V ktorej fáze je najlepšie prerušiť hrubu stavbu z finančnych dôvodov?

Zobraz úvodný príspevok
Chcem sa opýtať, že v ktorej fáze je najlepšie prerušiť hrubú stavbu, keď dôjdu financie,resp.ak zistím,že sa do rozpočtu nezmestím?Chcem podotknut,že pracujem sezónne v zahraničí a poprípade by som prerušil stavbu ,zarobil peniaze a neskor pokračoval v stavbe.Za info vopred ďakujem.
Odpovedať
1
2
@sysell takže,ak mam pozemok, staci mi vybrať projekt domu, kupiť a mať aspon 20 000 eur?a tie mi stacia na hrubu stavbu po strechu?
Odpovedať
Profilova fotka
@weggie pozor na zdravie pri tej svojpomoci @zeppelinde pozri si, čo ťa čaká napr. tu http://www.modrastrecha.sk/blog/topvi... nerob základovú dosku, je to otázka 2-3 týždňov, ale nič sa jej cez zimu nestane, ak budeš silou mocou tú dosku mať...
Odpovedať
@weggie ved teraz sa snažim informovať,ako je to s etapami, že ked nahodou kupim projekt, oplotim, kupim vozik a tažne a ostane mi cca 23-25 tisic eur, do akej hrubej stavby sa mozem pustiť?čo ak ma zaklady vyjdu na 10 000?dam to este za tych 15 000 zvysnych pod strechu?zaleži od velkosti domu..chapem..tak napriklad tento projekt : http://www.projektydomov.com/projekty... niekolko nasobne ospevovany projekt domu, kolko by podla teba stala hruba stavba po strechu plus okna a dvere?
Odpovedať
@zeppelinde len material.. resp 4000 + dph, vratane DT do pasov, beton + pumpa, potrubie (odpad), vykop bagrom (200) do beznej hliny. + kari a betonova platna 15cm. a salovanie styrodurom. ale da sa aj salovat drevom namiesto DT/styroduru, sposobov je mnoho.. beton ma variabilne ceny. toto je odhad na 100m2 zakladovej dosky. praca by bola od 1600eur vyssie, co som mal ponuky. priemer je tak 2500.. zapadne SR, cize ak si z popradu, mozno o nieco menej.. ale o vela asi nie.. inak odporucam stavebny dozor, alebo aspon niekoho, kto naozaj vie hladat chyby, ak robis sam, alebo aj cez firmy, zivnostnikov, partie, kohokolvek. chyby typu: ideme na betonovu dosku/platnu, ideme ju urovnat, sup sup sup, dlha lata, urovnava sa a vzniknu ostre vlnky.. tie ak neosetris, mozu ti o 10+-20 rokov roztrhat hydroizolaciu (ipu, alebo asfaltovy pas) a na svete je nejaky ten pruser.. alebo chyby, ze zle vymeraju zakaldovu dosku, +-10cm a podobne, moze ist sikmo.. nakrivo.. moze projektant zle odhadnut podu, moze byt prilis piescita, moze potrebovat armovanie pre istotu, velmi tazko povedat, kolko chyb tam moze byt.. zateplit ludia zatepluju aj POD doskou.. niekto nad.. niekto aj aj.. treba pouzit spravny beton na dosku/platnu co sa tvrdosti tyka.. velky pozor aj na vysku voci okolitemu terenu.. je rozdiel byt nad terenom 5cm, 15cm alebo 25cm, kazdy ma iny vkus a argument..
Odpovedať
@weggie motal som sa po pozemku a vedla už stavaju nejaku garaz susedovi, akurat mali pauzu a tak mi asi majitel firmy doniesol vizitku,že keby nahodou...tak s nimi by som sa aj mozno dohodol o tej zakladovaj doske,ale ako vidim,skor ma ludia odhovaraju od zacatia stavby tych základov, že to asi nebude vyhrá skončiť práve tu.i keď všade naokolo máju ľudia postavene tie dosky a asi cakaju ,že vyzrejú. Podla mna,keby zrela ta moja cely jeden rok, do budúcej jari,tak by jej to až tak neuskodiloI keď ty tvrdis,že sa možno s tymi 25 000 zmestím možno aj pod strechu s oknami.
