Aký plat potrebujem pri hypotéke 150 000 eur?

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, videl som tu niekolko diskusii na temu "mam plat XYZ a chcem sa spytat ci si mozem dovolit taku a taku hypo". S priatelkou planujeme vystavbu domu, kde by sme radi zobrali hypo cca 150 000e. Pri takejto hypo by mala byt mesacna splatko ~505e. Moja otazka znie: Kolko je podla vas minimalny plat pre dvojicu (zatial bezdetnu) aby takuto hypoteku v pohode splacala a nebolo by to len "z ruky do ust"? Aky by mal byt tento prijem ak uvazujeme deti (max. 2)? Dakujem pekne za konstruktivne odpovede. MS
Odpovedať
@topvideo No práve mi hovoril že malomeštiactvo ako vyšité, že ako lekár si nemôže dovoliť bývať niekde medzi robotníkmi to by si ho nikto nevybral. Zámok určite nemal, len 6 izbový nový byt s veľkou terasou a garážovým stáním pre každého člena rodiny - ale mi tvrdil že v lekárskych kruhoch je to minimum. To vieš, high society... Dom vyberal lacný, aby ho ľahko predal až bude odchádzať, na dôchodok sa chce vrátiť. Lebo so švajčiarskym dôchodkom na Slovensku to bude onakvejší čávo .... K srdcu mu to neprirástlo.
Odpovedať
@atlaska ani poznam takych co zarobia 3500 ale su v podnajme,,, nikde som nepisal ze si kupia dom prave naopak.... cely cas tvrdim ze je to o mentalite slovakov nakupovat a stavat a vlastnit dom...... v zahranici je vetsie percento ludi v podnajme....
Odpovedať
@lifelike Do bodky súhlasím! Dnes vela mladých ludí pristupuje k vážnym veciam dost nezodpovedne. Počúvam to všade, najskor si užívat, minút všetko čo zarobia a potom majú zrazu velké oči a chcú všetko hned, takže jediným riešením je hypo a ideálne 100% z investície. @atlaska BA nie je pupok sveta a ja osobne by som tam nikdy žit nechcela. Tých 150k by som za pozemok v BA nezaplatila ani keby som penaze doma prehadzovala lopatou.Rozumiem prečo to tu píšeš...
Odpovedať
Dakujem vsetkym za nazor, ako tak pozeram sa to tu strhlo viacej na debatu "ako sa zije v svajci a kto toho vie viacej" :) Myslim, ze porovnavat ceny kto co zaplatil je absolutne irelevantne a hlupe nakolko kazdy ma ine priority a moznosti :)) @jolinka70, presne tak ratame 100 - 120m2 je akurat pre nas :) Uplny suhlas. @lifelike, myslel som si. Taktiez som z toho sternejsieho stredu, alebo ako ja to nazyvam "zlata stredna cesta" :) @akvi, mno je to mozno velkorysi odhad no ak to planujem ako odhad pre celkove naklady na dany dom, myslim, ze to je tiezvy odhad. Vdaka vsetkym za nazor ;)) Y
Odpovedať
@ms_ tazko povedat, kolko toho potrebujes na zivot, kazdy sme zvyknuti na nieco ine. Z mojho pohladu, urcite by som potrebovala, aby mal moj chlap aspon 1500 v cistom, aby som sa pustila do stavby domu. Plus moj plat, pripadne materska, ale materska az po dostavani domu, kedze pri dome by som sa toho obavala. riesili sme to pred par rokmi, my mame o nieco viac prijem ako som spomenula vyssie spolu dvaja. takze dom sme zavrhli kvoli tomuto. kupili sme radsej byt, predsa len sa lahsie preda ak by nieco. splatku mame vysoku (vyssiu ako ty planujes na dom) a aj nieco pomimo usetrime. avsak nemame deti, ani auto, takze ono tam sa dost penazi usetri, zijeme celkom skromne z pohladu vacsiny ludi. Planujeme dom, ale az po splateni bytu a cena bytu by nam mala zaplatit dom. Stavba domu je podla mna vacsi risk a naozaj treba dobre zvazit, aby ste neostali s hypotekou a s rozostavanou stavbou....
