Urcite zmienovane A1 a A0

Profilova fotka
Dobry den, potrebujem poradit....Mame projekt od konca minuleho leta a projektant cakal, ze stavebne povolenie stihame do konca roka - preto je na energet. certif. trieda A1. Nepodarilo sa nam to a asi vsetci viete, je potrebna A0 (taktiez som dufal, ze je dolezity cas vytvorenia projektu, nie podanie ziadosti. Som uplny laik a preto....viete mi nejak vysvetlit, ci to bude velky zasah do projektu ? Da sa to nejak upravit ? Prepocitat ? Fakt netusim co vsetko to ovplyvnuje. Taktiez sme uz zasielali ziadosti na jednotlive technol.(voda,plyn,elek) ku stav povoleniu, kt. neviem ci nebude potrebne zasielat znovu. Jedna sa o rodinny dom bungalov L. Dakujem krasne za kazde info a verim, ze mi svojimi odpovedami zlepsite den!
Odpovedať
@martin_uhrin Dobrý deň, My sme mali podobnú situáciu a preto sme podali žiadosť ešte pred koncom roka. Síce nekompletnú, ale to už doplníme v nasledujúcich týždňoch.. Takto nám stačí zmestit do A1. To, že aký zásah do projektu bude potrebný najlepšie by vedel projektant, ale myslím si, že bude stačit pridať rekuperáciu a/alebo TP. Nové žiadosti k vyjadreniem neviem či budú treba, ale stačí im zavolať.
Odpovedať
Uprava projektu aby ste dosiahli A0 moze predstavovat rozne zmeny hrubky/typu stavebnych/zateplovacich materialov, zmenu zdroja kurenia (napr. na Tepelne cerpadlo) alebo pridanie dalsieho alernat.zdroja kurenia, mozno nutnost pridania rekuperacie,... Urcite sa musi dat nanovo spravit energericky prepocet aby to vyslo na A0. Projektant ti poradi a prerobi to... Ak budete mat vyjadrenia uradov, to by som uz asi nanovo neriesil....
Odpovedať
Profilova fotka
@milanista Dakujem za odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo231 Diky moc. Hadam to bude ok!
Odpovedať
@martin_uhrin Skoda, ze ste nepodali aspon ziadost v starom roku. Kludne mohla byt nekompletna, hlavne ze by bola podana. Nam povedali, ze zvysne veci treba dolozit do 30dni, resp. dalo sa aj do 60 dni so zazmurenym okom, aspon u nas v RK, neviem ako v ostatnych mestach 😉. Kedze ste to nestihli, bude treba mat v dome tepelne cerpadlo aj rekuperaciu a dalsi zdroj vykurovania - krb.
Odpovedať
Profilova fotka
@michaelka13 na A0 nie je potrebné mať ani TĆ ani rekuperáciu.....stačí ak primárny zdroj na vykurovania je na drevo (samozrejme to závisí aj od projektu).
Odpovedať
Pozdravujem Martin, čím vykuruješ? Plynom? Ja som dosiahol A0 aj pri elektrospirale ale mal som slnečné kolektory a rekuperaciu.
Odpovedať
Mne vysla A0 pri tepelnom cerpadle a dobrom zatepleni. (300 tehla +200 polystyren, 400 vata v streche, 3-sklo okna) Dom s obytnym podkrovim.
Odpovedať
Profilova fotka
Naj zmena pri stavbe je zateplenie zakladov to som zistil teda pri porovnani A1 a mojho A0 projektu potom hrubka podlahoveho polystyrenu A1 v projekte staci aj 5cm pri A0 uz okolo 15 - 20cm jasne ze aj zateplenie fasady uz bude niekde okolo 20cm polystyrenu 16cm vata podla hrubky steny a materialu. Za dalsie okna nizsie U 0.85 myslim a kurenie je jedno co tam date len ostatne materialy vam musia dorovnat straty ja idem stavat A0 - ku s kotlom na drevo/peletky aj ked tu vam vsetci budu radit TC myslim ze je tu malo ludi z lazou 🙂 ale myslim teda neviem isto bez reku. To uz nedate teda mozno na dreve by to este slo ale charakter domu A0 (kedze je co najviac vzduchotesny ) vyzaduje rekuperaciu inac si musite davat pozor na vetranie
Odpovedať
Profilova fotka
@virnik27 ok zase som o nieco mudrejsi ale potom ten dovod kupovat grafit sa upne straca
Odpovedať
@virnik27 no neviem či je rozdiel medzi grafitovym a minerálnou izoláciou zanedbateľný. Podľa prepočtu projektanta je 15cm grafitu toľko čo 18cm minerálu..
Odpovedať
@virnik27 Isover greywall má lambdu 0,031 nie 0,034 podľa výrobcu 🙂 len na začiatok 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@virnik27 eps dvojnásobnej hrúbky síce môžem mať ale to čo ušetrím na materiály stratím pri estetike domu. BTW: Isover Greywall 160mm 8,45/m2 lambda 0,031 Isover Clima 160mm 22,07/m2 lambda 0,034 Okrem odolnosti voči ohňu nevidím žiadnu výhodu v minerálnej izolácií. Dokonca keď som sa medzi rečou pýtal majstrov koľko berú za zateplenie vyšla minerálna izolácia drahšie na m2
Odpovedať
Profilova fotka
Dakujem krasne za odpovede: nakoniec sme to doriesili s projektantom....od zaciatku sme mali v projekte rekuperaciu a plynovy kotol plus krb. spominal, ze z konstrukcneho hladiska (hrubka stien, izolacia), tam to uz bolo ako priprava na pasivny dom. urobili to v projekte tak, aby dobre bolo. vychadza to akualne na A0 co ma vsak zaujima: po novom ma 35% podiel vykurovania krb. Predpokladam (nevyznam sa), ze sa jedna o bezny krb, bez nejakeho specialneho vyuzitia. Je v skutocnosti mozne ten krb vyuzit na take % z pohladu celeho vykurovania ? Asi je to len papierovo vsak....som s tym ok, len ma to zaujima 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?