Cena stavebneho dreva v roku 2023

Vraj cena stavebneho dreva pojde v roku 2023 dole, vie o tom niekto viac?
Odpovedať
https://www.lesy.sk/kontakty/kontaktn...
Odpovedať
@stavkluc na základe čoho? Ceny energí extrémne vyleteli všetkým firmám od začiatku roka. Áno je tu aj ekonomická recesia a budú firma bojovať o zákazníka, ale nemôžu predávať zo stratou...
Odpovedať
https://e.dennikn.sk/3199698/ceny-sta...
Odpovedať
@peter977 mozno z toho ze za posledne dva roky ceny nepoznali strop ale nase platy su rovnake uz roky. Predajcovia dreva si za posledne dva roky prisli na pekne zisky
Odpovedať
@stavkluc snáď neocakavas, že predajcovia dreva predaju drevo na SK lacnejšie len preto, ze my tu mame nižšie platy. V lete bola situácia, že dreva bol obrovský nedostatok, a vacsina staviteľov bola rada ze vôbec potrebné drevo zohnali, cena bola druhorada. Podobne to bolo so zateplovacimi materiálmi.
Odpovedať
Dole nepôjde veľmi . Ale stále sa dá nakúpiť aj výhodne. Ja som nakupoval stavebné rezivo po 300 eur, niekto teda mnohí v tom čase 450-490. Buď to vieš, alebo platíš viac🤷‍♀️
Odpovedať
@stavkluc No tak sa vykašli na svoj plat a začni predávať drevo, keď si myslíš, že je to také ružovučké a jednoduché.
Odpovedať
O čosi málo od leta zlacnelo, momentálne je možno práve teraz tá najvýhodnejšia cena + drevo zo zimnej ťažby. Prebiehajú rokovania o zväčšení rozlohy národných parkov + výrazné zvýšenie najvyššieho stupňa ochrany až na 50% rozlohy NP. Výsledok - ťaženého dreva bude čoraz menej čo bude tlačiť na jeho cenu. Detto cena nafta, Slovnaft bude musieť brať ropu cez Adriu, Chorváti významne navyšujú poplatky, lacnejšia ako je teraz nebude. 2023 - rok transformácie, finančného resetu, nečakaj stabilitu, skôr neočakávané čierne labute a pády na finančných trhoch, pozor na peniaze v banke, očakávaj pády od 04/23. Ak máš voľné peniaze a potrebuješ drevo, tak neváhaj. Možno v zastrčenej píle sa ti podarí vyjednať lepšiu cenu, alebo pozeraj bazoš - stavebné rezivo.
Odpovedať
@roman_x vdaka za konstruktivny podnet
Odpovedať
@arcticcode nemyslim si, ze je to ruzovucke a jednoduche a nikde, pokial viem, som to tu takto neprezentoval. Moja otazka bola na prognozu vyvoja ceny dreva na rok 2023. Ta v minulom roku kolisala od 520 eur (may/22) po 349 eur (dec/22).
Odpovedať
@stavkluc Drevo bolo umelo nafútknuté počas lockdownov. U nás konkrétne na SR začali vo veľkom nakupovať z USA a Číny. Čína preto, že si pár mesiacov pred Covidom schválili zákon o ochrane lesov. USA preto, že ceny v EÚ boli aj po zohľadnení colných nákladov a prepravy stále lacnejšie ako u nich doma. Dostali sme sa na maximum 1575USD/m3 v kontrakte random length lumber futures. Sme na cene +-490USD/m3 ale stále je to cena o 140USD vyššia ako bola pred Covidom. V celosvetovom meradle všetky ekonomiky bojujú s infláciou. Máme najvyššiu infláciu v SR za posledných 30 rokov. Zbytočne špekuluješ, nechápem či chceš kúpiť 20 kamiónov keď tu nad tým lamentuješ...
Odpovedať
asi zbytocne sa zaoberat nejakymi prognozami si myslim, za posledne roky sa toho tolko udialo, co ovplyvnilo ceny vsetkeho, ze ja uz ani neviem, co mam cakat, ze pride zase najblizsie.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@peter977 ked cena hoblovanej dosky kolise o 5 eur a potrebujem ich nie kamion, ale len 100, tak stale to robi v sucte 500 eur a vies ako sa hovori, rozdiel mat 500 eur alebo nemat je 1000 eur 🙂
Odpovedať
@stavkluc keď staviaš dom tak 500€ sú drobné. Počkaj keď začneš robiť okolie domu a zistíš čo stojí obyčajná zámková dlažba alebo obyčajné pletivo na plot. O 10 rokov sa nad tým čo si za to zaplatil ani neobzrieš
Odpovedať
@peter977 ano 500 EUR sa mozu javit ako drobne pri jednej polozke, prave preto je potrebne strazit naklady a zistovat si ceny u vsetkych poloziek, i u takych kde moze byt uspora i v tisickach
Odpovedať
cena stavebneho dreva oproti minulemu roku klesla a dnes som pocital zelezo kupovane minuleho roku a vychadza, ze dnes su ceny o 30% nizsie nez koncom marca 2022. Vtedy som platil za: 8mm 150bm 10mm 198bm 12mm 150bm KARI 150x150 6mm 40ks spolu 2095 bez DPH dnes to je 1377 bez DPH rozdiel: 718 EUR
Odpovedať
Pánečku, ľudia, to kde žijete? Na Slovensku? Aj tak kukám kolo seba, aj tak kukám, no nikde som nezaregistroval nejaké rapídne zlacnenia. Čítam tu, že údajne toto zlacnelo o 20%, toto o 30%, no čo ja chodím po stavebninách, tak všetko je +/- na rovnakých (obrovských) cenách.
Odpovedať
@petersd to preto, ze byvas v najdrahsom okrese na Slovensku (zial uz aj ja).
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?