Náklady spojené s užívaním parkovacieho miesta

Dobrý deň. Plánujem kúpiť parkovacie miesto. Jedná sa o oplotený areál (pozemok) na ktorom je postevený bytový dom spolu s vyznačenými parkovacými miestami. Pozemok je oplotený s elektrickou bránou a kamerovým systémom. Kúpov parkovacieho miesta (pozemku 18m2) v zmule označenom ako "pozemok priľahlý k bytového domu" kupujúci nadobúdať pozemok do podielového spoluvlastníctva, nakoľko sa jedná o pozemok, po ktorom vedie cestná komunikácia a chodníky k bytovému Domu a na ktorých sa nachádza parkovacie miesto pre invalidov pričom nie je zároveň vlastníkom bytu a nebytového priestoru v bytovom dome. Moja otázka je, či užívanie takéhoto pozemku spadá pod zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a či som povinný prisipievať na náklady spojené s užívaním takéhoto pozemku? Spolu s kúpou pozemku by som mal totiž podpísať zmulu so správcovskou spoločnosťou, kde sa zaviažem prisievať na náklady spojené s užívaním pozemku a to nasledovne: Náklady spojené s užívaním parkovacieho miesta sú: a) náklady na zimnú údržbu parkoviska - 35,- Eur ročne, b) náklady na elektrickú energiu prevádzky vstupnej rampy - 36,- Eur ročne, c) náklady na opravy a údržbu vstupnej rampy - 120,- Eur ročne. d) poplatok správcovi - 24, – Eur ročne. Nechcem sa prispievaniu vyhývať alebo odmietať čokoľvek platiť, no táto suma sa mi zdá neprimeraná. Budem vďačný za akúkoľvek radu, postred alebo aj skusenosť ako to funguje u Vás. Ďakujem
Odpovedať
@haman85 cenotvorbu má v kompetencii prevádzkovateľ, parkovacie miesto nemusíš vlastniť a tým ani na nič prispievať. Alebo hľadaj iné parkovacie miesto.
Odpovedať
@haman85 kolega v KE plati 200€ rocne za parkovacie miesto, co kupil k bytu.
Odpovedať
@zita19 čo kúpil, keď stále platí. Možnosť platiť?
Odpovedať
@foox co sa mna pytas? Ja viem, ze kupil a plati. Inac mi je to u (vies kde)
Odpovedať
Tak,je ro dosf je fo kravina slravca na tom ryzuje, vidim 36e za elektriku to bu bolo rsal ak bytam boli tak 4 miesta, rampa to iste sak to stoji 5 korun za 120 kupim hadam celu branu, jedine relne je ta zima ked vela smezi musim tam ist viac krat a za to urcite zobere 50-100e. Sprav kampan dome ze ceny su sialene a ty to spravis za desatinove
Odpovedať
18 EUR mesacne je ferova platba, ak je to niekde v BA.
Odpovedať
Profilova fotka
@haman85 kolko parkovacich miest tam vlastne je ? A tieto sumy plati kazdy jeden ?
Odpovedať
Spolu tam je 39 parkovacich miest. Vacsiu cas maju odkupenu majitelia bytov, ktori pravdepodobne platia tieto poplatky v mesacnych zalohovych platbach. Ostatni co tam vlastia len parkovacie miesto momentalne neplatia nic. Uvedene ceny su zatial len navrh no v kupnej zmluve by som sa mal zaviazat aj k tomu ze buducu zmluvu so spravcom ktora bude upravovat platenie nakladov podpisem. Tie poplatky sa budu uhradzat mesacne a rocne sa z toho bude robit vyuctovanie. Je to v BB. Nefer mi pride najma ta suma za branu. A pochybujem ze ak sa na brane pocas roka nevykona cela udezba tam mi v nasledujucom roku celych 120€ vratia v preplatkoch.
Odpovedať
120x39=4680€ to je dobry biznis, ked uplne nova automaticka rampa sa da kupit aj za 1000€. http://www.nicepohony.sk/kategoria/pa...
