Rekonštrukcia "čiernej" stavby a povolenia

Ahojte, rada by som Vas poziadala o radu. Zdedila som po otcovi zahradu s domom, ten dom sa stavial niekedy v r. 1990. Nieje zapisany ani skolaudovany, max. je vedeny ako zahradny domcek, pozemok sa stal stavebnym pred cca 3r. Supisne cisla mame stale od krstnej z ulice (pozemok je dlhy sliz rozdeleny na polovicu). Chcela by som tento dom zrekonstruovat - zateplit, nova fasada, okna a dvere, podlahy, NO HLAVNE - podkrovie zburat/nadstavat a spravit z toho riadne poschodie s novou strechou. Citala som si rozne prispevky ako legalizovat uz postaveny dom, tym ze nieje postaveny pred rokom 1976, to bude zrejme zlozitejsie... momentalne ale neviem ake mam moznosti. 1. Poziadat o dodatocne stav. povolenie a nasledne urobit plan a zaziadat o dalsie stav. povolenie na rekonstrukciu 2. Zrekonstruovat dom a az potom poziadat o dodatocne povolenie - asi prilis riskantny napad? 3. Poziadat o dodatocne stav. povolenie, pocket az bude stavba zkolaudovana a nasledne urobit rekonstrukciu z vlastnych prostriedkov/flexibilneho uveru, nakolko mi asi hypo bez planu nedaju. Este pre obraz - domcek je vcelku maly a taky aj chcem aby ostal iba sa poschodie zvysilo, pekne zapada medzi ostatnych susedov, kt. su v podstate nasa rodina a viacmenej neriesi co si robime na pozemku. Budem rada za kazdy nazor a radu. Lucia
Odpovedať
Profilova fotka
@lulara Pri SP prikladáte snímku z katastra, tá je čistá, projekt, žiadosť na SP, vyňatie z pôdneho fondu, akoby tam nič nebolo.
Odpovedať
@lulara Stavba sa užíva bez kolaudačného rozh. a zrejme na iný účel ako bola povolená, za čo by Vám mohol SÚ uložiť pokutu. K správnej odpovedi je potrebne mať viac informácii, napr. kde je stavba vedená ako záhradný domček? nachádza sa v záhradkárskej osade? na základe čoho pred 3 r. došlo k zmene druhu pozemku? - predpokladám , že v územnom pláne :) Stavba má zrejme väčšiu zastavanú plochu ako drobná stavba - do 25 m2. Stavby v záhradkárskych osadách sú špecifické. Predpokladám, že v záhradkárskej oblasti prebehlo konanie vo veci usporiadanie práv k pozemkom, kde konal pozemkový úrad podľa zákona č. 64/1997 Z. z. o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vyporiadaní vlastníctva k nim. Podľa § 3 ods.1 cit. zákona vznikla medzi vlastníkom pozemku a užívateľom pozemku a stavby nájomná zmluva zo zákona odo dňa účinnosti cit. zákona. Odporúčam Vám zistiť si na Okresnom úrade, pozemkovom odbore na akú dobu bola povolená záhradkárska oblasť (zrejme táto už uplynula). Po uplynutí doby pôv. vlastník stavbu podľa stavebného zákona neriešil, hoci to bola jeho povinnosť a vo veci stavby nekonal ani stavebný úrad. Práva a povinnosti prechádzajú aj na právnych nástupcov, t. j. na Vás ako nového vlastníka stavby na základe dedičského konania. Podľa popísaného skutkového a právneho stavu v KN stavby by som zistila, či na stavbu chatky alebo "RD" existuje nejaká pôvodná proj. dokumentácia, či na stavbu záhradnej chatky alebo "RD" bolo vydané stavebné povolenie? Pokiaľ bola chatka povolená a nebola skolaudovaná, dá sa usúdiť, že stavba je "rozostavaná" a keď v rámci plánovanej rekonštrukcie a prestavby nebude zväčšená zastavaná plocha, tak sú tu takéto možnosti: 1. Dáte vypracovať geometrický plán a podáte návrh na zápis rozostavanej stavby - záhr. chatky v KN spolu s právoplatným SP, znaleckým posudkom a s osvedčením o dedičstve. Potom na stavebný úrad podáte žiadosť o zmenu stavby pred jej dokončením a predložíte novú PD s potrebnými dokladmi. Po rekonštrukcii by ste podali návrh na vydanie KR s potrebnými dokladmi a s rozh. o pridelení súp. čísla by ste podali návrh v KN na zápis stavby RD (už po rekonštrukcii). 