Stojí prepis mena na stavebnom povolení 3000 EUR?

Ahojte. Kupovali sme stavebný pozemok s vydaným stavebným povolením kde je stavebník firma ktorá tam mala stavať. Chceme si zmeniť stavebníka na vlastné meno. Na stavebnom úrade nám povedali že ak budem mať list vlastníctva stačí napísať žiadosť o zmenu stavebnika a oni mi pošlú odpoveď. Lenže majiteľ ktorý nám predal pozemok nám teraz tvrdí že ak chcem zmenu stavebníka tak musím zaplatiť 3000€ za daň ktorú on zaplatil obci pri žiadaní povolenia. V zmluve nemáme písané žiadne iné poplatky len stavebný pozemok a povolenie. Nechápem prečo by sme mu mali platiť za daň ktorá je už dávno zaplatená obci za stavebne povolenie. Co vy nato? Ďakujem za každú pomoc.
Odpovedať
@chloe007 kto je vlastníkom pozemku? Máš už žiadosť na katastri ohľadom zmeny vlastníka pozemku? Toto skôr vyzerá na to, že firma chce ešte na teba zarobiť nejaké peniaze, taká daň sa za stavebné povolenie neplatí - možno si niečo zle pochopila.
Odpovedať
@chloe007 Predpokladám, že neide o daň, ale o príspevok na rozvoj obci. Nemusíš mu to platiť, ale potom si musíš vybaviť vlastné stav. povolenie. A pri vybavovaní vlastného stav. povolenia ťa ten príspevok neminie. Takže jednoduchšie bude kúpiť hotové stav. povolenie za tých 3000, ako absolvovať celú tortúru s ďalšími poplatkami aj s tým poplatkom za rozvoj obci. Ale rozhodni sa ty. Nemusíš to kupovať.
Odpovedať
Profilova fotka
Tak ako napísal chrobák, poriadne si to premysli aby si potom ešte neobanovala.
Odpovedať
Všetky potrebne doklady su uz na katastri. Čakáme na list vlastníctva. Pozemok bude na naše meno avšak stavebne povolenie je na ich firmu zatiaľ. Chceme tam zmeniť stavebníka potom ako sme obdržali list vlastníctva. Tiez mi to pride na nejakú fintu od firmy na koho je stavebné povolenie. Nakolko firma uz zaplatila vsetky potrebne veci za vydanie stavebného povolenia a my sme kupovali pozemok so stavebným povolením. Aj keby šlo o rozvoj obce mňa to nezaujíma nakoľko v zmluve bola uvedená cena za pozemok s právoplatným stavebným povolením. Na 100% mi hovoril že tam platil daň pre obec. Nepochopila som nič zle , tak neviem že čo mame urobit. 😏 @chrobak7 @7budzo7 @fiel
Odpovedať
@chrobak7 prosim ta kedy sa plati ten poplatok za rozvoj obci? Dakujem
Odpovedať
@wivik poplatok sa platí po vydaní právoplatnosti stavebného povolenia, niektoré obce ale taký poplatok nemajú, treba sa opýtať na obci prípadne naštudovať VZN o miestnych poplatkoch
Odpovedať
@chloe007 ak to máš na katastri tak počkaj na list vlastníctva, potom na stavebný úrad. Či je možné len tak nejakou žiadosťou zmeniť stavebníka bez toho aby o tom pôvodný nevedel to si nemyslím, ak bude mať možnosť nejakého vyjadrenia k zmene vtedy môže začať robiť problémy ale či má na to nejaký právny základ to by ti povedal skôr právnik. Ak by to aj bol poplatok za rozvoj obce, ktorý sa pohybuje od 3 do 35 € za každý začatý m2 podlahovej plochy nadzemnej časti tak tá suma mi príde prehnaná na RD aj keby to malo byť v hlavnom meste.
Odpovedať
@7budzo7 uz to tu asi prestanem citat :-D , som o tom poplatku netusila a nasla som si kolko to nam vychadza a este ze som sedela. 35€ za stvorak podlahovej plochy. Pekne z nas stavebnikov tahaju peniazky z kazdej strany.