Odpovedať
Vlastnim parkovacie statie pri 10 rocnej novostavbe v Bratislave. Parkovacie miesta su vybudovane pozdlz pristupovej komunikacie k bytovke, kazdy parking = samostatna parcela s vymerou okolo 12 m2. Okrem dane z pozemku mestu (cca 10 Eur / rok) neplatim vobec nic. 2x za rok odhrnieme s detmi vramci zabavy 3cm snehu, ak sa nestihne skor roztopit. Miesta su riadne oznacene znackou "P reserve", "sukromny pozemok" aj vodorovnym znacenim. Napriek tomu mi ho 2-3x za rok obsadi daky ignorant, ktoreho vyblokujem zaco mi zahra jedno z oblubenych predstaveni "prepacte, ja som len na 5 min", "prepacte, ja som nevedel" a pod.
Odpovedať
Tu je to podobne, tiez su tie parkovacie statia rozparcelovane akurat ze sa nachadzaju na oplotenon pozemku ktory vlastnia majitelia bytov a parkovacich miest. Podla mojich informacii sa tam doteraz neplatilo nic ale zjavne majitelom bytov vadi ze si tam kupuju parkovacie miesta aj ti co tam nebyvaju. Je to asi len o pristupe ludi a dohode.
Odpovedať
je to riadny blud, povedal by som ze az vypalnictvo ... energia elektricka 36rocne * 39, to je chore ale najviac chora je polozka na tu branu ... ved za tu cenu by ste si kazde 3 mesiace mohli kupit novu branu, naozaj chore.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@atak77 Čo je na tom divné? Je to obyčajný princíp dopytu a ponuky. Ak sa niekomu zdá že ceny sú prehnané, predsa nemusí kupovať. Môže parkovať inde, sk nájde voľné miesto. :-)
Odpovedať
@sysell Prepáč bývaš u indiánov alebo máš s nimi niečo spoločné??? ;-)
Odpovedať
@jamk1 co je na tom divne? no co je divne na vypalnictve? tiez nic? ci daco hej? taka otazka :-D :-D :-D akoze vsetko ma svoje hranice nemyslis?
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 Lebo do myslím, že to je téma ktorú nemá význam riešiť? Buď na to má peniaze, alebo nemá. Zaujímavé, že nikto nerieši ceny benzínu, ale príde na pumpu, natankuje a jazdí. Nikto nerieši ceny auta. Keď na neho ma, tak si ho kúpi. A každému je jasné, že aj cena PHM a aj cena auta je vysoko nadsadena, nezodpovedá reálnym nákladom na výrobu, je teda podla Teba tiež "výpalnícka" :-)
Odpovedať
@jamk1 sorry, do tejto debaty nejdem ... porovnavat cenu auta, benzinu a podobne s nejakym vypalnikom s vyssie uvedenymi cenami ... ee, nic pre mna ;) P.S. tupá Slovač len bude ticho a cusat a zaplati vsetko ... a povie si presne ako ty, ze dopyt a ponuka ...
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 To nie je o tupej Slovači, ale je to o tom, že ako sa hovorí - budem sa prikrývať len takou dekou, na akú mám. Ak nemám peniaze na parkovacie miesto, tak nebudem predsa riešiť to, či niekto pýta veľa, ale nepýta veľa. Pokiaľ viem, tak máme na Sk voľnú tvorbu cien a ak sa Ti nepáči - nekupuj. Ak na to máš - kúp. :-)
Odpovedať
@haman85 Podľa môjho názoru sa na vlastníctvo tohto pozemku nevzťahuje zákon č. 182/1993, pretože aj keď je to v zmluve uvedené ako priľahlý pozemok, nie je to priľahlý pozemok v zmysle zákona č. 182/1993. Na to, aby to bol priľahlý pozemok k bytovému domu, by ho museli vlastniť vlastníci bytov v takom spoluvlastníckom pomere, ako vlastnia bytový dom. Tento pozemok je samostatným pozemkom, ktorý má úplne odlišné spoluvlastnícke podiely, než sú spoluvlastnícke podiely bytov v bytovom dome, dokonca niektorí spoluvlastníci sú úplne odlišní. Takže na tento pozemok sa nevzťahujú ustanovenia zákona č. 182/1993, ale spoluvlastníctvo sa riadi ustanoveniami Obč. zákonníka č. 40/1964 §136 - 142 o podielovom spoluvlastníctve. Podľa § 139 ods. 2 o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Takže ak sa väčšina dohodla, že tam bude rampa a budete sa na prevádzkovaní rampy podieľať, tak môžu požadovať od nového vlastníka príspevky. Teraz je otázne, či tie sumy sú zálohové platby, alebo konečné sumy. Ak sú to zálohové platby, tak predpokladám, že na konci roka bude nejaké vyúčtovanie. A či tie sumy sú primerané alebo nie,m to si musíš ty povedať, či ti to parkovacie miesto stojí za tie peniaze.