Odpovedať
Ale ved 7000 eur za základy položene živnostníkom s partiou pod Tatrami, si myslím,že je to skvela cena... len či reálna:-)
Odpovedať
@zeppelinde silne odporucam si premysliet ci chces katalogovy projekt, alebo vlastny, jedinecny na presne tvoj pozemok, zoci voci slnku a svetovym stranam, ktore znacne ovplyvnia vsetko mozne. ja som kupil 1 katalogovy, 2400 ci 2600 eur a hodil som ho do kosa.. mal neuveritelne vela chyb, dispozicnych, konstrukcnych, dokonca ani schody nevypocitali dobre a tepelne straty, plusby sa nehodil na dany pozemok, ani esteticky :D to je tak ked ma moja zena "aha moment" dalsi som si sdal spravit namieru, pan projektant/architekt to tiez domrvil, ale uz to bolo lahsie pozmenit. trochu okna, trochu miestnosti, okrem nosnych stien/murov na druhu stranu, na prvy pohlad sa mi ten bungalov paci kuchyna OK, obyvacka velka chodieb pomerne malo, izby OK az na tie 13,5m2, ale .ta prieka tam byt nemusi., spalna tiez celkom OK, nevelka, ale netreba velku. kupelna luxus, ale 3wc neviem ci treba, ale toto su tie detaily, ktore su irelevantne, podstatne su nosne muriva.. a ako je reisena strecha, ci nebude draha, ale do toho sa nevyznam. 149m2 zastavana plocha, no to je vacsia ako moja 100m2.. ale neviem aky tam bude rozdiel v betone... treba si rozmysliet, ci chces spalnu do ulice (ak je ulica zo strany vchodu), a ci treba vstup na terasu cez obe izby/detske... ale to je stale detail.. pozor na prehrievanie cez tak velke okna.. ale stale sa to da riesit.. ale cim skor toto premyslis a vyspekulujes, tym elegantnejsie a lacnejsie to bude, ako potom kupovat drahe tienenie.. v lete priehrievanie a tak.. najdolezitejsie je, ci sadne na pozemok voci svetovym stranam.. cize je dost mozne, ze doska nebude 5 tisic na material ale dajme tomu 7000, az 7500 - fakt neviem, porovnavam len podla svojho :D no a praca k tomu.. potom potrebujes murivo, veniec, nejaky ten strop, dreveny by bol asi najlacnejsi a strecha.. 150m2 zastavana moze mat strechu tak 220m? niekde som cital, ze do 20eur/m2 aj s pracou a materialom mozu ist strechy, ale je to extra hruby odhad, to by bolo 4400.. velke okna su drahe okna.. ale su pekne :D musis sa viac pytat, aj tu na fore, ludia poradia :) no byt na tvojom mieste, vypocitam co najpresnejsie, ale nie na chlp, kolko by vysiel material. a ked bude tato suma, ta sa velmi nemeni.. ak stavias blizko hranic, skus aj zahranicie.. mozno bude stastie, ak nie, skus take stavebinny, ktore maju dobre meno.. ked budes mat sumu v rozmedzi +-10% za material od zakladov az po skridlu resp hromozvod.. tak mas polovicu za sebou, teraz mozes ziskat cenu prace majstrov.. ja som platil 30eur/m2 za komplet zaklady s doskou na kluc. ale je to drahe, hladal by som lacnejsie, alebo dnes by som sa na to fakt vy*** a robil to vlastnou rukou.. ale to len preco, ze mam relativne habadej casu a nervy na ceny prace na trhu. ale to je mimo temu :D kazdopadne, nemozem si to odpustit, zas upozornujem, treba kontrolovat kazdeho :D lebo chyby su velmi drahe... resp mozu byt drahe.. ale zas extremne hrubu, ak zaklady by si mal za 7 material + 4 praca, si na 11, murivo 5, si na 16 + 1 za pracu, si na 17.. este treva veniec, ten len tipujem za 2 material plus praca. sme na 19, mozno aj 20 lebo hydroizolacia a blbosti male co cenu zvysia, strecha neviem, lebo to nie je jednoducha Ackova laicky povedane. a komplet strecha za 5 tisic, to asi nepojde.. to urcite nie, pretoze mne bramac klasic vypocitali na 2600eur, a to mam 150m2 strechu iba.. chyba tam drevo, to moze byt 200eur za m3.. a praca okolo toho. tak si to mozes matematikou vynasobit asi 1,5 nasobkom.. inak blbosti typu.. odkvap.. to hned moze byt dalsich 500eur navyse bezproblemov.. to sa fakt nezda.. elektrinu tam natahat, ak ju chces hned.. ak nie tak centrala.. voda by sa zisla.. ale vsetko sa da externe doniest, alebo od susedov..
