Namietky pri dodatocnom stavebnom konani

Profilova fotka
Dobry den, sused u babky pristaval k domu v radovej zastavbe "terasu" (vid prilozena foto). Stavebne povolenie samozrejme nemal. Po vysloveni vyhrad voci stavbe (strata sukromia, znizenie kvality zivota, zatienenie domu, znizenie ceny dotknutej nehnutelnosti, atd.) a naslednom navrhu na zmensenie hlbky danej terasy, alebo posunutie terasy prec od nasho okna smerom do stredu jeho nehnutelnosti, reagoval sused velmi nepriaznivo. Po nechutnej hadke, resp. jeho neuspesnom pokuse o 1000eurovy uplatok, podal sused ziadost na dodatocne povolenie stavby. Mam v plane si namietky pripravit aj v tlacenej verzii, pre pripad, ze dotycni zo SU by boli nakloneni jednej strane. Vie mi niekto poradit, kde si viem podrobne prestudovat zakony, vyhlasky k takymto stavbam a mojim pravam? Resp. nejaka prakticka pomoc, ci moje namietky su vobec opravnene? Dakujem, K.
Odpovedať
hmm, riadna opacha, toto by mu vobec nemali schvalit. vsak na plot vyssi tusim ako 2.5m potrebuje clovek stavebne povolenie. Ani garaz si nemoze postavit priamo na hranici pozemku.
Odpovedať
@klaudi_paulik No pravdupovediac, obavam sa, ze s tým nič neurobíte. Na vysvetlenie - náš stavebný zákon je robený tak, že v prvom rade sa snaží aj nelegálne stavby zlegalizovať. Postup je v podstate rovnaký ako pri stavebno povolení, čiže pozrie, či je stavba v súlade s územným plánom, či je v súlade s verejným záujmom (to sú tie vyjadrenia dotknutých orgánov a správcov sietí) a či spĺňa podmienky vyplývajúceho zo stavebného zákon a príslušných vyhlášok - hlavne 532/2002. V tomto prípade by muselo byť v územnom pláne definované, že takéto niečo nie je možné urobiť, taktiež skúmanie verejného záujmu je tu značne obmedzené (nie je dôvod, aby sa k tomu ktokoľvek z úradov vyjadroval - správcovia sietí s tým nič nemajú ani príslušné odbory na okresnom úrade či iné úrady). Takže v tomto prípade to vidím, čisto na posúdení stavebného úradu. Môže si vypýtať svetlotechnický posudok, ale nemyslím si, že ten niečo ovplyvní. Môžete sa odvolať na §4 vyhlášky 532/2002. Avšak čo je hlavné, aj keby to susedovi stavebný úrad zamietol, nariadil odstránenie tej nepovolenej prístavby, je u nás problém s vymáhaním takýchto rozhodnutí. Stavebné úrady aj vydávajú rozhodnutia o odstránení nepovolenej stavby, krachuje to však potom na výkone takéhoto rozhodnutia. Preto je možno snaha všetko zlegalizovať, lebo aj ked sa nariadi odstránenie, tak to sa potom už nevykoná. Museli by to obce robiť na vlastné náklady, tie si nechať preplatiť stavebníkom a do hry nastupuje aj súd, na ktorý sa moze stavebník obrátiť, kedze vlastníctvo je nedotknutelné. A teda myslím si, že toto nedopadne vo váš prospech, aj ked mi je to luto, lebo je to esteticky niečo hrozné a v takýchto prípadoch lutujem, že nemáme nejaké centrálne posudzovanie estetiky aj na úkor vlastníckych práv, lebo aj priestor kultivuje a bohuzial u nás sa dá kultúrnosť ludí posudzovať podla architektúry, ktorá je biedna.
Odpovedať
Profilova fotka
@moratibru dakujem za vecnu odpoved. Neslo by mi ani o tu otrasnu stavbu (je to fakt neesteticke), ale takto podlo na cierno to postavit a potom sa hrat na "akoze ja som nevedel, ze na to treba stavebne povolenie, atd..." Ide tu hlavne o princip. No nic. Namietky budeme mat, preluskam si zakon, a potom uvidim.
Odpovedať
@klaudi_paulik pokiaľ táto opacha smeruje do uličného priestoru, nie je zachovaná uličná čiara a preto zrejme nie je v súlade s platným územným plánom (s verejným záujmom) a SÚ by mal začať konanie o odstránení stavby.. a nariadiť jej odstránenie. Čo sa týka Vaších námietok, podaných ako účastníkmi konania o dodatočnom povolení stavby - prístavby, tak námietky napíšte svojími slovami tak, ako to cítite. Medzi inými uveďte aj to, že s dodatočným povolením nesúhlasíte a požadujete prístavbu odstrániť, nakoľko sa domievate, že prístavba smerom do ulice je postavená v rozpore s platnými právnymi predpismi a jej dodatočným povolen ím a užívaním sú dotknuté Vaše práva a právom chránené záujmy. Potom napíšte svoje pripomienky a námietky. SÚ námietky účastníkov konania je povinný vyhodnotiť súhrnne aj jednotlivo a tieto môže zobrať do úvahy alebo zamietnuť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?