Podpera pod úžľabovú krokvu

Ahojte akurát mi stavajú krov a je to valbová strecha do L sklon je 25°. Je tam úžľabová krokva ktorá má od stĺpika po pomúrnicu cca6,4m. V projekte pod ňou nie je žiadna podpera. Strechár mi vravel že on by tam dal podperu a roznášací hranol dĺžky 2m nakoľko sa to podľa neho vraj môže prasknúť. Projektant zas vraví že je to ok a keď sa tam dá ta podpera tak môže praskať montovaný strop(rector) lebo podtým je akurát miestnosť. Krokva má rozmer 220/120mm. Ja sa skôr prikláňam dať tam dáku podperu pri tej dĺžke. Vite niekto poradiť alebo ako ste to mali u vás? Červenou sú stĺpiky a vzpery na vrcholovú väznicu. Ďakujem
Odpovedať
Profilova fotka
@jumt Robíš to podľa projektu, máš k tomu krovu statický posudok ak áno a je tam napísané že to je dobre tak nevymýšľaj.
Odpovedať
@martosko áno je to presne podľa statiky
Odpovedať
Profilova fotka
@jumt bez záruky, nie som statik. Strop nezaťažujte, ale môžete urobiť šikmú vzperu od päty stľpika do cca 1/ úžľabnej krokvy. Má to podobný účinok ako stľpik, ale nezaťaží strop. Statik to možno má spočítané, ale istota je istota.
Odpovedať
@jumt 220/120 na 6m sa ani nepohne, pri sklone 25 bude v priereze na vysku cca 25cm, ak chces lepsie spavat, tak potom vzpera, ako pise @jan45
Odpovedať
@jan45 @sgi320 Ďakujem. Čiže len tak ako som to načrtol do obrázku? A je dáky sklon vzpery ktorý by sa nemal prehnať aby mala ešte význam napr. 45°? Ja som myslel že je to ok len strechár ma zneistil ale tá šikmá vzpera bude najlepší nápad
Odpovedať
@jumt tusim to tam @jan45 nedopisal, ale asi to mala byt 1/3 dlzky uzlabnej krokvy, na sklone az tak nezalezi (v tomto pripade)
Odpovedať
Profilova fotka
@jumt skôr súhlasím s sgi320
Odpovedať
@jumt ...zdravim...podla posledneho obrazku je vidiet,ze vzpera este viac zvysi bodove zatazenie stolice...pre pokoj v dusi by som tam dal v strede uzlabovej krokvy podperu a roznasaci hranol kolmo na nosniky rectostropu...spoj podpera-hranol by som spravil sposobom kolik-diera..,teda volny... ...moj nazor...praci zdar..
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@jumt nedavaj ziadnu podperu, strop na to nie je stavany. pary krokiev vytvoria cez vrcholovu vaznicu a kliestiny konzolu takze tlak na uzlabovu krokvu nebude taky velky. inak podla fotky pekna praca tesarov!
Odpovedať
@tarbavalaba Dakujem. A tesari su to fakt sikovny videl som ich predchadzajuce prace a vedel som ze ich chcem este na komplet aj vsetko po sebe upratali.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?