Sused sľúbil, že postaví plot a teraz nemá peniaze

ahojte nasi susedia potrebovali od nas odsuhlasenie, ci muzu byt od plotu len jeden meter, normalne su to dva.. takze domi su vlastne vzdialene 3 metre. My ako susedia sme im chceli vyst v ustrety pretoze isli na nas citovo, ze platia podnajom, platia hypoteku bla bla.. tak sme im podpisali ze mozu si k nam blizsie postavit dom. My sme im dali podmienku, ze aby sme sa odhlucnili (oni tam maju hned terasu) nam postavy plny betonovy plot. Mali sme to tam s nim podpisane, nieco vo forme: z udrzania dobrych susedskych vztahov sa zavazujem, ze postavim plny plot... jasne ze len na papieri, kto mal vediet, ze s nami chce tak vybabrat. No a zahlasil nam ze plny plot je prenho obycajny pleteny so sachorinou. Co by ste robili vy?? Som taka smutna z tohto sveta.. zase sa vyplatilo.. za dobrodu na zobrotu.
Odpovedať
poradili mi, ze si mam otvorit diskusiu namiesto otazky... niektori ste mi uz reagovali, dakujem vam. radopp - postavit si betonovy plot sama? zda sa mi to nefer... oni si postavia dom blizsie k nam.. aby nemuseli minat extra peniaze na zhotovenie noveho planu.. a este k tomu im my budeme staviat plot... ? rozmyslali sme tak s priatelom ze oni pojdu na stavebny urad so svojim plotikom a my im to neodsuhlasime (zevraj im mame nieco podpisat).. potom si nas zavolaju a podlozime nase argumenty.. email o tom ako musia platit hypo, podnajom a potom aj ten nas podpisany papier ktorym sa zavazuje ze ten plot postavi.
Odpovedať
Čo sa týka oplotenia pozemku, stačí odovzdať ohlásenie drobnej stavby. Otázne je, či to vôbec spraví a či budete niečo aj podpisovať :) Aby sa nestalo, že pôjdete niekam na výlet a kým sa vrátite, plot už tam bude stáť :-)
Odpovedať
Profilova fotka
my máme postavený dom tam,kde z oboch strán ešte nikto nebýva,ani nestavia...preto sme oslovili majiteľa susedného pozemku (ktorý ho má na kšeft,nechce tam stavať on),aby si ho z jednej strany oplotil .. samozrejme,že tak neurobil,preto sme to vymysleli tak,že sme si z tej strany "ukrojili" cca 15-20cm a postavili sme plot trochu bližšie k nášmu domu,kúsok nášho pozemku sme nechali voľný ... takže budúci majiteľ pozemku bude musieť stavať plot tak či tak,pretože nemôže užívať náš pozemok ... :-p
Odpovedať
Profilova fotka
@karunkula no to ste si ukrajovt nemali, sused tam druhy plot podla mna stavat nebude. To ze tam nema plot neznamena, ze bude vyuzivat Vas pozemok. On Vam moze tvrdit, ze na tych Vasich 15cm vobec nechodi. A pekne ste mu zvacsili pozemok. Ste dobri susedia.
Odpovedať
Plot nemusi byt, neexistuje na to zakon. Taktiez neexistuje zakon na to, kto robi ktory plot (lavy, pravy, predny, zadny). Akurat ked sa uz robi plot, platia urcite pravidla, napriklad tam kde som staval plot ja, bola obcou dana podmienka, ze nesmie byt vyssi ako 180cm, ze nesmie byt plny a ze vyska muriku moze byt maximalne 80cm a oznam o povoleni poslali aj mojmu susedovi, aby vedel, ze plot prerabam s vedomim obce. S takouto regulaciou uplne suhlasim, pretoze si myslim, ze to je uplne v poriadku, je mi vsak jasne, ze niekde na vychode by to nebolo asi dobre riesenie :) Napriklad kamaratka stavala so svojim talianskym muzom v jednom malom mestecku dom a tam bola zaujimava podmienka farby domu - na vyber boli len 3 farby a na pocudovanie dedinka vyzera krasne, nie ako tie slovenske satelitne mestecka niekde v poli..ruzove, zelene, zlte, modre...
Odpovedať
Profilova fotka
my tam máme len múrik,nie celý plot,nám to nevadí,pretože z tej strany na nás nikto nečumí,ak to bude budúcemu susedovi takto vyhovovať a nebude chcieť mať vyšší plot,tak OK,múrik rozšírime a doplníme (už mám nejaké plány),ale pochybujem žeby chcel ostať bez prehradenia pozemku ... a to si bude musieť dokončiť sám ... apropo tak skoro tam nikto stavať nebude,pretože majiteľ pozemku pýta nehoráznu cenu a nie je tam povolenie na prívod vody .. aj my sme si vodu "vybavili" iba cez známych poslancov a príslušné ministerstvo ... inak by sme ostali tiež úplne bez vody (starosta sľuboval,že bude,ale to je dlhá story,cesta kde je vyvedené vodovod.potrubie patrí štátu,nie obci) ... takže si každý 100x rozmyslí,či postaví na tom mieste ... ale možno sa nájde nejaký pako,ktorý naletí starostovým rečiam :-x
Odpovedať
@karunkula - túto fintu, že si ukrojíte 15-20 cm z vlastného pozemku som ešte nepočul :-D Sused by skôr spravil ten múrik, keby ste ukrojili 15-20cm jemu a nie sebe :-) A keď ste si tú vodu vybavili vy, myslím, že skôr či neskôr si to vybavia aj susedia.