Odpovedať
@ms_ Moj plat cca 1900 cistych, uver 145k, pozemok zakupeny vopred a splateny, dalsie vlastne uspory 45k, nejake peniaze po stavbe este ostali na ucte. Dom 130m2 poschodovy, nepodpivniceny, samostatna garaz s 3 miestami. Pracujem v 35km vzdialenej Bratislave (dochadzam autom), mesiac po nastahovani sa nam narodila dcerka, uz je to 10 mesiacov, cize necely rok byvame. Zo spominaneho rozpoctu sa samozrejme nakupilo aj kompletne vybavenie domacnosti (nabytok, spotrebice, vsetko) a druhe auto (malo jazdene, cca za 7k). Zostatok postupne mizne, ako dokoncujeme okolie domu (chodniky, fasada garaze, spevnena polocha pred garazou, brany, ploty...) - vsetko dodavatelsky, nemam na to ani nastroje, ani prax, ani cas. Tieto financie pocitam separatne mimo mesacnej rezie. Mesacna rezia - zijeme len z mojho platu. Ked to spriemerujem za cely rok, tak ho minieme do posledneho eura (niekedy troska viac, niekedy troska menej). Cerstvo sa nastahovat a rovno priniest babo je nestastna kombinacia, este stale sa nakupuju drobnosti aj do domacnosti a uz sa nakupuje aj kopec veci koli prvemu babatku (nemame rozvetvenu rodinu, ktora by nam posuvala, je to dokonca prve vnuca, takze vazne kupujeme uplne vsetko). Takze za cely rok sme nasporili statny prispevok ku narodeniu dietata, prve mesiace matersku a odvtedy uz len to smiesne rodicovske. Ucelovo som manzelke rozkazal, ze si peniaze musi odkladat "na najhorsie", aby ich koli babu mala vzdy k dispozicii a domacnost taham kompletne ja. Ked sme to pred rokmi zacali planovat, naivne som si myslel, ze ku usporam staci zobrat 100k a bude stacit a ze z mojho platu to v pohode utiahneme a este budeme setrit.
Odpovedať
@vreckovka2, vdaka za nazor. Uplne suhlasim, ze stavba domu je vacsie riziko ako kupa bytu, no niektore ceny bytov su celkom vysoke + ak by som mal ist z bytu do domu po case osobne si myslim, ze velmi neusetrim a to co doplatim bude cca to iste ako ked rovno postavime dom (+-). Takze sme sa rozhodli rovno postavit dom. @cache, dakujem za super odpoved +1. Nasa situacia co sa tyka pozemku a danych uverov je cca podobna. Tiez sa chystaname kupit pozemok za svoje z hypo stavat dom. Momentalne (bez deti) pri splatke najmu 520e vieme odlozit celkom rozumne peniaze tak verim/dufam ze po dostaveni domu budeme vediet odlozit mozno o nieco menej => az bude z odlozeneho rozumna rezerva moze prist aj to babo. Neplanujeme to sucasne (klop klop klop). Y
Odpovedať
Myslim, ze vseobecne sa pocita s tym, ze MAX 1/3 z cisteho platu manzelov by malom ist na hypoteku. Takze ak potrebujes 500e splatku, mali by ste zarabat spolu minimalne 1500eur v cistom. @cache - to ma uplne v pohode, ked pozemok uz mal + 45litrov mal k tomu a 1900 cistych, top je uplna pohodka.
Odpovedať
@atak77, tiez som cital to "zazracne" pravidlo 3/33/3 => 3 mesiace si odkladaj 33% z platu pri 3 mesacnej rezerve :)) Myslim, ze to je hodne vseobecne pravidlo a mne osobne mi pride 33% z platu celkom dost, ale uznavam ze ako strop to nei je zla orientacna hodnota. Vdaka za nazor :) Y
Odpovedať
@ms_ samozrejme ze je to orientacne ... vobec sa tam napr. nepocita kolko maju ti dvaja deti ... je sakra rozdiel, ked su bezdetni a ked maju napr. 3 skolopovinne deti, kde na tie deti ide pekna suma penazi mesacne z rozpoctu rodiny ;)
Odpovedať
@ms_ Ahoj, paci sa mi ze namiesto bezhlaveho sa vrhnutia do velkej pozicky v style nejako bude triezvo uvazujes a pocitas. Zrejme Ti to nakoniec aj tak vyjde lebo na misku vah polozis aj Tvoj a hlavne priatelkin sen mat domcek (my zeny asi uvazujeme podobne x-) ) a ako spravny partner jej to budes chciet dopriat :-) Drzim palce.
