Kto je môj sused

Dobrý deň. Potrebujem poradiť a samotní zamestnanci SU sa rozchádzajú vo vyjadrení. Máme 30 árovy lán zeme, šírka 17m od cesty, 100%, vlastník v intravilane, pozemok lúka ale určený na stavbu, všetko vybavené, dom 12x12m, dvojpodlažný, kotol plyn, len v rámci územného rozhodnutia a stavebného povolenia ing. SU zvolal zasadnutie za účelom oboznámenia susedov! pozemku o stavbe a zvolal skoro celú rozhádanú dedinu, ktorí sa začali medzi sebou hádať so záverom, že nedajú súhlas, kým ich pozemky nevysporiadame a neurobíme im cestu ( to len o predstave právneho povedomia občanov dediny). Môžem rozpalcelovať pozemok na lúky a stavebný pozemok tak, že budem sám sebe susedom? Vzhľadom na veľkosť plochy sa to dá a ak zmením projekt (jedna strana strechy nedodrží dĺžku 2m) a prehodnotila som niektoré veci, chcem zmenu), dodržím nutné vzdialenosti, v tej lokalite sú lúky a len vedľa nás o 4m 1 dom, môžem byť sama sebe susedom. Ide i to, aby uz ďalšie územné a stavebné konanie som minimalizovala susedov. Je scestné,aby sa majiteľ 6,27m2 z 3ároveho pozemku spod lesa vyjadroval k stavbe o 40m ďalej. Náš ing. zo SU sa bojí všetkého a mám pocit, že naše právo 100% vlastníka stavebného pozemku je diskriminované na úkor "nevysporiadanej lúky" Čo by ste poradili? Ďakujem.
Odpovedať
@ateirneh je to možné, ale bolo by to zbytočné. Účastníkom konania nemusí byť len vlastník priamo susedného pozemku, môže ním byť prakticky ktokoľvek, kto sa cíti navrhovanou stavbou dotknutý. Stavebný úrad oznámi účastníkom konania začiatok konania a umožní im nahliadnutie do spisu a podanie námietok. V tejto fáze predpokladám, že ste, aspoň tak mi to pripadá z popisu. Námietky stavebný úrad vyhodnotí a ak nie sú opodstatnené, tak zamietne. Ak budú opodstatnené, bude sa nimi patrične zaoberať. Pri veľkom množstve vlastníkov okolitých pozemkov, to mohlo ísť cez verejnú vyhlášku, ale teraz je už neskoro. Ešte dôležitá poznámka, susedia nič nepovoľujú, stavbu povoľuje stavebný úrad, oni môžu podať iba námietky. Ak je navrhovaná stavba v súlade s územným plánom a platnými predpismi, tak ide len o čas a susedia s tým nič neurobia. Stavebný úrad nakoniec stavbu povolí. Ale samozrejme nepoznám všetky podrobnosti Vášho konkrétneho prípadu. Tak to treba brať viac vo všeobecnej rovine.
Odpovedať
Profilova fotka
Mne sa k stavbe vyjadrovat mali vlastnici susednych nehnutelnosti podla uradu a nepomohlo ze susedim sam so sebou. A perla je ze najviac problemov mi robil kkt od vedla a pri tom dom sice kupil ale ani za 15 rokov nieje v liste vlastnictva a uz to riesilo aj ministerstvo a nic. Kedze sa jednalo o oplotenie mal som na haku a dokoncil nahotovo.
Odpovedať
@ateirneh mne len nie je jasne preco by ste vy mali vysporiadavat cudzie pozemky. Stavebny urad po miestnom konani pise rozhodnutie do ktoreho zapise aj namietky ucastnikov konania a zaroven v tom istom rozhodnuti moze napisat ako uz bolo vyssie spomenute ze nametky su neopodstatnene a moze vydat suhlasne rozhodnutie. Ked je takato situacia s ucastnikmi na vasom mieste by som sa este s uradnikom dohodol ze rozhodnutie roznesiete sami ucastnikom a mozu nastat dve situacie. Bud vam na mieste podpise ze sa vzdava odvolania alebo aspon podpise prevzatie. Lebo ked urad rozposle rozhodnutia tak ucastnici mozu cakat do posledneho dna kedy si to na poste prevezmu a az od toho prevzatia sa rata 15 dni kedy sa rozhodnutie stane pravoplatnym. Takze urcite chod na SU a zisti ako je to s tymi namietkami a dohodni ze si prides po rozhodnutia a roznesies ich sama.
Odpovedať
@halnas on aj povoli, sle susedia sa vyhrážali odvolávaním, odsunu začiatok stavby
Odpovedať
@wivik chceme rozniest my, ake sa vyhrážajú odvolaním
Odpovedať
@ateirneh inak pre mna to je cele na hlavu. My sme mali v oznameni o miestnom konani ze najneskor v den konania sa mozu dat namietky a potom sa uz nebudu akceptovat. Tak nechapem naco este po rozposlani rozhodnutia je ta lehota na odvolanie a hlavne ked namietky su neopodstatnene pripadne ked ani ziadne nie su. A co na tie namietky SU?
