Povolenie prejazdu na pozemok

Ahojte priatelia, s manželom sme dostali darom od môjho otca pozemok, na ktorom staviame dom. Pozemok je vlastne obdĺžnik rozdelený na 2 polovice v strede- jedna časť ostala rodičom a ďalšia nám. Susedia (ktorí majú spori s mojim otcom aj dedom už 10čia) rozdelili svojim deťom pozemky obdobne. Až na jeden rozdiel, oni majú prístup na pozemok iba z jednej strany a teda tej prednej ako moji rodičia. My máme vlastný vstup na pozemok zo zadnej strany. Pozemok tam máme rozšírený a susedia tam majú medzi cestou a svojim pozemkom 5m nášho pozemku, ktorý sme si ohradili. Teraz nás kontaktovala jedna z dcér suseda, že ak jej neumožníme prejazd na jej pozemok, tak to poženie na súd. Viete mi niekto poradiť či sme právne v nevýhode? Či tým, že druhý prístup na pozemok by mala cez sestrin dvor je bezpredmetné? Ďakujem moc za akúkoľvek pomoc a radu
Odpovedať
Pokial nemate na LV nejaku tarchu v prospech susedy, tak vam ziaden sud neprikaze,aby ste na svojom pozemku umoznili vstup cudzeimu cloveku. Susedia si mali pri deleni pozemku zabezpecit a vyhradit aj pristupovu cestu, je to ich starost,nie vasa!
Odpovedať
@evi5888 To je ich problem, ze maju pozemok bez pristupu, nie vas. Ak chcu mat pristup, zriadit si ho mozu cez vlastny pozemok, nie sa domahat prejazdu cez pozemok cudzi! Pokial nie je ten 5 metrovy pas pozemku v podielovom spoluvlastnictve vas vsetkych, mozu si trhnut. Vy ich naopak mozte hnat na sud pre vyhrazky z umyslu obmedzovat vas na vykone vasich vlastnickych prav! Takze, pokial im nebranite vyuzivat to co vlastnia aj oni urcitym podielom a vztahuje sa na to bremeno prechodu a prejazdu v ich prospech, niet realneho zakladu, na ktorom by mohli stavat ich naroky. Leda, ze im hrabe. Co by ma v tejto krajine az tak neprekvapilo. 8-(
Odpovedať
toto je to absurnde rozrozrozrozparcelovanie rozrozrozpalcelovaneho, ako nejaka sachovnicka... ja by som navrhol zmier typu, x m2 za pristupovu cestu za x m2 pozemku z vasho pozemku - nejak to upravittak, nech su obe strany stastne, ak je to tak mozne... pokial by som silou mocou chcel niekomu pomahat... pripadne, asi by som rovno kupil cely ten ich pozemok a zvacsil ten moj..
Odpovedať
@evi5888 Ludia sú sprostý a drzý a ohanaju sa súdom aj keď vedia že nevyhraju. Len vás strašia a ak ustupite teraz tak si potom začnú nárokovať aj na iné veci. Kľudne im povedzte že nech to dajú na súd ak máte všetko OK tak to vyhrate a môžete si potom nárokovať aj na odškodné. Budú peniažky na domček :-D
Odpovedať
@weggie no obavam sa, ze tu ziaden zmier nepomoze. Ak si cital autorku, spory vedu jej rodicia so susedmi uz desatrocia. Preparcelovanie ich pozemku mi pripada ako kapric opakovacieho somara v style ked sused tak, aj my tak isto! Lenze tu sa susedko sekol a riadne, kedze on vytvoril pozemok bez pristupu. To ho muselo uplne drbnut od jedu! Tak vedla sused, nielen ze dcere pozemok "vyrobil", este ma aj riadny pristup a poznas slovac hnusnu - teraz z toho bude obvinovat vsetkych naokolo, keby mohol aj Putina vytiahne! A kedze maju spory cele roky, tak svoju sprostost si pohoji na susedovi a zacne sa liapat po ich pozemku lebo on predsa ma tiez pravo na riadny pristup! Nuz, ak ho chce, nie je nic jednoduchsie ako zriadit pristup k zadnemu pozemku pekne durch cez vlastny pozemok! S cim ma ako ten hotentot problem? Ci mu na jeho pozemku stoji take megero barak, ze akykolvek prejazd zriadit popri dome je nemozne? Tak ci onak, stavebne povolenie na pozemok bez pristupu nedostanu. Mozu sa aj o plot plesknut, mali rozmyslat rozumom, nie zlcou. Osobne by som vedla takychto ludi nestavala, nestoji to za to, ale autorka temy zial uz postavila... :-p
Odpovedať
Ďakujem všetkým za rady- aspoň som kľudnejšia. Susedia sa mi ohrádzali, že nemôžu chodiť na svoj zadný pozemok zpredu, lebo by si zničili trávnik (ponevač na zadnom pozemku pestujú len zemiaky a potrebujú ich vyorávať, zaorávať a pod.) a teda ja to chápem tak, že mne chcú ničiť náš pozemok. Snažíme sa s nimi o zmier, my s manželom by sme im tých 5m aj predali, ale otec si tam dal podmienku, že pred predajom musí byť doriešený spor s hranicou aj na jeho časti pozemku. Boli by sme hlúpy keby im predáme niečo čo potrebujú pred tým ako sa doriešia staré prieky. Keby predáme prístupovú cestu teraz, tak s nami nebudú komunikovať ako predtým s mojimi rodičmi.
Odpovedať
Profilova fotka
tieto susedské spory to je katastrofa :-( naši sa tiež hádajú o meter pôdy so susedom už asi 5 rokov a to je potom o nervy lebo keď to máte ešte takto že podmienené niečím iným tak človek aby sa pomaly bál či sa to vôbec vyrieši.a pre také prkotiny sa hádať ako keby mal každý málo iných starostí :-) ale držím palce aby sa to vyriešilo k spokojnosti oboch :-)
Odpovedať
Pošli ich niekam, prístup majú z jednej strany tak čo ako chcu?, a ty na čo sa zaťažujes? Najkôr im to vysvetli a ak nie ukáž im fakera a odkáž na súd, tam im to vysvetlia
Odpovedať
nikto nesmie na váš pozemok. takže si to pokojne na súd môže dať.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?