Vynatie z podneho fondu ak uz obec UP-om urcila parcely ako plochy RD, no podla katastra su porasty

Ahojte, rad by som vas poprosil o vase skusenosti, zdielanie vedomosti ci nazorov. Hladal som v inych diskusiach, no tento pripad som nikde nevidel... podla Komplexneho výkresu priestorového usporiadania a funkčného využívania zastavaného územia obce schvaleneho OZ dna 17.07.2014 (prilozeny obrazok), su zobrazene parcely "Plochy pozemkov rodinnych domov". Podla katastra i realneho stavu uvedeneho v navrhu kupnej zmluvy ide o "Trvaly travnaty porast". V sucasnosti sa jedna o extravilan obce. Ako v tomto pripade prebieha proces vynatia z podneho fondu. Na koho sa obratit, ake tlaciva a vyjadrenia budu potrebne. Su v priapde, ze predmetne parcely su obecnym zastupitelstvom schvalene a urcene ako plochy rodinnych domov potrebne vsetky vyjadrenia tradicne potrebne pri ziadosti o trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy ako napriklad: - bilancia skrývky humusového horizontu odnímanej poľnohospodárskej pôdy s návrhom jej hospodárneho využitia - potvrdenie o bonitovanej pôdnoekologickej jednotke (BPEJ), vydáva pozemkový a lesný odbor, kolok 8 EUR - vyjadrenie Hydromeliorácií š.p. k existencii hydromelioračných zariadení na pozemku alebo je v tomto pripade proces jednoduchsi, kedze obec uz dane parcely urcila a schvalila ako plochy rodinnych domov ? Velmi pekne vam vopred dakujem za vsetky reakcie, na ktore sa tesim. Pekny den :-)
Odpovedať
@dusan_t Ja si myslím, že obec schválila to, že to všetko môžeš bez rizika urobiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@dusan_t schválenie obcou nič nezmenilo na skutočnom stave, ak je úradník normálny, tak vie, že v tej oblasti nie sú meliorácie, bonitu nájde takisto, skrývku musíte robiť aj meste.
Odpovedať
@jan45 To, že to nejaký úradník schválil, neznamená, že na danom území nemôžu byť hydromelioračné zariadenia alebo iné siete. Aj keby bol normály, tak o tom nemusí vedieť.
Odpovedať
@dusan_t Aj keď obec schválila územie na výstavbu RD, neznamená to, že stavebné konanie bude prebiehať inak. Stále musíš doložiť potrebné doklady pre vydanie stav. povolenia, medzi nimi aj súhlas s vyňatím pozemku z pôdneho fondu. Pod poľnohospodárskou pôdou sa podľa zákona 220/2004 rozumie druh pozemku: "poľnohospodárskou pôdou produkčne potenciálna pôda evidovaná v katastri nehnuteľností1) (ďalej len „kataster“) ako orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, záhrady a trvalé trávne porasty," Takže aj tie tvoje parcely je potrebné pre stavebné účely riadne vyňať z pôdneho fondu, keďže sú definované ako trvalý trávnatý porast. Postu na vyňatie je nasledovný. Na príslušný mestský či obecný úrad musíš predložiť žiadosť o vyňatie. Jeho prílohou bude zvyčajne: - určenie bonity (dostaneš to na príslušnom katastri za poplatok 8 EUR) - územné rozhodnutie obce alebo rozhodutie o zlúčení územného a stavebného konania - bilanciu skývky - poplatok za vyňatie podľa nariadenia vlády č. 58/2013 - ak vyňatie pozemku bude podliehať spoplatneniu. V tvojom prípade si ale myslím, že za vyňatie poplatok nebudeš platiť, lebo asi nepôjde o bonitnú poľnohospodársku pôdu. Keby si napísal katastrálne územie a číslo parciel, tak ti viem pozrieť na mapách BPEJ. Ale aj tak to budeš potrebovať oficiálne stanovené katastrom. K stavebnému povoleniu potom budeš potrebovať kopec ďalších vyjadrení od rôznych inštitúcií, ale zoznam dostaneš na miestnom stavebnom úrade. Ešte poznámka - dávaj pozor pri písomnej korešpondencii. Stavebné úrady už neexistujú. Boli zlúčené s miestnymi či okresnými úradmi. Takže poštu treba zasielať na Okresný úrad, stavebný odbor. V BA nesprávne adresovanú poštu vracali späť s označením "Adresát nemzámy".
Odpovedať
Dakujem vsetkym za nazory a pripomienky. Vazim si to. @chrobak7 Dakujem za vycerpavajucu odpoved. Spatne si uvedomujem, ze som moju otazku neformuloval celkom presne a nie je z nej jasne, ze mi ide primarne o uzemne konanie, ci moze byt nejaky problem so zmenou funkcnosti uzemia ak bolo uzemi eurcene na vystavbu RD obecnym zastupitelstvom.. Ak budes ochotny aspon prezistit mi bonitu, bude to super. Poslem ti v sukromnej sprave potrebne udaje.
Odpovedať
@dusan_t Záujmová oblasť, ktorú obec určila na výstavbu má BPEJ kód 0557302 a patrí do skupiny 6, čo znamená, že pôda z poľnohospodárskeho hľadisky nie je tak bonitná, aby bola chránená. Budeš môcť vyňať túto pôdu bez poplatku. Chránené (teda vyňatie s poplatkom) sú oblasti, ktoré sú šrafované červenou čiarou - je tam pri nich aj údaj o poplatku za vyňatie.
Odpovedať
@dusan_t Ak raz miestny úrad, odbor rozvoja určil túto oblasť na výstavbu domov, tak by nemal byť problém s územným konaním. Treba teraz vybudovať cestu (pzemok pod cestou je už vyňatý, takže nejaké územné rozhodnutie už musí byť) a siete a potom môžete začať vybavovať stavebné povolenie. My sme v podstate tiež podobne išli stavať. Tiež to bolo pole, mesto to určilo ako záujmovú oblasť pre výstavbu, urobil sa návrh na územné rozhodnutie na umiestnenie 13 domov a ten bol schválený. Potom sa urobili projekty na siete a cestu. Po vydaní stavebného povolenia na siete a cestu sme si aj my, vlastníci pozemkov mohli vybavovať stavebné povolenia na domy. Aké dokumenty máš v ruke? čo už schválila obec?
Odpovedať
@chrobak7 Projekty na cestu a siete uz su v stadiu riesenia, cestu v tychto dnoch vysypavaju makadamom. Pokial ide o projekty na vodu a elektrinu, su v stadiu schvalovania. Cestu i siete realizuje spolocenstvo vlastnikov, ktore tieto pozemky predava.
Odpovedať
@dusan_t čaute informácia že bonitu ti určia na katastri nieje správna ,keďže sa jedná o pozemok v extraviláne a je vedení predpokladám ako záhrada tak bonitu určuje výskumný ústav podoznalestva na Gagarinovej ulici ale žiadosť by ti mali dať na okresnom úrade viem to pretože práve to isté riešim a včera mi volali z katastra že oni vedia spraviť len ornú pôdu
Odpovedať
@chrobak7 prosím ako sa ti to podarilo včera som tu stránku skúšala otvoriť ale len to načítava a nic :-|
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?