2. Pokiaľ bolo vydané SP je možné podať návrh na vydanie KR s potrebnými dokladmi (právoplatné SP, pôv. PD stavby overenú v stav. konaní s vyznačenými zmenami, GP, certifikáty, atesty, energetický certifikát, pokiaľ je potrebný. Následne podať návrh na zápis stavby do KN s rozh. o pridelení súpis. č. - vydáva obec. V tomto prípade by asi bolo obtiažne dokladovať po rokoch potrebné doklady. :) 3. Dať vypracovať novú PD na rekonštrukciu stavby záhr. chatky s nadstavbou ako rodinný dom, pričom v PD by obsahovala aj starý stav a požiadať o vydanie povolenia na zmenu stavby pred jej dokončením a zmenu účelu z chatky na RD. Po uskutočnení zmeny stavby podať návrh na vydanie kolaud. rozh. už na RD s potrebnými dokladmi. Pokiaľ chatka nebola povolená Súčasťou žiadosti a podaní by bolo aj osvedčenie o dedičstve, ktorým preukážete vlastnícke právo k stavbe chatky. Čo sa týka susedov, v konaniach podľa SZ budú účastníkmi konania (okrem kolaud), v ktorých budú môcť uplatniť svoje práva, čiže nemusíte mať od susedov súhlasy. :) V prípade záujmu o odbornú radu s najjednoduchším riešením v tejto Vašej veci píšte súkr. správu.
Odpovedať
Dakujem Vam krasne za skore reakcie. @janetbla , vidim ze ste skusena. Som vdacna za Vase napady a navrhy, rovno Vam poviem ze je to trosku pre mna taka spanielska dedina a neviem poriadne ani kde zacat. Mam teraz akotaku predstavu, ale pre mna pre laika, je vacsina pojmov cudzia. :-) Aby som zodpovedala aspon na par otazok a vytvorila nejaky obraz. Dom nieje v zahradkarskej oblasti. Velmi blizko sa zacala riadna vystavba novych domov, natahali siete a pod. Nasa cesta, ktora bola este pred 10 rokmi sukromna, sa stala obecnou a taktiez nasi susedia - zvacsa rodina - si postavali domy. Kedze nas dom nieje zaregistorvany, supisne cisla mame cez ulicu. Ak by sa zapisal, dostaneme normalne cisla z nasej "novej" ulice. Stavba je vacsia ako 25cm2. Predpokladam ze to bude tak 60m2. Povodne bol dom maly, cca 35m2, myslim ze maximalne co bolo vydane, bol oznam na obecny urad. Do tychto papierov sa budem musiet pozret, ak ich teda este moj otec ma. Takze skusim vypatrat povodnu dokumentaciu. Ja predpokladam ze stavba bola v tom case povolena. Ta pristavba, to uz niesom taka ista. Pochybujem ale ze bolo podane stavebne povolenie. Cize bod 2.) by asi nebol mozny. Ak by bol aspon nejaky oznam, pochopila som ze by som mohla pokracovat podla bodu 1.). Zial neviem co znamena skratka PD, GP, KN, KR. :-N :-N Chcem tento vikend pozriet papiere, mohla by som Vam potom napisat sukr. spravu? Strasne pekne Vam zatial dakujem.
Odpovedať
@lulara Pokiaľ sa Vám podarí pohľadať nejaké podklady, doklady, kľudne píšte SS. Tu sú vysvetlivky k mojim skratkám ;-) PD - projekt. dokumentácia; GP - geometrický plán;, KN - kataster nehnuteľnosti; KR - kolaudačné rozhodnutie
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?