Stavba domu (2022) - financovanie

Dobrý deň, mám jednoduchú otázku, na ktorú predpokladám bude zložitá odpoveď 🙂 Vlastním pozemok v hodnote cca 14 000 EUR. Pozemok je v obci, kde stojí m2 cca 20eur. Mám vlastné finančné zdroje vo výške 20 000 EUR. Plat 1 000 EUR v čistom. Chcel by som postaviť svojpomocne tento dom: https://www.djsarchitecture.sk/projek... píšu, že stavba na kľúč je cca 140 000 EUR, predpokladám, že to ale bude viac. No a teraz konečne tá otázka. Poskytnú mi v banke hypotéku v požadovanej výške? Predpokladám, že budem potrebovať okolo 100 000 EUR. Ďakujem za odpovede.
Odpovedať
1
2
@jozefjuraj podľa pravidiel NBS a vzorca (plat x 12) x 8, čo je v tvojom prípade (1000 eur x 12 mesiacov) x 8 rokov maximálne 96 000 eur, ale to je vzorec maximálnej hypotéky a potom ešte banky zohľadnujú iné veci, ako úverovú minulosť, bonitu klienta, stress test (pripočitávajú cca 2 % k úroku, ktorý ti ponuknu ak by v minulosti išli hore úrokové sadzby či by si bol schopný splácať) a pri tejto dobe určité pozerajú aj na prácu, ktorú robiš či nieje veľmi riziková (hlavne gastro, turizmus a pod.) a na tom už doplatilo v tejto dobe pár mojich známych bohužiaľ.
Odpovedať
@jozefjuraj je to taká dlhá maštaľ bez garáže. ak sa ti to páči, choď do banky a spýtaj sa, či Ti na to požičajú. Ja byť na Tvojom mieste, s tvojím príjmom, tak to radšej neriešim.
Odpovedať
@fenix8 prácu mám práveže v týchto časoch stabilnú. Jeden z najstabilnejších sektorov. Úver som ešte nemal nikdy žiadny.
Odpovedať
@fenix8 a chcel by som začať tento rok na jeseň (základová doska) a potom na jar 2023 vytiahnúť múry. Predpokladám, že sa mi podarí za toto obdobie ešte nasporiť ďalších 10 000 EUR.
Odpovedať
@milan_toman mimo oficiálneho prijímu, ktorý viem vydokladovať mám ešte aj iný príjem, čo činí cca 300-400 EUR/mesiac, ale to banku asi zaujímať nebude, keďže to neviem zdokladovať.
Odpovedať
Fuha, no 1000€ v cistom nie je dnes vobec ziadne terno na byvanie v byte. Ja by som s takym malym prijmom neuvaoval nad stavbou domu. Hypo ti mesacne zozerie 400€, dalsich 200€ das minimalne na enerigie, odpady, internet, vodne, stocne…. a ostane ti skromnych 400€ na zivot (zriadenie, strava, bezin, servis auta….). Bude to trapenie.
Odpovedať
@pier vyššie som písal, že mimo tohto oficiálneho prijímu, mám ešte iný, ktorý neviem zdokladovať. Ten činí cca 300/400 EUR/mesiac.
Odpovedať
@jozefjuraj Ono to, že si nemal nikdy úver je o to horšie, lebo banka ma radšej, keď človek už mal niečo v minulosti a vedia si overiť, že to splácal, ale tu ti môžu ľudia niečo povedať, ale presné ti to povedia len v banke a tu sa len dopletieš, lebo každý je posudzovaný individuálne v bankách.
Odpovedať
@fenix8 ešte ma napadlo, že mám auto, ktoré bolo kupované na leasing za 30 000 EUR a už je splatené, momentálne má hodnotu nejakých 15 000 EUR, tak možno ešte to by som predal a kúpil niečo staršie lacnejšie (za 4-5tisíc). Poprípade to banka berie v úvahu, že som to riadne splácal bez akýchkoľvek problémov?
Odpovedať
@jozefjuraj čo viem leasing neide cez banku a pri leasingu sa ani neoveruje tvoja úverová zadlženosť, ale len vyška príjmu, lebo auto ti zaplatí lesingovka a ona je vlastník a keď neplatíš tak ti ho vezmu, takže to si banka nevie overiť.