Odpovedať
Profilova fotka
Nechápem zmysel ukrojenia si 15cm z pozemku. Asi mi nieco ušlo...alebo mi to niekto vysvetlí?
Odpovedať
@karunkula ten plot si rovno zburajte a postavte novy, inac ste prisli o 15-20 cm z pozemku. kebyze kupujem pozemok a z jednej strany je plot, a po zamerani zistim, ze je na Vasom pozemku, netrapila by som sa so stavbou noveho, ale tesila, ze si kvoli plotu neukrajujem z vlastneho a plus mam bonus 15-20 cm navyse a argument, ze nemam pravo vstupovat na Vas pozemok..... ved mi tam noha nestupi :) ale priestor mam
Odpovedať
Myslim ze na to co som Vam napisal sa vela nezmenilo. V clanku (http://www.enoviny.sk/?cid=34319) na ktory som Vam dal odkaz sa v podstate mozte chytit iba toho papiera, ktory Vam sused podpisal ze nieco postavi. Avsak ak sa budeme drzat Ob.zak. mohli by sa aplikovat ustanovania o zmluve, problemom je ze v tej "zmluve" nie je termin dokedy ma postavit a taktiez nie su sankcie ak nedodrzi zmluvu. Presne stanovisko Vam da pravnik, konzultacia za 20-30 €. Ale moj osobny nazor je ze nemeta paku ako ho prinutit nieco postavit. Jedine tlacit na suseda ale ako je napisane oplotit pozemok je pravo nie povinnost.
Odpovedať
Profilova fotka
ďakujem za podnety a rady ... poskytla som miernu dezinformáciu ... na vysvetlenie - to "ukrojenie z pozemku bola len žartovná myšlienka môjho manžela,ktorú vyslovil pred 8. rokmi keď sme kúpili pozemok,ja som si túto info nejako uložila do šedej mozgovej kôry a ďalej som to už neriešila...až teraz pri tejto téme som si na to spomenula,napísala a až následne som sa na to ako to skutočne je pýtala drahého.... :-| a samozrejme,že tak nespravil,vraj nie je debil :-D takže na túto dezinfo zabudnite ... za blbca som sa pasovala iba ja,keď som to napísala,ale to si myslíte všetci,ktorý ste si to prečítali apropo @katka888 treba to chápať v širšom kontexte .. aj keby sme tak čisto teoreticky urobili a postavili plot tých 15-20cm bližšie k domu,ak by si budúci sused chcel stavať plot pred domom,mal by na kraji otvorený priestor,tým otvoreným priestorom myslím práve tú časť nášho pozemku,takže neide o to čo píšeš,že "nestúpi" na náš pozemok a teší sa,že má priestor navyše,ale o to,že jeho plot pred domom by neplnil svoju funkciu a pokiaľ by chcel mať uzavretý priestor,musel by poriešiť aj tú stranu pozemku,ktorú máme spoločnú ...veď plot sa robí práve kvôli tomu,aby sa priestor pozemku uzatvoril a to by on nemal,takže by to nebol až taký zlý nápad,ale len pre niekoho kto má rozľahlý pozemok,my máme len 1500m2 @rebelix vodu sme si dohodli len cez príbuzného poslanca NR,ktorý to dohodol s istou gener.riaditeľkou ...... konkrétnejšie informácie tu nebudem zverejňovať,inak by sme vodu nemali a dom by nám bol zbytočný,naleteli sme starostovi,ktorý tvrdil,že sú tam všetky IS...veď aj sú,ale starosta "zabudol" splmenúť,že cesta kde je vyvedený vodovod patrí štátu a nie obci...a cez tohto príbuzného máme informáciu,že ďalšie takéto povolenie nebude vydané...prečo povolenie nedajú ja už ďalej neriešim,tak to nerieš ani Ty,veď vieš ako to na Slovensku chodí ... myslíš si,že za tých 8 rokov odkedy máme kúpený pozemok by tam niekto nezačal stavať? Veruže by aj začal,ale pozemky sa nepredávajú práve kvôli problému s vodou ... už je to verejne známe |-| ....domy sa stavajú len na dolnej ulici pod nami,tam voda je,ale hore už nikto nestavia,takže tam máme absolútny kľud a pohodičku ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?