Odpovedať
@weggie a mysliš,že tento projekt je tiež domrveny? samozrejme ,že tri WC je dost sci fi...to by som mu zavolal,že toto nie,pan majster.. 13,5 je na jednu izbu malo metrov štvorcových? kolko tu odhaduješ cenu hrubej stavby?
Odpovedať
@zeppelinde upravil som prispevok, takze od "no byt na tvojom mieste,' to mozes precitat :) no, nie som odbornik an projekty, nechcem sa do tej pozicie stavat, tento sa mi paci, neviem ci konstrukcne je jednoduchy a tak.. ale videl som mnoho horsich, tento je celkom sikovny a 120m2 uzitkova je perfektne, ani malo, ani vela.. 2+1 pripadne 2+2 ludi to podstresi v pohode :) no 13,5m nie je malo.. defacto staci, ja som mal taku spalnu nedavno, teraz mam 16m2 spalnu, je to dobre.. ale nie byt cely den v tej izbe.. vlastne ano, je 13m2 OK, lebo neprekuris vela, nebude draha stavba.. je likvidnejsi lacnejsi dom, mensi dom.. nebude to ako vo filmoch, ze letisko izba, ale to nevadi.. je to OK.. je pravda ze je zbytocne nafukovat izbu, lebo ak uz mas dvor, je lepsie byt na nom :) velka obyvacka nahradi mensie izby, tj, potiahne , 30m2 na obyvacku je super.. ja mam 22m2.. ale bol som v izbach o 30m2.. a je to prijemne priestranne.. ale na detske fakt netreba.. aj tak tam nebudu casto, budu v skole, ked spia netreba halu a kamosi atd.. pre tych nestavias dom, cize menim nazor a je to OK priestorovo ;-) racionalne...
Odpovedať
Ked vobec postavim dom,tak moje deti mozu byt radi, že maju kazdy jeden samostatnu izbu:-)ja som to stastie nikdy nemal:-)
Odpovedať
Takže odporučate postaviť aspon zaklad a pošetriť trochu?či ani tu zakladovu dosku nemam robiť?
Odpovedať
@topvideo ano zdravie, ale tvarnica ma 25kg, ak je mokra, dajme tomu 30kg.. treba ju dvihat, je to na hrane bremena, ktore by clovek asi mal dvihat cely den (50-100ks?), treba dvihat nohami-stehnami, nie cez chrbat.. treba si oddychnut, hydratovat sa, jest, oddychovat/spat a regenerovat sa. samozrejme zlate pravidlo, radsej robit obden a nie 7 dni v tyzdni tahat 12tky.. pevne verim a zaroven aj dufam, ze tieto jednoduche pravidla mi prinesu lepsie sance proti zraneniu.. ja ti neviem.. zeny v sklade a obchodoch tiez dvihaju 20kg bremena.. 8 hodin denne.. za 400-500eur.. a makaju dekady murari neumieraju v 30tke.. a zenu sa, lebo musia, ja by som toto niekomu za peniaze nerobil, neuzivilo by ma to, piplem sa s tym, ale paradoxne, makam bez prestavky, svojim tempom, nemam fajciarsku, ani obednu, malokedy mi niekto stiha.. a to nemam zdravie 100% uz dnes, mam zranenie z dectva.. nuz okolnosti ma nutia robit, co robim.. ale bavi ma to - radost ked polozim tvarnicu presne ma posuva vpred.. ale neviem no.. preklady a 30kg+ bremena na 1 osobu je nutne dvihat v 2-3-4 ludoch, nech kazdy nesie znesitelne bremeno.. skrabance na rukach a prsty rozdrvene kladivom nepocitam, to sa moze stat aj pri kelpani reznov, a osobne skusenosti, supa gumenym kladivom do prstu je nic.. boli to ano, ale zatvorit si prst do zadnych dvier na fabii ma boleli dlhsie a 3 tyzdne som mal cierny prst :) to vsetko preto, lebo som sa