Čo v takejto situácií?

Dobrý deň, opíšem vám situáciu a ak má niekto s tým skúsenosť budem vďačná za rady. Jestvujúci dom postavený v 70 rokoch- stále obývaný pripojený na IS. Vzadu na pozemku domček cca 60 m2 (hospodárska budova)- na katastri vedené ako zastavaná plocha. Otázka na vás keď sa táto budova podľa vypracovaného projektu prestavá na RD s tým, že pôdorys pôvodnej zostane zachovaný ale bude pristavené poschodie- ako postupovať- nemusí to byť nutne RD môže sa to nazývať aj rekreačná chatka. Na úrade bolo poradené- postavajte tam čo chcete a potom sa to zlegalizuje... no neviem či to je také easy. Ďaľšia vec osloviť ZSE a dať vlastnú rozvodnú skriňu alebo sa napojiť z toho jestvujúceho domu a s vodovom to isté... Riešil niekto podobnú situáciu? Ďakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chilim:

Dobrý deň, opíšem vám situáciu a ak má niekto s t…
@chilim ...zaujímavá reakcia úradu.. asi mala padnúť otázka, že to chcete teraz riešiť a nie potom.. čo sa týka úradu, Vám radu nedam, no čo sa týka druhej časti otázky, či sa napojiť na jestvujúce IS.. veľmi veľa faktorov treba zohľadniť. Prístup k "novému objektu", čo potom, ak sa náhodou pôvodný dom bude chcieť predať, ak nastanú rodinne nezhody a nasrany brat Vás vypne atď atď... nie je nad to, mať všetko svoje..
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od chilim:

Dobrý deň, opíšem vám situáciu a ak má niekto s t…
@chilim na katastri by mali mat zaznamy, kedy bola ta budova postavene a vies zistit, ci je legalne postavena. Ak nie je, tak si daj na obci urobit papier, ze budova bola postavena v tych 70-tych rokoch. To je prva vec pre legalizaciu stavby. Na urade by ti mali vediet povedat apson to, ci potrebujes na rekonstrukciu povolenie alebo staci ohlasenie. Spravidla ak sa zasadne nemani vzhlad stavby, tak staci ohlasenie. Ale ak chcete nadstavovat, tak oficialne by ste mali ist cez stavebne povolenie. Po kolaudacii zapis stavby, k tomu zrejme aj zameranie geodetom (ak na katastri chyba). Lebo ak by ste chceli v buducnosti predat a kupujuci bude chciet brat hypo, tak banka zisti, ze stavba nie je zapisana a budete to musiet riesit. Pisem z vlastnej skusenosti, tiez sme museli riesit. Siete si dobre rozmysli, ako sa pise vyssie. Lebo ci to niekomu prenajmete alebo budete chciet predat, lepsie je mat vlastne merace a vediet presne rozuctovat. Je vela prikladov, ked sa rodina rozhadala (v lepsom pripade) za peniaze. Detto pristupova cesta - premyslite dobre, kadial pojde, pripadne ci sa v buducnosti bude dat pozemok rozdelit a pod cestou mat vlastny pozemok, alebo mozu ziadat prechodove pravo cez vas pozemok.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sissik:

@chilim na katastri by mali mat zaznamy, kedy bol…
@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je legálna- zakreslená na katastri ako zastavaná plocha a nádvorie. Na úrade sa s tým evidentne nechcú moc zapodievať. Išlo iba o to, že spraviť z tej budovy domček na bývanie- nemusí mať súpisné číslo kľudne stačí ak to potom zapíšu ako rekreačný dom. S tými vlastnými IS je dobrý postreh- nikdy človek nevie čo bude za 5-10-20 rokov... Zakreslila som situáciu len tak pre info aby ste si vedeli domyslieť ako to vyzerá. A myslíte, že je jednoduchšia cesta teraz všetko postaviť a potom žiadať o zapísanie plus doložiť vyjadrenia atď alebo najprv byrokracia a až potom, nazvime to rekonštrukcia.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od chilim:

@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je …
@chilim ja by som radsej asi papierovacky. Lebo staci nejaka prajna osoba, ktora ta uda ze stavias nacierno. Potom sa k tomu prida starosta, ktory chce dodrziavat zakon a skoncis s pokutou za ciernu stavbu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chilim:

@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je …
@chilim Ak začne platiť nový zákon, tak by sa ti to už nemalo podariť zlegalizovať, aspoň taký je plán. OK, ale zatiaľ platí starý. Určite si to poriešiť vopred, je to lacnejšie, pri dodatočných povoleniach sa platí trojnásobný správny poplatok, takisto by stavebný úrad mal vyrúbiť pokutu, aj keď teda na obciach sa s tým nepaprú a vedia dať pokutu 10 eur. Čo sa týka súpisného čísla, tie sa vydávajú aj na takéto stavby, každá stavba má súpisné číslo. Osobne by som v živote takto nestavala, aj keď viem, že to ľudia takto robia, ja tam vidím viac problémov. Tieto spoločné dvory sú jeden mega slovenský nešvár.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od chilim:

@sissik a @brapene ďakujem za reakciu. Stavba je …
@chilim pokiaľ je to tvoje na liste vlastníctva tak sa napoj na siete z RD, taký malý domček ťažko bude niekto kupovať , ak by som to vlastnil ja nikdy by som to nepredával už len preto aby som mal väčšie súkromie, ja som tak nepredal veľkú časť záhrady aj ked ju neobrábam rastie tam všetko možné od biliniek až po stromy,
Odpovedať
Nie je to nelegálna stavba- na katastri zapísaná je. Ten zákon sa podľa mna týka stavieb, ktoré budú postavané (od základov) po 1.4.2024 vtedy už nebude možné dodatočne zlegalizovanie. Opravte ma ak sa mýlim. Situácia sa ma tak, že dobrý kamarát má ženu a dieťa, bývajú spoločne v jedej domácnosti s rodičmi... ten domček je ako dočasne riešenie aby mali vlastné súkromie ale rodičovský dom na tom pozemku neplánujú predať- keď sa niečo stane s rodičmi budú tam bývať oni- tento maly domček nechajú deťom... pozemok a stavať nový dom sa neoplatí tak isto ani platiť niekde nájom... chápete. Takže vízia je taká- z tej (momentálne) hospodárskej budovy inak využívanej ako letná kuchynka a sklad spraviť jednoduché bývanie, dostavať vrch kde budú dve/tri izby a dole kuchyňa, obývačka kúpeľňa... pôdorys stavby sa nebude meniť. Na úrade sa pýtali tam im povedali citujem: spravte si to ako chcete potom sa nasledne budú riešiť papierovacky. Ak je teda nevyhnutne najprv vybaviť stavebné povolenie lebo existujúca stavba presahuje 25m2- okej to som chcela presne vedieť- iba ich správne nasmerovať nech potom nie sú zbytočne problémy. Ďakujem :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?