Odpovedať
@fenix8 sakra, začínam mať pocit, že mi to fakt neschvália, alebo len nejakú čiastku, ku ktorej budem ešte potrebovať značnú rezervu.
Odpovedať
sak treba ist do banky a spytat sa ...to je ako pytat sa, myslite, ze ma doktor dokaze vyliecit ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@jozefjuraj Hypotéku ti schvália, len otázka v akej výške, ale ja osobne by som do stavby domu s 1000 eurami nikdy nešiel, lebo to nieje len splátka hypotéky mesačne, ale aj treba platiť energie a dalšie veci a ešte žiť a pri dome su výdaje vysoké a v dnešnej dobe, keď človek nevie čo bude zajtra či PHM nebudú stať 2 eura, alebo plyn a elektrika nebudú tak drahé, že ľudia sa začnu naspät vracať k drevu boh vie...
Odpovedať
@jozefjuraj ako uverova historia to urcite pomoze. Vacsina leasingoviek patri do bankovych skupin, tam sa aj pri leasingu overuje celkova zadlzenost (ak to nie je leasing s 50% a viac akontaciou). Drzim palce sny si treba plnit.
Odpovedať
@shadowmilan to je jasné, že tam pôjdem. Skúsil som aj tu, či náhodou niekto nemal podobnú skúsenosť...
Odpovedať
@pier no to nieje pravda, lebo aj banky maju svoje leasingovky, ale ostatné leasingovky na trhu určite nepatria pod banky a logicky majiteľ auta je lasingovka a ona si požičiava peniaze od bank na tie auta, takže banku zaujíma či platí lesingovka a nie či klient platí leasingovke.
Odpovedať
@fenix8 tak reálne to je tých 1300/1400 ale aj tak ani to nieje bohviečo. Musím si to ešte všetko poriadne premyslieť, určite nechcem živoriť s nulou na účte.
Odpovedať
@jozefjuraj je to na tebe, ale všetko si prepočitaj, lebo musiš myslieť aj na to, že svet a život nieje vždy dopredu jasný a nikdy nevieš či nedajbože neochorieš, alebo niečo iné prídeš o prácu atď. a pri dome a hypotéke by aspoň podľa mňa mal mať človek životnú poistku čo tiež niečo mesačne stojí, mal by mať rezervú v prípade výpadku príjmu, opráv a keď to chceš robiť svojpomocne tak to je tiež dosť náročné na čas, energiu atď...
Odpovedať
@fenix8 životnú poistku mám 🙂 aj sporenie investičné (s fixom na 7 rokov, momentálne ho mám 4tý rok.) a sporenie na rezervu.
Odpovedať
@fenix8 ked myslis… Robil som 2,5 roka credit risk manazera v leasingovke.
Odpovedať
@jozefjuraj Vidím že máš reálny splniteľný cieľ a reálne očakávania. Ak budeš dodržiavať rozpočet domu a držať sa v materiáloch pri zemi zvládneš to.
Odpovedať
@pier ked ty myslíš, teda vieš...
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefjuraj ahoj kedze mas pozemok a pociatocny kapital nemas problem, kup projekt vybav stavebne povolenie, vystavaj kolko dokazes, aspon 1m obvodove steny a mozes ist do banky vybavit uver, 100k to mas cca 350-400€ mesacne podla urokov, v aktualnej energetickej A0 dobe nebudes mat vysoke naklady na dom kludne cca 100€, takze ti este moze zostat dost na zivot..
Odpovedať
Profilova fotka
@jozefjuraj ideálne keby idete dotoho aj s nejakou partnerkou, no ale aj keď nie je tá možnosť tak určite to nebude stratené, okolo 90k možno banka dá. Myslím že svojpomocne by si to nejako zvládol, na dosku by si zhruba mal (pri tej výmere+-13k) no potom nejako skúsiť do metra vytiahnuť tie múry a žiadať o hypo, keď máš stabilný príjem a dokážeš si ešte privyrobiť tak určite nebudeš živoriť ako tu poniektorí píšu, kto počtuje, ten gazduje....
