Fošnový strop

Rekonštruujem starší dom a chcel by som zhodiť strechu a vybudovať obytné poschodie. Medzi poschodiami by som chcel drevený fošňový strop. Akú dimenziu fošní mám použiť pri svetlosti 4600 mm?
Odpovedať
@janok Aký je rozostup trámov?
Odpovedať
@dedo758 to potrebujem navrhnuť
Odpovedať
Ja mám na starom dome s podobným rozponom trámy 200 x160 každých 75 cm a na tom "côlové", čiže 25mm hrubé fošne... :-) Pre väčšie zaťaženie by som volil hrubšiu dosku.
Odpovedať
Profilova fotka
@dedo758 Práve som pozeral u mňa na chalupe sú taktiež trámy 20x16 osová vzdialenosť trámov je 100cm a na tom sú hore tak isto 2,5cm hrubé dosky, ale prekladané, takže v spoji, sú preložené cca 3cm a teda tam je hrúbka 5cm. Na tom všetkom z hornej strany hlinený zásyp cca 15cm na výšku. Dĺžka trámu je vlastne šírka miestnosti a tá je 4,5m. :-)
Odpovedať
Hrúbku zásypu som zatiaľ nemeral, ale 10 cm je tam isto...:-) Má to už skoro 100 rokov, strecha je celá hnilá, trámy zatiaľ OK. Dom (nepálená tehla) je trošku vo svahu a predná stena (5m od cesty) sa odtrhla - vraj po tom, ako krajom cesty kedysi kopali plyn. Náklon steny v troch metroch nad terénom je 1mm ročne, Na tom celom je hádam akurát ten strop dobrý, zvyšok si koleduje o búračku - ak to dovtedy nespadne samo... :-)
Odpovedať
@janok Ahoj. Kdyby to měly být stropní trámy na klasickou únosnost stropu, tak empirický vzorec pro osovou vzdálenost stropních trámů 90 - 100 cm je : v = 0,02 l + 200 v = výška trámu, l = délka trámu š = šířka trámu š = 2/3 až 3/4 výšky trámu. Podle toho by stropní trám měl být vysoký 300 mm a široký 200 mm. Pro fošny to neznám. Nicméně dá se odvodit, že jich bude muset být aspoň dvojnásobný počet a výška zůstane minimálně stejná. Akorát šířka ( tloušťka ) fošny by měla být minimálně 6, lépe 8 cm a musí to být zavětrováno a pojištěno proti vybočení. A to jak ze spodní, tak z horní strany. ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
@praoteccech Ja sa vždy musím smiať na týchto výpočtoch. Ten, čo staval pred 100 rokmi moju chalupu o týchto vzorcoch ani len šajnu nemal, postavil dom tak, ako to robil jeho otec a dedo a dom stojí už 100 rokov bez problémov a aj bez počítania... :-D :-D :-D
Odpovedať
@jamk1 Ahoj. Já bych se raději nesmál. Empirický vzorec totiž není nic umělého, ale je to právě na základě měření starých konstrukcí, kdy to naši předci stavěli metodou pokus - omyl. PS Máš to v patře obytné, nebo jeto pouze půda ? :-) :-D
Odpovedať
Profilova fotka
@janok mal by to navrhnúť statik, je to dosť veľký rozpon. Fošny sa používajú 250/50mm tu by som volil rozostup 450mm, záleží aj či bude debnenie na obidvoch stranách. Robí sa to aj tak, že sa urobí záklop, položí lepenka ( fólia) a po 30cm sa nabijú klince alebo naskrutkujú skrutky 8/200, ktoré trčia 5 cm. Celá plocha sa podoprie stojkami a zabetonuje , vznikne spriahnutý strop.
Odpovedať
Profilova fotka
@praoteccech Nieje to obytné, je to len povala. Viem, že ak by sa to zobytňovalo, tak by to nevydržalo tú záťaž. :-)
Odpovedať
Profilova fotka
@jan45 Našiel som fotografiu konštrukcie spriahnutého stropu. Sú tam tiež použité tie klince, ktoré spomínate. Akú majú prosím Vás funkciu? Ďakujem. http://mojdom.zoznam.sk/gl/2552/43746...
Odpovedať
Profilova fotka
@jamk1 nosník má dve zóny, spodná sa prehýba a naťahuje, horná stláča. Drevo je mäkký materiál a stláča sa dobre klince presunú túto tlačnú zónu do betónu, ten je tvrdší, ale nevie preniesť ťah.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@jan45 Ďakujem. Ak tomu dobre rozumiem, v takom prípade by bolo asi výhodnejšie použiť skrutky, ako klince. Tie určite v drevenom tráme lepšie držia. Alebo je to jedno?
Odpovedať
Profilova fotka
@jamk1 určite sú skrutky lepšie, majú väčšiu otlačnú plochu a dajú sa presnejšie umiestniť.
