Ako postupovať ak nám steké voda od susedov?

Prosím o radu. Susedia pri stavbe ich domu veľmi zvýšili úroveň pozemku navozením pôdy - vytvorili tak svah, ktorý je vyspádovaný k nášmu domu, a tým, počas zrážok voda z ich pozemku aj z rín ich domu steká na náš, a hromadí sa tam – keby sme túto vodu neodčerpávali počas dažďa čerpadlami, vytopila by nám suterén nášho domu. Kým tu ich dom nestál, v susedstve bola obrábaná záhrada s povrchom v jednej rovine s našim pozemkom, voda vsakovala a nikde sa nehromadila. Tento problém sme nikdy nemali – bývame tu 20 rokov. Podľa môjho názoru vlastne ohrozujú náš majetok. Napísali sme sťažnosť na Obecný úrad, ktorý je v nasej obci zároveň stavebným úradom, kde žiadame, aby susedia postavili betónový múr, ktorý zamedzí stekaniu ich dažďovej vody k nám. Má OÚ právomoc nariadiť susedom, aby urobili opatrenie aby dažďová voda od nich ku nám nestekala? Musím tú skutočnosť, že to tak je, nejako dokazovať OU? Mám fotky z 2 búrok, kde vidno stekajúce prúdy vody počas búrky a výmole od vody fotené na 2. deň po búrke. Bude to postačovať? Potrebujem mať posudok nejakého odborníka, že dažďová voda, ktorá sa hromadí na našom pozemku vedľa nášho domu je skutočne od susedov? Kde ho mám hľadať? Môžem kôli tomuto žiadať pozastaviť stavebné povolenie, pretože vlastne nie je v súlade so stavebným zákonom §48 ods. 2 - porušenie základných pomerov pozemku? Problém č. 2. Vstup na cudzí pozemok z dôvodu ochraňovania svojho majetku. Z dôvodu, že tento rok je veľmi bohatý na zrážky a situácia so stekajúcou vodou je neúnosná, (počas záplav, ktoré boli v júni 2010 sme museli vodu čerpať nepretržite 6 dní a nocí – a aj napriek tomu sme sa neubránili zatečeniu vody do suterénu) sme vykopali jarok na hranici pozemku vedľa nášho domu zo strany susedov, ktorý mal slúžiť ako základ betónového – ochranného múra, aby sme sa vyhli zopakovaniu tej istej situácie – vytápaniu nášho domu. Jarok sme vykopali na mieste starého plota, ktorý tam bol približne 18 rokov. Nemali sme to vytýčené geodetom a neprivolali susedov iba sme na Obecný úrad poslali list – oznámenie o tom, že to začíname robiť, pretože sa cítime byť ohrození. S otcom susedov – teda s otcom majiteľa pozemku, ktorý dom susedov fyzicky staval a často sa tam zdržiava, sme to mali ústne dohodnuté asi rok vopred, že sa múr bude budovať, takže susedia boli o tom informovaní, dokonca sľúbili uhradiť polovicu nákladov na múr. Teraz nás obviňujú z neoprávneného vstupu na ich pozemok a na vytýčenie hranice pozemku zavolali geodeta – výsledok jeho vytýčenia je, že jarok sa nachádza od 20 – 70 cm na ich pozemku – teda, hranica pozemkov bola 20 rokov posunutá na susednom pozemku o 0,2 – 0,7 m, nikto z našej rodiny o tom nevedel a nikto zo susedov voči tomu doteraz nenamietal. Moje otázky sú: Boli sme povinní privolať geodeta? Mali sme právo vstúpiť na ich pozemok, z dôvodu, že sme sa snažili ochrániť svoj majetok? Našla som informáciu, že zákon pozná úľavu, že človek nemusí mať povolenie začať niečo budovať ak je ohrozený, vzťahuje sa to na tento prípad? Keďže už je jasné, že jarok je vykopaný na susednom pozemku ,sme povinní ho teraz zahrnúť? (teraz je ten jarok veľmi užitočný pretože odvádza dažďovú vodu preč od nášho domu, takže nemusíme čerpať) Je možnosť, že to odmietneme urobiť s odôvodnením, že ide o dočasné odstránenie ohrozenia nášho domu, až kým susedia neurobia nápravu? Ďakujem za každú radu.