ponahlal k lekarovi a nebolo kde parkovat/zastavit.. a priznajme si, sedenim za pocitacom sa kur**.. pardon, krivi chrbtica tiez a znacne... ja mam skoliozu z toho zranenia, nemal by som sediet za PC.. ale nemozem prezit svoj zivot na voziku, pokial k nemu nie som priputany.. musim sa hybat.. ale nemam nervy na rehabilitacie pilates ci jogu, plavat nemam kde, techniku tiez nemam vymakanu (ale to je to posledne co sa da nazvat vyhovorkou). tak neviem no, uvidime :) ale rozhodne dam vediet na jesen, ako som dopadol.. ak dozijem..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zeppelinde pýtaš sa stále to isté, touto otázkou si začínal :-D
Odpovedať
@topvideo už som ako papagaj:-)
Odpovedať
@zeppelinde nuz, to musis posudit sam.. lebo za tu dobu co budes mat prestavku sa moze vela zmenit, ty, ludia, rodina, okolnosti, nazor na zivot, dom, podorys.. teoreticky si ale myslim, ze ani 1 z moznosti nie su fatalne - nie az tak strasne, aby to cloveka zrujnovalo, len sa pouci, budes v minuse par tisic, ak vyberies zle.. nic hrozne.. ale to je len moj nazor.. a dam ti zivotnu skusenost.. pozemok som kupil za 20, predrazeny na danu lokalitu, ale ser to cert.. vyhodil som 1 projekt a nejaky cas v hodnote cca 2500e.. kupil novy, plne ho zaplatil.. cize do pozemku som vrazil v tom case uz 25000, uz som v minuse, ak s tym seknem.. ale tak po roku a nieco som si objednal zaklady s plantou.. 7 tisic, mohlo to byt 5500.. ale uponahlal som sa.. cize mam v tom 32 + siete.. cize 33.. kopec nervov, neistoty a neznalosti. a mam tam len platnu :D teraz si taham murivo.. uz tvrdo a sam, miesat maltu sam, prvy rad sam, opalovat sa tam sam.. prvy rad ma stal 4 dni. ale 5-6 hodin denne.. pricom ja nie som fyzicky pracujuci :D suseda sa smiala, ze mi to ide pomaly, ano.. ved v den cislo 1 som polozil hadam len 12 ci 15 tvarnic :D uz len to lepenie asfaltoveho pasu.. niekde som cital ze 2 hodiny.. ano urcite.. mne to trvalo asi tak 6.. mozno 5.. ale druha vrstva potom.. cize to je a bude velka zabava.. treba to brat s humorom.. peniaze nie su vsetko.. risknes, zistis.. :D mas asi tak 2 moznosti. 1. nechat to na ucte, (nezarobis) 2. spachat to cele a potom budes pokracovat ten prvy bod, je aky je, je to kupovanie si casu, inflacia 1 rok nezohra rolu podla mna az tak. ale ten druhy bod, niekto lepsie dycha ked uz trci zakald zo zeme, niekoho to stresuje ze len trci len zaklad a nehybe sa to.. @topvideo, ale aby som bol uprimny, strach zo znicenia zdravia ma samozrejme neopusta. je to demon ako vlastny tien
Odpovedať
ale clovek nikdy nevie, kde bude a co chce o 1-2 roky.. zivot moze zmenit toho vela.. a nemusi.. kazdy mame sny.. niekto ich predpovie dokonale presne, iny menej. a co je skor? vajce sliepka? premenme to na co je pravdivejsi vyrok? mat dobry odhad kde skoncim o 2 roky, alebo mat talent presne dosiahnut ciele za 2 roky?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Celkom by ma zaujímalo ako dopadol celý ten priebeh až do konca. Podarilo sa to?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?