Odpovedať
@atak77 fňúúúk, zase plačko fňúk
Odpovedať
@haman85 Ešte doplním... Na prvú časť tvojej otázky som už odpovedal, ešte na druhú: "...a či som povinný prisipievať na náklady spojené s užívaním takéhoto pozemku?" Nenapísal si, kto je v súčasnosti vlastníkom toho pozemku a od koho teda odkupuješ to parkovacie miesto. Predpokladám, že to kupuješ buď od nejakého developera, ktorý je zároveň aj správcom bytového domu, alebo priamo od vlastníkov bytového domu. V každom prípade ale správca neurčuje výšku nákladov spojených s parkovacím miestom. Určujú si ho spoluvlastníci - ako je uvedené v predchádzajúcom príspevku, podľa dohody väčšiny spoluvlastníkov. Pre správcu ide len poplatok za správu. Poplatok za zimnú údržbu berie ten subjekt, ktorý bude robiť zimnú údržbu. Za náklady na elektrinu bude asi na konci roka vyúčtovanie. A tá údržba a opravy rampy bude asi to isté. Neverím, že správca si nechá celých 120 € od všetkých 39 spoluvlastníkov toho pozemku. Nemá na to právny nárok. Výšku tohto poplatku si predsa viete sami nastaviť - ako píšem ďalej. Po odkúpení parkovacích miest potom môžete vy, ako vlastníci, rozhodovať o všetkých týchto náležitostiach. Ak to väčšina odsúhlasí, môžete tú rampu aj odstrániť. Alebo ukončiť zmluvu so správcom. Alebo si vybrať nového správcu. Ale pokiaľ bude väčšina vlastníkov za to, aby to bolo takto spravované, tak si povinný spolupodielať sa na nákladoch za prevádzku parkoviska. Lebo ty síce budeš vlastniť nejakých 18 m2 tvojej parkovacej plochy, ale zvyšok komunikácií bude v spoluvlastníctve, kde pravidlá určuje väčšina spoluvlastníkov. Ešte poznámka - správa bytového domu by sa nemala miešať so správou týchto parkovacích miest. Je to samostatná nehnuteľnosť, ktorá by sa mala spravovať samostatne. Správca je len vykonávateľ vašich rozhodnutí. Pozisťuj si, ako to bude po odkúpení. Či sa bude robiť vyúčtovanie, najmä za tú údržbu a opravu rampy. Cena inštalácie rampy by mala byť zahrnutá v cene pozemku, ktorý kupuješ, ak rampu inštaloval ten, kto ti pozemok predáva.
Odpovedať
@chrobak7 informacie mam zatial len od maklerky ktora zabezpecuje predaj. Vlastnikom pozemku je developer ktory postavil bytovku. Zmluva o prispievani na naklady ktora sa ma podpisovat so spravcovskou spolocnostou by sa mala tykat len tych co si kupia parkovacie miesto a nevlastia tam byt. Stale sa pokusam ziskat co najviac informacii no vsetko je zatial len v teoretickej rovine nakolko o vyske poplatkov sa stale rokuju. Dakujem velmi pekne za podnetne odpovede.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?