Pozn. k zivym vrbovym stavbam. Ocarili ma asi pred rokom. Ziadnu som nazivo nevidel. Ale na pintereste som si nejake inspirujuce napady a odkazy pozbieral. A na youtube som si poznacil videa, ktore sa mi pacili. Prave som tu kolekciu odomkol, ak by ste chceli preletiet: www.youtube.com/playlist?list=PLIz34L...
Odpovedať
Profilova fotka
@bielyradiator nech sa podari a ak aj celkom nie da sa opravit, alebo s tym jednoducho zit.. nemozme byt odbornici na vsetko ale bavi nas to :) pripadne posli foto potom ako to vyslo
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?