Odpovedať
@wivik treba najprv overiť či to má aj tvoja obec, ja som obci neplatil nič....netreba sa hneď strachovať
Odpovedať
Profilova fotka
@chloe007 počkajte na kataster ak máte v KPZ aj povolenie, je to plnenie na strane predávajúceho, Keď budete mať LV, choďte na SÚ, stavebné povolenie sa vydáva na parcelu a je neprenosné na inú parcelu. Tlačivom "Zmena rozostavanej stavby" môžete za poplatok meniť meno vlastníka, stavebný dozor, robiť stavebné úpravy. Povolenie má platnosť dva roky,
Odpovedať
@7budzo7 ma, Kosice respektive kazda mestska cast v Kosiciach ma 35€
Odpovedať
@wivik tak to je nemilé zistenie, ale aspoň budeš pripravená 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chloe007 A z akého dôvodu mu máš platiť? Ty kúpiš pozemok, na ktorý je vydané stavebné povolenie, ktoré sa nedá zrušiť. Podľa § 70 stavebného zákona stavebné povolenie a rozhodnutie o predĺžení jeho platnosti sú záväzné aj pre právnych nástupcov účastníkov konania, to znamená, že ty si kúpil pozemok aj so stavebným povolením. Po prepise na katastri len oznámiš stavebnému úradu zmenu stavebníka a doložíš list vlastníctva na parcelu. Pôvodný stavebník nevie zrušiť vydané stavebné povolenie, ono je súčasťou toho pozemku.
Odpovedať
@moratibru Podľa mňa nemáš pravdu. Vlastník pozemku a vydané stav. povolenia sú 2 rozličné veci. Stav. povolenie sa nevydáva na pozemok, ale na stavebníka. Takže kúpou parcely nie je automaticky právnym nástupcom toho, na koho bolo vydané stav. povolenie. Nemyslím si, že by to bolo tak jednoduché zmeniť stavebníka, že to len ohlási stav. úradu. Určite nie bez súhlasu toho, na koho stav. povolenie bolo vydané. @chloe007 Ale je možné, že stav. povolenie bolo súčasťou kúpno - predajnej zmluvy. Treba pozrieť zmluvu, či tam je nejaké ustanovenie o stav. povolení
Odpovedať
@moratibru Podľa mňa nemáš pravdu. Vlastník pozemku a vydané stav. povolenia sú 2 rozličné veci. Stav. povolenie sa nevydáva na pozemok, ale na stavebníka. Takže kúpou parcely nie je automaticky právnym nástupcom toho, na koho bolo vydané stav. povolenie. Nemyslím si, že by to bolo tak jednoduché zmeniť stavebníka, že to len ohlási stav. úradu. Určite nie bez súhlasu toho, na koho stav. povolenie bolo vydané. @chloe007 Ale je možné, že stav. povolenie bolo súčasťou kúpno - predajnej zmluvy. Treba pozrieť zmluvu, či tam je nejaké ustanovenie o stav. povolení
Odpovedať
@7budzo7 este prosim ta nevies co presne sa rata do tej podlahovej plochy? Aj garaz?
Odpovedať
@wivik všetky miestnosti okrem balkónov, loggii a terás
Odpovedať
@wivik Pozor, lebo podlahová plocha nie je zastavaná plocha. Na výpočet poplatku za rozvoj sa berie podlahová plocha. Takže ak máš projekt na poschodový dom s rozlohou 100 m2, a celkovou podlahovou plochou (na prízemí aj poschodí) 150 m2, tak na výpočet sa bude brať podlahová plocha, t.j. 150 m2. Všeobecné ustanovenia k nemu nájdeš v zákone č. 447/2015 a podrobnosti potom vo VZN danej obce, ak takýto príspevok vyrubuje.
Odpovedať
@chrobak7 tomu rozumiem. Nam to aj tak vychadza dost. Dat cez 6 tisic mestu ze chcem stavat mi pride na hlavu. A hlavne ze u nas ten poplatok je rovnaky pre podnikatelov aj pre obcanov.
Odpovedať
@chrobak7 uvažujme, máš pozemok, vydajú ti stavebné povolenie a ty si to rozmyslis a predas pozemok. Keď sme to tu riešili v inej situácii, tak výsledok bol, že ak chce nový vlastník stavať iný dom ako ten, čo bol v pôvodnom stavebnom povolení musí ísť cez zmenu stavby pred dokončením, lebo stále platí pôvodné stavebné povolenie bez ohľadu na to, či bolo súčasťou kúpno-predajnej zmluvy. Aký je rozdiel v tomto prípade? Stavebko sa vydáva na človeka a na parcelu. Na tu už bolo jedno stavebko vydané, takže sa nemôže vydať ďalšie. Odporúčam obrátiť sa na ministerstvo o usmernenie, prípadne sa popýtať na okresnom úrade. Myslím, že bežný stavebný úrad to nebude vedieť, resp čo úradník to iný názor.
Odpovedať
Plus ako je vyššie uvedené, stavebko platí na konkrétny projekt, takze pôvodný vlastník pozemku nevydá novému svoje stavebné povolenie a svoj projekt neodpreda, takže nový to musí riešiť ale podľa mňa stále len cez zmenu stavby pred dokončením.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?