Odpovedať
@wivik no SU ze su neopodstatnené ale zakon im takú možnosť uklada 🙄 vsetko bude ok, len sa to natiahne...a druha vec,ze horne poschodie chcem zmenšiť, netreba nam take velke, ale podľa SU to uz bude ina stavba, tak cela tortura nanovo 🤦
Odpovedať
@ateirneh treba počkať, susedia na to majú právo. Treba ich upozorniť, že ak budú robiť zbytočné prieťahy a vzniknú Vám tým škody, budete si ich od nich vymáhať. Ak je naozaj niečo opodstatnené prečo chcú namietať, tak je potrebné to s nimi vyriešiť. Odporúčam, hlavne ak sú neznalí problematiky, na spoločnom stretnutí im vysvetliť o čo ide a prečo nemôžu žiadať, to čo žiadajú, resp. naopak aký je Váš zámer a nesúvisí s tým čo chcú oni a pod. ideálne za účasti znelého projektanta, ktorý im vysvetlí problematiku.
Odpovedať
@ateirneh ako myslis tym ze cela tortura nanovo. Nestaci az pri kolaudacii alebo pred nou poziadat o zmenu stavby pred dokoncenim? A ved to ze ten zakon je taky ze susedia moze robit prietahy, zbytocne natahovat cas a aj tak nic nezmenia. Samozrejme pokial ta stavba je rozumna a nikoho neobmedzuje.
Odpovedať
@wivik počas konania účastníci môžu podať námietky ak sa cítia nejakým spôsobom ukrátení alebo znevýhodnení a to v lehote ako určí stavebný úrad v oznámení o začatí konania. Potom sa na námietky už neprihliada, ako ste správne uviedli. Tá 15-dňová lehota, ktorá je po vydaní samotného rozhodnutia, už neslúži na podanie námietok na stavbu ako takú, ale slúži na odvolanie sa voči vydanému rozhodnutiu. Pre lepšie pochopenie uvediem príklad. Váš sused chce postaviť stavbu na svojom pozemku a čiastočne aj na Vašom pozemku. Sused nemá vlastnícke právo k Vášmu pozemku a ani žiadne iné právo, ktoré by ho oprávňovalo na Vašom pozemku stavbu uskutočniť. (Tu by mal automaticky stavebný úrad stavbu nepovoliť, ale pre príklad uvažujme, že to stavebný úrad prehliadol.) Stavebný úrad oznámi začiatok konania a uloží Vám lehotu do ktorej môžete podať námietky. Vy podáte námietku, že stavba nemôže byť povolená, lebo zasahuje na Váš pozemok. Stavebný úrad ju vyhodnotí ako neopodstatnenú (teraz neriešme prečo, ide o príklad) a vydá rozhodnutie v ktorom danú stavbu povolí. A preto tá lehota 15 dní, aby ste mohli podať odvolanie na samotné rozhodnutie. Je to jeden z nástrojov slúžiacich na ochranu Vašich práv. V takomto extrémnom prípade, by ste nemuseli ani podať námietku počas konania a rovno by ste mohli namietať rozhodnutie samotné, lebo nebolo vydané v súlade so zákonom. Príklad je extrémny, ale chcel jednoducho vysvetliť o čo ide v jednom a v druhom prípade. Je to jasnejšie? Ak nie napíšte, skúsim iný príklad.
Odpovedať
@halnas ďakujem 😊
Odpovedať
Manžel ma zato, ze ing.SU aplikuje paragrafy zbytocne zlozito...de facto i de jure tie pozemky su lúky trávy, nie stavebné parcely, tam sa ani nesadi, byva tam jedna pani a je koniec dediny, dom splna kritériá vzdialeností, architektúra nenarúša dedinu, kurenie plynom.. nasa stavebna parcela je obklopena Ekovou parcelou luk- ( nase) my sme 100%vlastnici, tak naco vola 2.stupnovych susedov ? Tak nech vola aj 3st....kde je ta hranica koho ano a koho nie? Chcem zmenit projekt,len uz tých ľudí nechcem stretnut opäť...oni sa hadali medzi sebou a po nas chceli, aby im manzel riesil ich 50rocne spory. Chyba im zakladna katastrálna znalost 🤦ak zmenim projekt zásadnutie na novo
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
môžete požiadať o pridelenie spisu inému stavebnému úradu
Odpovedať
@jan45 dospeli sme k bodu, ze toto riesime
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@jan45 toto by ma zaujimalo, ze ako sa to da urobit. Ten postup ako nato. Dakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Tema sedi - opytam sa. Kto je moj sused: Mam kupeny pozemok, kde z lavej casti je sused moj brat, z pravej casti je orna poda, ktora ma majitela - suseda z pravej casti kupeneho pozemku. Oproti je obecny pozemok, nejaky areal. Moja otazka znie: kto vsetko bude prizvany ku stavebnemu konaniu? Bude to aj sused mojho brata alebo len susedia, ktori susedia s mojim pozemkom? Bude to aj sused oproti mojmu pozemku? Alebo len zlava a zprava? Dakujem.
Odpovedať
Ku konaniu su pozvane vsetky strany z ktorimi susedis aj predok aj zadok pozemku aj ak tam je cesta vlastne vsetci
Odpovedať
@vlado1992 zlava - brat zprava - sused zozadu - statne lesy (ale nevedie tam prijazdova cesta) z predu - obecny areal Dalsi rad uz nie, ano?
Odpovedať
Nie dalsi rad uz nie iba po jednom okolo teba
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?