Odpovedať
Profilova fotka
můžu se vyjádřit jen k te vytyčení hranice.. geodeti u nas nedavno byli,.. geodeti maji při svem mereni rozptyl 50cm.. sam geodet nam rekl, ze je mozny ze kdyz si nejaky soused necha vymerit pozemek napr za rok,.. tak ze ty body muzou byt uplne jinde(teda v kruznici 50cm) takze jste treba staveli na svem... rikal nam ze i ve sporech se bere v potaz tech 50cm...
Odpovedať
hhranolka - to je pekna blbost, ze 50cm! Uz ked ratas body, tak povolena odchylka je 3 cm, inak ta ani ten program nepusti! To by sme dopadli, ak by bola tolerancia 50cm... Vies si predstavit, ze by hranice pozemkov "lietali" 50cm ? klara - ak ste mali medzi pozemkami nejaku hranicu, tak je jasne, ze ste si mohli mysliet, ze ked je tam historicky tak, tak je to asi ok. Kedze nie je, tak ja na vasom mieste by som ten jarok prekopala tak, aby siel po vasom, nech susedia nepindaju. Kazdopadne by som to riesila cez Obecny urad, kedze ako pises, vam dazdova voda ohrozuje majetok. Susedia si teraz budu hladat akekolvek zamienky, aby vam zneprijemnili zivot, ale ja by som sa teda nedala a pritlacila na stavebny urad, nech rychlo kona.
Odpovedať
vďaka hhranolka a akvi. Tiez som počula, že odchylka môže byť až 50 cm pretože vraj čiara na geometrickom plane ma v realite taku hrubku. Neviem, kde je teraz pravda. Neviete nahodou ako je to s tym vstupom na cudzi pozemok? Keď odstraňujem hrozbu poškodenia svojho majetku - možem v takom pripade vstupovať na cudzi pozemok aj bez jeho povolenia?
Odpovedať
Profilova fotka
akvi: ja si to nevymyslela,... potvrdilo mi to více geodetů...
Odpovedať
Profilova fotka
ja nie som odbornik na toto,ale logicky ak ja sposobujem nieco susedovi a vytapam ho, tak ak sa to ide riesit takto- nejakym opatrenim ako je kanal a pod.. podla mna to automaticky ma byt na strane toho, kto to sposobuje,a bnie toho , kto trpi nie?? ale to je len logika, neviem, co na to zakon....
Odpovedať
Ja si myslim ze mas celkom pekny pruser. Na cudzi p=ozemok nemozes vstupit bez povolenia majitrela. Moze to nariadit jedine sud. OU a ani stavebny urad nie....Vyvlastnit, resp, docastne obmedzit vlastnicke pravo moze len stat a to na zaklade zakona.....a za presne stanovenych podmienok...Nie obecny a nie stavebny urad... A hranica aj ked bola urcena plotom spred 20 rokov....moze byt kedykolvek zo strany oboch susedov preverena...Hlavne ked sa ide robit akakolvek praca v blizkosti tej hranicki... Takze mas asi velky problem.....Nezavidim Ti pripadny sudny spor....
Odpovedať
Profilova fotka
@klara8 tak k tomuto sa neviem vyjadrit, je mi luto ale zarazila ma jedna vec, @zakonka1 tolko porozumenia, rad a dobreho srdca co citam v tvojich riadkoch, mozno si chcela poradit, ale vyznelo to tak, ze sa tesis, ze ma niekto takyto problem...to je radost co?... ak si to tak nemyslela, tak prepac ale mne to pripada tak, ze ty sa na ten sudny spor tesis a zavidis ho klare...
Odpovedať
Ja sa netesim. Ja som len skonstatovala a citovala zakon. Tak nas to na skole ucia. Treba ludom povedat co sa pise v zakonoch a nie klamat ich, utesovat....Trpka pravda niekedy pomoze...A loz zasa uskodi...Ja doporucujem zahrabat a riesit to na svojom. Inac klara8 bude mat seriozny problem. Ja ju aj lutujem...ale zakon neda..a nepusti...Zial.
Odpovedať
Profilova fotka
@klara8 ak mate poisteny dom zavolajte si agenta a sposte to s nim. a pozadujte nahrady.
