Monolit venca a prekladu

Profilova fotka
Zdravim. Prave sa chystame na ukladanie stropneho systemu. Planujeme strop, veniec a preklady pod vencom zalievat betonom naraz. Strop (Premac) a veniec ma vysku 20 cm, preklad pod vencom nad otvormi ma vysku tiez 20 cm. Spolocnym zaliatim nam vznikne monolit nad otvormi s vyskou 40 cm. Ak to niekto takto robil, zaujima ma, ako riesil vystuz. Bol sa mi pozriet na to statik, urobil mi vykres vystuze balkona, stropu, a venca. Preklady kazal riesit ako veniec. (na obrazku A). Premyslam, ze by som to radsej riesil podla obrazku B. Co na to poviete? Ked sa to zaleje naraz, urobili by sme vystuz prekladu a venca v jednom celku. Robil to niekto takto? Zalieval niekto preklady a veniec naraz?
Odpovedať
Profilova fotka
ačko je zbytočne komplikované to béčko je uplne v pohode
Odpovedať
@johny18 A je zo statického hľadiska správne..ale keďže kaźdý do vśetkého kafre a rbí systémom ..ve´d ta to majú aj ostatný..tak pouźi B
Odpovedať
som statik, A cko je totalne zle B cko je spravne....
Odpovedať
@pr omyl A zo statickeho hladiska je totalne nespravne.... B je spravne....
Odpovedať
@marrad omyl..zo statického je A správne
Odpovedať
@pr som projektatk statik a viem co je spravne , Acko je totalne tak ako to nema byt....
Odpovedať
Profilova fotka
@marrad mozes mi vysvetlit preco?
Odpovedať
Preklad musi byt so stropom spojeny, inak nema ziaden vyznam....
Odpovedať
@marrad nemusí
Odpovedať
v pripade napriklad zemetrasenia by strop nebol spojeny so stenou a normalne by sa mohol vodorovne posunut.... betom prenasa len tlakove napatie , tahove a smykove napatie v zelezobetone prenasa cisto len vystuz. Takyto spoj stena strop je typicky priklad namahania smykovym napatim, cize nemozes prerusit strmene ale musis urobyit strmen az po hornu hranu dosky ako je to v B cku... A cko nemohol ziaden stavar navrhnut ak navrhol :-( moze vratit diplom.....
Odpovedať
@pr Nebudem to komentovat mysli si co chces, jamam vystudovanu statiku a 15 rokov projetujem a pocitam statiku takze take zakladne veci naozaj viem posudit ako sa to ma urobit.. Na SK je kazdy stavbar kto ma v zadku dieru....... a velmi radi prostirecia odbornikom..... potom su nase domy take ze su stroby poprehybane tak ze volnym okom je vidiet.... klavne ze maju drahe obklady a dlazby a usetrili na vystuzi :-)
Odpovedať
@marrad ..no aj ja mám poprehýbane..ale obklady&mám lacné... :-(
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Moze na tom byt nieco pravdy. Z Premacu mi povedali, ze mozem to urobit aj sposobom A, aj sposobom B. Sposobom A len vtedy, ak by sme robili najprv preklad, potom nan polozili strop a zaliali veniec. B odporucili ako profesionalne riesenie, podopriet nosniky "do vzduchu" a zalievat naraz.
Odpovedať
@pr to je jedno A je totalna blbost je typicky priklad zle vystuzene hosnika (respektive venca prievlaku nazvy to ako chces) Nebudem tu vysvetlovat dopodrobna, pretoze to sa da vysvetlit vzorcami - slovne som to uz zjednodusene napisala..
Odpovedať
@johny18 ale musi spojit strmene cize ke zalejen najskor prievlak (co sa neodporuca) vloz tam nie uzavrety strmen ale ucko ktore bude tracat do hornej casti nosnika respektive dosky a zhora nato daj tiez ucko skrata totalne zle je ked je strmen (ta vystuz okolo nosnika prerusena to je chyba... v premaku moze kludne pracovat obchodnik, ktory nemusi mat stavben vzdelanie repsektive statike velmi nedal zabrat... Predajca ti povie co je pre neho vyhodne radte sa so statikmi...
Odpovedať
@marrad ..ha ..praveže sa radil zo statikom..ale asi nie je ten jeho taký dobrý ako ty..alebo len śtudoval 12 rokov
Odpovedať
@johny18 veniec a prievlak je v podstate to iste cele dokopy to je veniec ktory ma stuzot stenu pod stropnou doskou.... takze strmene musia byt po celej vyske spojene, nie 2 nad sebou, pretoze nespoluposobia spolu, Pripad je tak ze horny veniec zatazuje prievlak, .....
Odpovedať
@pr tak detail A ziaden fundovany stavar nieze statik nemoze schvalit...... ale neidem s Tebou stracat cas urob si to ako chces...
Odpovedať
@johny18 mas viac rozumu ako statik, ktory Ti radil....
Odpovedať
@marrad ..óóóó..pani dokonalá..čitaj pozorne prvý príspevok a vedela by si o ćom vravím
Odpovedať
no tak jeden statik tvrdi ze je spravne A, druhy ze B ... a potom nech sa v tom normalny clovek vyzna a urobi to dobre ...
Odpovedať
@kriloter ..presne preto som do vyvolenej pani rýpal..nech sa nestatik vyzná :-(
Odpovedať
Profilova fotka
Aby som to uviedol na spravnu mieru.. Statika som volal hlavne kvoli previazaniu vystuze balkona s montovanym stropom. Na to mi nakreslil vykres vystuze. Medzi recou som sa ho pytal, ako mame riesit preklady, povedal len tolko, ze podobne ako veniec. Potom som mu povedal, ze to chcem zalievat naraz, na co len prikyvol..ale podrobnejsie riesenie vystuze sme uz nerozoberali.
Odpovedať
@johny18 ok, sak ja nic....
Odpovedať
Profilova fotka
@marrad ale budeme to robit sposobom B.
Odpovedať
Profilova fotka
no, nezávidím laikovi, keď odborníci majú na elementárne veci rozdielne názory.Mimochodom, správne je iné riešenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 to, co ste mi pisali? Vystuz len hore a dole?
Odpovedať
Profilova fotka
Keď to bude statik navrhovať do seizmickej oblasti, asi nepoužije ukladaný strop, o tom nosníku neviem {a ani iní} aký má rozpon, každopádne výztuž v neutrálnej zóne má opodstatnenie len ako rozdeľovacia, návrh prac. premac o podopretom strope a zaliatí bol odborný. Každopádne si myslím, že statické výpočty na také malé stavby ako je rod. dom sú predimenzované, statici sa spoliehajú na programy, nepoužívajú vlastné cítenie. Pre Johny18: Stačí hore a dolu, podoprieť strop a zaliať naraz.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 8 rokoch
@marrad A bolo by spravne keby tie strmienka medzi prekladom a vencom nejako prepojil pomocou vystuze? Riesim podobny problem len mne ten nosnik prechadza cez celu sirku a pokracuje dalej takze neviem ako to spravit. Vyska nosnika je presne v urovni hornych roxorov takze keby spravim strmienko podla obr. B tak ten nosnik neprepcham. Mohli by ste mi prosim poradit ako to vyriesit aby to bolo spravne zo statickeho hladiska. Vopred dakujem.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?