Odpovedať
@jamk1 @jan45 Skrutkám do dreva by som veľmi nedôveroval a bol by som opatrný. Často sa mi totiž stalo, že som našiel skrutky roztrhnuté a tým spoj celkom oslabený. Skrutky zrejme nedovoľujú pohyb dreva v spoji a dochádza k ich roztrhnutiu. Pri klincoch to nehrozí.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 Budem si to musieť niekde na nete pozrieť, že ako to má vlastne fungovať. Myslel som si totiž, že ide práve o to, aby drevený trám bol pevne spojený s betónom a nebol medzi nimi žiadny pohyb. Mýlil som sa?
Odpovedať
Profilova fotka
4,6m je už dosť veľký rozpon. Ja mám statikom prerátané pri zopätí 3,7m stropnice 140x160 osovo 60, záklop sú 3,5cm dosky.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktor811 nehovoríme o skrutkách do dreva stoláskych, tie sú z ocele a neznesú strih ani ohyb, ale so šesťhrannou hlavou 10 mm hrúbky.
Odpovedať
@praoteccech Nechcem spochybňovať vami uvedené výpočty, ale na stránkach som sa stretol aj s inými údajmi pre osovú vzdialenosť 90-100 cm, a to v = 0,02 l + 160 :http://sibilla.sk/wp-content/uploads/2015/02/Microsoft-Word-N%C3%A1vrh-dimenze-stropn%C3%ADch-tr%C3%A1m%C5%AF-tr%C3%A1mov%C3%A9ho-stropu1.pdf ale aj v = 0,02 l + 180 Takže nebude to až tak exaktná veda a projektanti radšej tie trámy predimenzujú.
Odpovedať
Profilova fotka
@thodosy to vôbec nie je exaktná veda len skúsenosti tesárov, tak sa stavia v Amerike, tesár má na uholníku čiarky podľa ktorých dimenzuje priemery. Ale priznám sa, že to nepoznám, a profily sa mi vôbec nezdajú, vychádza to 17cm na 5m, to by som nenavrhol ani oceľový profil. Kde je zahrnuté rozdielne zaťaženie, meter od seba sa nedávajú ani krokvy, nie stropné nosníky.
Odpovedať
@janok No ked uz teda kafreme do remesla statikovi, tak pridam aj ja svoju, pre teba ale uplne nepodstatnu informaciu. Mame dreveny tramovy strop - aj v albume. Povodne mala byt rovna strecha, cize bol dimenzovany ako strecha, so zatazou na sneh. Pri 5m rozponoch mi statik vyratal BSH (pripadne KVH) hranoly pevnosti GL 24 100x200mm, v osovej vzdialenosti tusim 45cm. Nakoniec sme dali krov vaznikovy, tramy nesu samy seba a zateplenie, zaklop 25mm perodrazka, 40cm izolacie. Rozhodil som ich 95 cm od seba, aby mi vyslo aj na dalsiu izbu. Pri takychto velkych rozponoch sa tramy prehynaju uz len pod svojou vlastnou hmotnostou. Urcite odporucam lepene hranoly, ja som kupil v Holdese, Brezno. Forsne 250/50mm, ako radi @jan45 mam momentalne na dvore, idem to dat na pergolu. V 5m dlzke si ich ale v ziadnom pripade neviem predstavit, myslim, ze by sa krutili! Cize debnit z oboch stran. Ale nepises, ako to ma odspodu vypadat..
Odpovedať
@jan45 Nie je to 17 cm na 5m. Práve teraz sa o to zaujímam, lebo sa rozhodujem, aký strop navrhnúť na plánovaný dom. Mám tam rozpony 5 a 4 metre. U toho 5 metrového mi vychádzajú trámy s rozmermi (ak beriem vzorec v = 0,02 l + 180) 280 x 200 mm pri vzdialenosti 100 cm. Zatiaľ bude podkrovie neobývané, ale človek nikdy nevie. Preto uvažujem aj o keramickom strope, hoci vychádza drahšie.
Odpovedať
@thodosy Ak planujes s obyvanym podkrovim, drevu sa vyhni. Keramicky je drahy, pozri napriklad taketo: http://www.ekodiel.sk/p3.html
Odpovedať
@matorado Keramickým myslíš niečo ako Miako? Ja som poškuľoval po niečom podobnom, ako si mi poradil - Rectobeton: http://www.rector-sk.com/kategorie/re.... Díky za tip, doma skúsim porovnať cenovo tých Rektálnych s tými Ekológmi ;-)
Odpovedať
@thodosy Ahoj. empirický >> zkušenostní, ze zkušenosti, založený na zkušenosti; závisející na pozorování či experimentu nebo z nich odvozený; ověřitelný experimentálně či pozorováním exaktní >> založený na přesnosti, přesný, dokonalý; přísně vědecký :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať
Takže, našiel som stránku firmy z USA kde je tabuľka dimenzií pre fošňové stropy a na môj rozpon 4600 mm navrhujú 70x250 mm. Rozostup 500 mm.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?