Odpovedať
@katti77 Vidis a ja snazim sa poradit.... :-)
Odpovedať
niekde som citala, ze sice bez povolenia nemoze vstupit na sukr pozemok,to je pravda, ale majitel toho sukr, pozemku podla nejakeho zakona ma umoznit vstup na pozemok ak ide o odstranenie zavad,alebo nejaku potrebnu upravu domu sused. domu...
Odpovedať
Profilova fotka
@klara8 ...to máte svatú trpezlivost...ja by som ich už asi žalovala o úmyselné poškodzovanie majetku...to su teda otrasní susedia,ja nemám radu,len nech sa Vám to porieši...a k tomu vstupu na pozemok...sused Vám ho musí zo zákona umožniť,koli oprave,či prerabke domu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zakonka1 dik za odpovede, zakonka, co mi hrozi, ak neobstoji pred pripadnym sudom tvrdenie, ze sme konali v zaujme ochrany majetku a ze sme boli presvedceni o tom, ze jarok kopeme na svojom? Mame fotografie aj video. Co hrozi susedom v pripade, ze dokazeme svoju pravdu? Podla zakona sused musi umoznit vstup na svoj pozemok, ak si druhy sused potrebuje urobit zabezpecovacie prace. Teraz uz je jasne, ze jarok je na pozemku susedov, ale oni neprejavili ani najmensiu snahu riesit problem so svojou zrazkovou vodou. Dakujem
Odpovedať
@klara8 Tu by som potrebovala vediet ci vas dom je osadeny tesne na hranici pozemku. V tom pripade keby bol, tak mozete vstupit na susedov pozemok za ucelom udrzby, oprav a to v nevyhnutnej dobe a v nevyhnutnej miere. Ale ked pri tom nieco poskodite, musite skodu nahradit. Ovsemze na susedov pozemok mozete vstupit len s jeho suhlasom. Ked takyto suhlas odmieta vydat a opravy su nutne - mozete poziadat sud aby toto susedovi stanovil za povinnosyt, kde v sudnom rozsudku bude uvedene kedy presne musi umoznit vstup na svoj pozemok. V pripade ze vas dom nie je na hranici pozemku, ale je priestor, vstup na susedov pozemok za ucelom udrzby je nezakonny. Ako som spravne pochopila, vykopali ste kanal a tento je na susedovom pozemku. Tvoje tvrdenie ze ste o hranici nevedeli urcite nepomoze. Nakolko je treba poziadat o urcenie hranice geodetom - ked sa ide robit na hranici pozemku. Myslim ze to je aj v stavebnom zakone uvedene. A ked sa jednalo o mur, je treba mat povolenie od stavebneho uradu. Predpokadam ze sused si bude uplatnovat skodu na sude,nakolko zjavne prislo k naruseniu vlastnickeho prava. Doporucujem mimosudnu dohodu, nakolko predpokladam ze na sude neobstojite....A sud urci nahradu skody susedovi, nahradu trov sudneho konania, nahradu za urcenie hranice pozemku sudnym znalcom a aj povinnost uviest do povodneho stavu. Ak by si mala este konkretnu otazku...kludnnne sa pytaj... Tazko sa odpoveda, ked neviem fakty... PA pa
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@zakonka1 Slečna, a o okolnostiach vylučujúcich protiprávnosť konania Vás na škole neučili? Alebo o ustanoveniach § 127 a nasledujúcich občianskeho zákonníka? To by sme ďaleko nedošli ak by to fungovalo tak ako tvrdíte. Žiadnu mimosúdnu dohodu by som neriešil, a principiálne by som nič arogantnému susedovi neplatil. odvracali ste priamo hroziace a trvajúce nebezpečenstvo vzniku škody. Nájdite si advokáta ktorý vám v prípadnom konaní postaví obhajobu opretú minimálne na § 24 trestného zákona a ďalších argumentoch. Iba nakoľko riešim podobný problém tak som sa nejak náhodou ocitol na tejto stránke a nedalo mi neporadiť.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 rokoch
Profilova fotka
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako postupovať pri takejto situacií? Susedný BD na kopci si robí odtokový kanal cez náš pozemok "lebo nemajú svoju kanalizaciu" aby im z parkoviska "ktorý po tých rokoch maju dosť klesnutý" vytiekla voda na pozemok parkoviska našho BD. Dohovorom to nejde ....
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?