Odchod z bytu a cesta k vytúženému domu

Ahojte, som tu nový a veľmi by som vás chcel poprosiť o rady ako si splniť sen. Aby som vám to trocha priblížil: Asi pred 7-8 mesiacmi sme sa rozhodli s manželkou kúpiť si náš prvý spoločný byt. Čakali sme príchod dcérky a dovtedy sme bývali v podnájme. Vždy sme túžili po dome, ale keďže manželka bola na rizikovom a zostala od prvého dňa na PN,tak výšku hypo sme museli počítať z jedného platu. Keďže nás súril čas, tak sme sa teda rozhodli kúpiť byt v Trnave. Kúpili sme byt v bytovom dome z 80. rokov. Mal výhodnú lokalitu, ktorá sa bude v najbližšom období dosť rozvíjať. Takže sme to brali aj ako investíciu s tým, že tam vydržíme cca 2 roky a potom sa posunieme ďalej. Bývanie nás však veľmi sklamalo. Nevedeli sme pri kúpe, že byt je taký "hlučný", susedia na jednej strane sa neustále hádajú. Tí nad nami zasa majú nevychované vnúča, ktoré k nim jeho rodičia často odkladajú a nedá sa im vysvetliť, že keď behá, skáče z gauča a neustále nám dcérku budí, že to niekoho môže aj obmedzovať. Volať políciu a ťahať to cez rôzne inštitúcie nemám absolútne záujem. Plus je tu ešte viac ďalších problémov, ktorými vás už nechcem zaťažovať. Preto sme sa rozhodli, že chceme odtiaľto rýchlo vypadnúť, ale už nie do bytu. Chceli by sme ísť do domu, po ktorom sme vždy túžili a mať svoj vlastný "pokoj". Aby v tejto dobe dcérka vyrastala na dvore, kúpala sa cez leto v bazéniku a mala trocha detstvo ako sme mali my. Ak sa byt podarí predať, tak cena by mohla byť okolo 130 000€ (neviem teda, či sa dá hypo preniesť alebo ju budeme musieť vyplatiť a budeme trocha v strate). Keď som pozeral aktuálne ponuky, tak na novostavbu to nieje v žiadnom prípade (manželka je na materskej a navýšiť hypo sa nepodarí) a nejaké staršie domy, čo som videl, tak budú vyžadovať asi veľké investície, pri ktorých asi opäť preskočíme rozpočet. Potom ešte prichádza možnosť v podobe kúpy pozemku a vlastnej stavby (chceli by sme zostať pri TT, popr. okres Senec, aby sme mohli ľahšie dochádzať do BA), ale vôbec si neviem predstaviť, či by som to zvládol a ako dlho by to všetko trvalo. Ja mám nepravidelnú pracovnú domu, pracujem v BA, síce teraz väčšinu času doma na Home Office, ale keď si predstavím, že veľa vecí by som asi svojpomocne nezvládol, tak neviem, či by sa aj stavba nepredražila a neprekročili by sme rozpočet. Vlastne mám strach sa do toho pustiť, a ani neviem ako začať. Asi sem píšem aj preto, aby som našiel menšie povzbudenie, ale veľmi by ma potešilo, či by ste mi poradili, čo by ste s podobným rozpočtom a v situácií robili vy. Popr. ak by ste ma mohli motivovať vašimi úspešnými príbehmi, ktoré viedli k zisku vytúženého bývania. Ďakujem veľmi pekne a držte sa v tejto neľahkej dobe.
Odpovedať
@amaaadeus Serus, no prečital som si tvoj príbeh a nemyslím si že je vhodné obdobie pri vašej situácií isť riešiť dom. A riešiť dom pri Senci, alebo pri Trnave už začína byť veľmi, veľmi drahá záležitosť bohužiaľ. Nové domy vačšinou v štádiu holodom sa pohybujú okolo Senca okolo 160 000 eur a viac a to ešte potrebuješ veľmi vela aby si to dal do stavu aby si bol spokojny a isť do stareho domu to tiež nieje nič lacné to prerábať a je tam veľká pravdepodobnosť výskytu neočakávaného navyšovania rozpočtu. A alternatívu s pozemkom a stavbou no to je tiež dosť náročné na financovanie, lebo už len samotný vhodný pozemok tu pri Senci ta vyjde na cca 40 000 eur a viac. Pri stavbe musiš rátať minimálne rok a viac a v tejto dobe aj viac kym by si sa nastahoval a medzi tým musis platit aj najom a dalsie veci a to je pri malom decku dost narocne. Ako pises svojpomoc to moc nepojde a tym padom musis vsetko platit a ceny rastu a rastu. Nechcel som byt negativny a ani ta odradzat a mozno si cestu najdes, ale z mojho pohladu co som si od teba precital do toho nechod, lebo mozes velmi zle skoncit v tejto nejasnej dobe...