Odpovedať
@atak77, presne tak je to velmi orientacne a prave preto som zalozil tento topic, aby som videl ine pohlady na vec ;) @maminecka2, tak myslim, ze prave pri takejto investicii plati viac ako ide "2 razy meraj a len raz rez" :) No neviem ci ide o ten sen, skorej to berieme ozaj racionalne a co si mozme dovolit a co nie :) ano mat domcek je super, ale nikdy by sme o tom neuvazovali ak by sme na to nemali :) Dakujem vsetkym za nazory. PS: dufam, ze aj pri mojich dalsich otazkach sa rozbehne takato plodna diskusia. Y
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ms_ Spravny pristup, vela zdaru!
Odpovedať
@ms_ ved a takyto postoj by mali mat aj viaceri ludia. Lebo dost ludi poznam co sa dali do vystavby domu bezhlavo a s tym, ze proste na to nemali. A to uz nie je dobre, ked sa clovek zacne moc zadlzovat
Odpovedať
@noros na 2 strane zivot mame len jeden a dokedy maju ludia cakat? chapes ... tu neni system ako na Zapade, ze tam ludia ziju v tych domoch na prenajom, ci bytoch (najomne domy, byty) - tam je uplne iny system. U nas je tychto najomnych strasne malo a minule v radiu som pocul, ze v jednom meste jeden takyto najomny byt dostal starosta :-D :-D :-D a rodina s 3 malymi detmi musi byt u rodicov ... ked padne EU o par rokov, tak za euro dostaneme 10 Slovenskych korun?, aj take sa moze stat, ze ludia pridu o brutalne peniaze, tak ich treba investovat. Otazne je, co sa pri tom pade EU stane s nasimi hypotekami.
Odpovedať
@atak77 to ani nestras, to sa snad nestane. Lebo ak ano, by som mal rychlo investovat peniaze niekam:D :D Ved ano, ale treba si to vsetko poriadne premysliet, ci ist do toho za kazdu cenu alebo radsej pockat. Tak to je veru otazne, nic ine nam ale neostava iba cakat ze co bude
Odpovedať
Treba si to poratat, zalezi na lokalite, my sme nemali cas na vystavbu, nemali sme na to ani vedomosti ani nervy popri praci a pod. Kupili sme dom hotovy, dokoncili sa iba kupelne a zmenili sme podla seba co sme chceli, stalo to viac mozno o 10t.. nasledne odstranovanie chyb tiez co to stalo a na dome sa pracuje este stale. Realne susedia pracuju na dome rovnako dlho. Treba vzdy ratat s tym ze ano, mam 150t, plan mam 150t minut, ale moze sa stat ze miniem nakoniec 170t, lebo "nieco" sa vyskytne... Netreba ist do nicoho bez rozumu a financnej rezervy. Byvat roky v rozostavanom tiez nie je pre kazdeho. To ze sa da kupit dom s pozemkom za 100t okolo hociktoreho vacsieho mesta - neviem neviem... postavit tiez nie. Staci si pozriet inzeraty, a k cene pozemkov priratat aj pracu a cas na inzinierske siete, lebo tie 8EURove pozemky ich iste nemaju... v okoli BB boli bezne ceny pozemkov rozne ked sme hladali 1000m2 okolo 50tis+ uplne bezne. K tomu este treba postavit dom, zariadit dom (len hlavne miestnosti kupelna/kuchyna dost vyjdu, inde sa da aj v krabiciach fungovat) a vybavit kopec papierov.... Nasledne platit hypo, energie a prevadzku : Ja momentalne hypo (ani nenapism kolko) + 215EUR energie + dan z nehnutelnosti/smeti.. to su drobnosti, ine sluzby (telka, internet) a nasledne skolka, cestovanie, jedlo... opravy atd. Kazdu chvilu po nastahovani sa objavi nieco co treba, od lopaty, furika, kosacky, a neviem coho...;) Ak neratam hypo a to ze uz nemam dieta ktoremu kazdy mesiac treba nove oblecenie, tak minieme do 1000EUR mesacne iba na taketo zalezitosti (2 dospeli a 6r dieta). ALE okrem hypoteky sa nase naklady nezmenili oproti byvaniu v byte (az na zariadenie, ale to su jednorazove zalezitosti...), tiez sme za byt platili cca 250EUR a ostatne drobnosti k tomu isli tiez uplne rovnako (internet, ...)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