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, ja som išiel do stavby domu s menším príjmom ale za to pozemok som kúpil dávnejšie. A potom som mal našetrené. Ale hypotéku som dostal cca 80 000 tisíc. Mal som to ako 8.25 násobok príjmu. Pokiaľ ste ešte nemali hypotéku tak Vám dajú 9 násobok platu skôr na koľko je to prvá hypo. Ja už som mal druhú čiže mi dali menej. Ďaľšia vec je že pokiaľ máte ešte príjem napríklad s nájmu tak niektoré banky to tiež akceptujú ale iba ako 3O% alebo 50% čiže sa dá krásne stým pohrať. Čiže určite treba mať dobrého finančného poradcu. Na koľko začal teraz ďaľší kvartál tak si treba pohnúť so žiadosťou o 9 násobok hypo na koľko je väčšia šanca na schválenie keďže ešte nevyčerpali objem. Keď neschvália 9 násobok môžu dať 8.5 ale to je jedno minimálne dajú 8 násobok. Samozrejme to platí keď človek má nejaký majetok, ktorý môže založiť. Vo vašom prípade keď chcete hypo 100 k tak zakladaná nehnuteľnosť musí mať znaleckú hodnotu min. 125k 80% berú banky max. Ďaľšiu radu. čo som spravil ja tak som jednoducho zmenšil nároky že som išiel so 4 izbového na 3 izbový dom a s hrubej stavby na klúč v podstate 😄 čiže pohoda klídek a tabáček a dom tento beriem ako kapitál teoreticky s ktorým sa bude dať pracovať. A bude hlavne do pohody splatiteľný a aj bude mať nízke náklady čo v tejto dobe poteší 🙂
Odpovedať
@jozefjuraj ja to vidim na klasiku. ak si sam a mas 1400 v cistom, nevedies nejaky spolocensky zivot, budes zrat suche rozky ako vojak v zakope, tak chod do toho. ked ten projekt zjednodusis a postavis sam a budes v spartanskych podmienkach na tej stavbe aj byvat tak sa moze podarit.
Odpovedať
Pozeral som projekt, pri dnesnych cenach to za 100 nedas…ludia pisu,ze jasne pohode das cital som komenty..ale kedy ty ludia stavali?? Ja staviam teraz a sused my neveri ze je vsetko take drahe lebo on dostaval dom 2019!! Fakt nechcem ta strasit ale zrataj si naklady to jest projekt a vybavenie,inžinierske siete( voda,kanal,elektrina) stavba domu,zariadenie domu,plot,brana a uprava terene kolo domu…pri dnesnych cenas to proste nedas za 100tis..ja staviam bungalov svojpomocne +zivnostnici..ziadna vila 130m2 …uz mm 80tis minute a to mam len hrubu stavbu..projekt+pripojky(voda,kanal,elektrina) ma stali 9tisic..musis si vsetko zaratat ne ze len stavba holodomu
Odpovedať
Pripájam sa k názoru od leilak1: "Vidím že máš reálny splniteľný cieľ a reálne očakávania. Ak budeš dodržiavať rozpočet domu a držať sa v materiáloch pri zemi zvládneš to." Zapamätaj si, že keď sa pre niečo rozhodneš, všetko sa dá. Chce to však ísť vytrvalo po zvolenej ceste. V prvom rade všetko konzultuj buď s bankami alebo fin. poradcom. Potom so stavebným úradom. Tu na MS je to skôr o ....neviem ako to nazvať, no mám dojem, že okrem pár pozitívnych ľudí, ktorí nielenže poradia ale aj povzbudia .... sú tu aj takí, ktorí .....hm...ich reakcie skôr odrádzajú??? Takí tí tvrdí realisti až neprajníci???? Neviem to definovať, ale je to skôr taká slovenská vlastnosť. Ešte raz - banky, poradcovia, stavebný úrad - to je tvoj primárny radca teraz ☝️ Chlapec, držím palce, nech ti ten sen vyjde a ver si! Držím palce 👍
Odpovedať
Ďakujem všetkým za rady 🙂
Odpovedať
@gedy zabudol som dodať dosť podstatnú vec, inžinierske siete na pozemku už sú a 100k potrebujem z banky, ďalších cca 30k budem mať k dispozícii z vlastných zdrojov (20 už mám).
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?