Frakcia betónu

Profilova fotka
Betonoval som stropny system Premac bez nadbetonavky, a zaroven s tym aj veniec, preklady, balkon a schody. Do stropu bez nadbetonavky mi urcili beton C20/25 s frakciou max. 8 mm. Tak som objednal jeden mixer s beznym betonom C25/30 (asi 0-16, alebo 0-22) a druhy mixer C25/30 s frakciou 0-8. Do schodov, balkona a polovice venca mi vosla frakcia 0-16, a frakcia 0-8 mi vysla aj do niektorych nosnych prekladov. Chcem sa teda spytat ci 0-8 je pevnejsi ako 0-16, resp. ci moze byt nejaky problem, ze v niektorych prekladoch je 0-8, a nie 0-16. Vsade sme to pri betonazi aj zvibrovali. Vdaka
Odpovedať
Odpoveď si netrúfam dávať ale jedna praktická skúsenosť z rekonštrukcie mostu v Trnave. Firma ktorá ju realizovala si sama vyrobila 4 doskové preklady. Kamenivo mali 0-22 a betón mixovali v JCB s nástavcom na normu B25/30 vrátane vibrovania samozrejme. Most je 5 rokov v pohode tak snáď to kamenivo nebol kardinálny problém.
Odpovedať
V betone pevnosť robí skaka.Čim je skala tvrdšia tým lepšie.Skor by som sa obával frakcie 0-8 ,či s nej dokážu spraviť beton C25-30.
Odpovedať
Profilova fotka
V navode na zhotovenie stropu som mal urceny beton max.frakcie 0-8 s pevnostou min. C20/25. Cim viac, tym lepsie, objednal som teda C25/30. Siel mi do celeho stropu , a dali sme ho aj do asi polovice prekladov, kedze sme preklady betonovali naraz so stropom, aby tam poriadne aj zatiekol. Takze podla vsetkeho to dokazali vyrobit.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak som sa docital nieco v odbornych clankoch: -"Pevnosť závisí hlavne od frakcie piesku, alebo štrku. Najpevnejšie a najdrahšie sú vibrované betóny s malou frakciou piesku." -"Na zlepšenie vlastností betónu sa do betónovej zmesi pridávajú rôzne prímesi a prísady. Jeho vlastnosti závisia aj od spôsobu spracovania zmesi a ošetrovania betónu, ako aj od druhu a podielu jednotlivých zložiek. Najpevnejšie sú vibrované betóny s malou frakciou piesku." -" Zmes kameniva musí byť zvolená tak, aby sa použilo čo najviac zŕn kameniva. Preto sa kvalitné betóny vyrábajú minimálne z dvoch druhov kameniva: z drobného – piesku ( 4 mm) a hrubého – štrku (> 4 mm)." Z toho teda usudzujem, ze veniec a preklady z betonu frakcie 0-8 budu pevnejsie ako z frakcie 0-16 alebo 0-22...dufam, ze mozem pokojne spavat :)))
Odpovedať
Profilova fotka
Spávať môžete pokojne, využívate tak max 30% kvality betónu.
Odpovedať
Beton sa sklada zo 60% fr.0-8 a 40% fr. 8-16.Najdrahšie sú preto betony z fr.0-8 lebo pevnosť sa dosahuje zvýšením dávky cementu, ktorá tvorí cca 50% ceny betonu.Beton z fr. 0-8 určite nebude mať vyšiu pevnosť ako beton z fr. 0-16.
Odpovedať
Profilova fotka
@rasto64 ked tak o tom uvazujem, betony z obidvoch frakcii su pevnostnej triedy C25/30, takze pevnost asi bude rovnaka..a ako pises,dosiahne sa to roznz davkovanim cementu
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 9 rokoch
@johny18 ja teraz riešim podobnú vec, dal som do venca s prekladmi frakciu dmax8 a mal som tu dvoch pánov. ktorí sa venujú problémom na stavbách a vraveli, že je to problém, že poterový betón sa nikdy nedáva do venca a pod., veľa iných ľudí aj statikov mi vravelo zase, že to nemôže byť problém, ak to má tú svoju pevnosť 30 Mpa...tak neviem čo s tým robiť. U vás to ako vyzerá po rokoch na dome?
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?