Odpovedať
@amaaadeus ale aby som nebol negativny tak cesta tu je, lebo uvery a hypoteky su v tejto dobe takmer zadarmo a ak mas dostatocny prijem tak kludne do toho chod, ale ak mas prijem ze by si vsetky mesacne naklady zvladol len na ltt tak ani nad tym nerozmyslaj, lebo vedlajse vydavky pri stavbe su viac ako pravdepodbone a spomeniem hned prvy kde este ani nezakopnes do zeme a uz platis poplatok za rozvoj kde hned rataj podla obce 10-35 eur za m2...
Odpovedať
@amaaadeus ahoj,tieto riadky,ako keby som sama písala 😊 riešime teraz z partnerom veľmi podobnú situáciu.Nás už ale delí od nášho vysnívaného domčeka 🏠len mesiac.2 izbový byt som kupovala asi pred 6 rokmi,kedy som bola iba sama zo synom na hypotéku.Už vtedy som túžila po domčeku,ale keďže som bola sama bez partnera,tak by som to nedala.Na byte v kuse problémy zo susedmi, keďže byt nad nami sa prenajímal a v kuse tam boli problémový podnájomnici.Alkohol, hádky, párty.Pribudol partner, bábätko a teraz spolu kupujeme náš vysnívaný dom na polosamote.Po skúsenostiach zo susedmi,by sme nechceli ani dom zo susedmi,tak sme hľadali polosamotu.Ale keďže ja som na materskej a partner by nedostal taký úver,ako potrebujeme sme našli iné riešenie,ale na to treba mať šťastie a natrafiť na ústretové ho a ľudského predávajúceho,ako my.Súhlasil s tým, že môžme preniesť môj existujúci úver z byty,na nehnuteľnosť, ktorú od neho kupujeme,aby sme nemuseli hypotéku vyplácať.Peniaze z predaja bytu mu vyplatime a partner si zoberie hypotéku na zvyšnú sumu, ktorú ešte potrebujeme doplatiť.Je to trošku zdĺhavejši a zložitejší proces,ako keby sme vyplácali hypotéku.Začali sme vybavovať v novembri a počítame že do konca februára to už bude všetko.Ale stojí to za to a už sa nevieme dočkať vytúženého pokoja.Držím vám veľmi palce,aby sa vám to podarilo,lebo presne vieme,ako sa cítite, keď musíte znášať takýchto susedov.Neskutočne sa tešíme,kedy vypadneme z bytu.Pekný večer 😉
Odpovedať
Profilova fotka
Ahoj, podľa môjho názoru je tu aj možnosť "staršej novostavby" napr 6-10 ročnej kde je dom stále novucky a cenovo aj dostupnejšie ak človek hľadá nájde poznám veľa ľudí čo tak spravilo. Úprimne, my sme sa dali do holodom novostavby a neskutočne sa nám to predrazilo niekde som počula, že od stanovenej ceny a rozpočtu treba rátať do 20% co sa vraj zvyčajne navýši, nám sa žiaľ viac, lebo sme chceli kadečo naviac aj... Ale ak sa dá v Senci požiadať o dotáciu na A0 dom napr solárne panely čokoľvek dá sa aj ušetriť nám sa žiaľ nedalo požiadať. Ja už by som asi do novostavby nešla ale treba byť psychicky odolný, mať hlavne veľké šťastie na ľudí a robosov /veľmi veľa žiaľ klame/ a hovorím lacnejšia alternatíva trosku z toho co poznám ľudí a sledujem pár rokov sú tie 'staršie novostavby' alebo radový sle tam presne ako sa vyššie spomína 160000 holodom plus min 40000 na dokončenie a neustále vybavovanie s ľuďmi, dodávateľmi, robosmi... Chce to veľa energie a nevzdávat sa lebo k pozitívnym výsledkom a tým najkrajším cieľom nevedie vždy jednoducha cesta. Držím palce, my už našťastie bývame hoci stále sa niečo rieši, ale dom je o tom, byt je v podstate skoro bezstarostný kdezto dom je výzva 😉
Odpovedať
ozaj neviem, ci tu najdes tolko povzbudenia, kolko ocakavas. situacia sama o sebe nie je bohvie aka, banky si avaju vacsi pozor, komu a aky uver poskytnu a v tvojom pripade je to dost velke riziko, neviem, ci by ti to kvoli manzelke vyslo. ja byt vami este pockam na vhodnejsi cas a aj vasu lepsiu situaciu
Odpovedať
Presne tak tato doba je tazka a vy to mate celkom dost na hrane. Osobne by som sa priklonil k nazoru @packo01 a este by som pockal. Nie je to podla mna neriesitelne, no pockal by som na vhodnejsi cas a situaciu
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?