ahojte spytam sa na nazor. prijem manzelov 1500 cisteho. hypo tisicka ale s tym ze dana nehnutelnost bude hned prenajata dokopy za cca 1800 eur. z toho opravy a energie nech su 500 eur. cize 1000 eur hypo. a 1300 eur zisk. viete si to predstavit ako realne? dakujem pekne za nazory
Odpovedať
@juliet86 este si neuviedla hodnotu nehnutelnosti a vysku hypoteky, kde zijete, ake mate ine vydavky, ci mate deti atd. kazdopadne plati zakon, ze si nemozes zobrat viac ako 8 nasobok rocnej mzdy. +- nejake zivotne minimum. tak to by vas mohlo drzat. ak si si to takto zratala tak by to asi mohlo byt realne co sa tyka splatky. ide skor o banku
Odpovedať
@igor256 dik. je to bratislava. stare mesto. ine uvery nemame ani neplanujeme a deti nemame. nehnutelnost stoji 300 000 je to dost :D robi rozdiel v hypoteke to ci zalozis svoju nehnutelnost? neviem cela hypo a kupa je taka hypoteticka. uvedomujem si ze to moze byt aj mega vyhra aj mega prehra...
Odpovedať
@juliet86 co vas vedie k takemuto kroku? Platit sialenu hypotrku na to,aby som nehnutelnost dala zdevastovat cudzim ludom? Ked splatis hypoteku,nehnutelnost bude v hroznom stave.
Odpovedať
@juliet86 s prijmom 1500 v cistom ti asi hypoteku na sumu 300 000 nedaju :-)
Odpovedať
@hoblinka13 @jurkoboss ok dakujem za nazory a rady :) budem sa zamyslat dalej
Odpovedať
@juliet86 spytaj sa dakeho hypo poradcu nech ti zisti realny stav, alebo chod rovno do bank osobne.
Odpovedať
kamarát bral 130000tis.euro (4miliony SK) 20rokov dozadu... teraz boli na prvej dovolenke po 20 rokoch... majú 55 + 50rokov... ja keď platím napr. Quatro 10mesiacov tak to je cítiť...ľudia nebláznite...
Odpovedať
@juliet86 chceš teda kúpoi nehnuteľnosti na hypotéku zarábať (teda mať príjem z prenájmu nehnuteľností vyšší ako hypotéka správa a údržba)? To sa väčšinou nedá. Iba ak by si niečo veľmi výhodne kúpila. Hovorím o štandardných situáciach. Aj logicky by to nemalo tak fungovať lebo by potom nikto nešiel do podnájmu. Píšeš že cena 300. Pytam sa koľko stojí nehnuteľnosť a koľko chcete brať (loan to value). Ak stojí 300 a Ty chceš 300 a máš príjem 1.5 tak by si si možno aj sama mohla vedieť odpovedať. Ak stovku máte a chcete 200 hypo tak to by asi šlo.
Odpovedať
@standa1981 len jedna drobnost. Pred 20 rokmi bola suma 130 000 nieco ine, ako dnes. Ale ked niekto potrebuje dnes riesit Quatro na nakup nejakeho spotrebneho tovaru, tak pre toho je aj dnes 130 000 velmi vela.
Odpovedať
@juliet86 1500*8*12=144.000, čo je max. zadlženosť vrátane hypo. Okrem toho je potrebné mať 20% (60.000 e) vlastné zdroje (na výnimku stačí 30.000e). Prenajať luxusný byt natrvalo nie je jednoduché, ale zase keď sa nájde vhodný nájomca, môže tam zostať dlho.
Odpovedať
@draik si super sikovny! dik! medzicasom som nasla super zdroj ohladom investicnych nehnutelnosti a zistila ze som vyberom uplne mimo 🤣 kazdopadne uz mam apson source of information. a to ze som sa iracionalne fixla na nehnutelnost. resp. moju ideu o nej. nuz co uz. je to dom s tromi oddelenymi bytmi v starom meste a ma nieco do seba podla mna. ale prilis velke susto na zaciatok 😆
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?